Ważne

Qualcomm twierdzi, że gesty z iPhone’ów były skopiowane z 20-letniego PDA i pozywa Apple do sądu

Wielu użytkowników iPhone’ów i smartfonów z Androidem pewnie nawet nie ma pojęcia, czym był Palm Pre, ale możliwe, że w roli nauczyciela wystąpi Qualcomm. Ma on prawa do technologii wykorzystanej w tym dotykowym telefonie oraz do systemu Palm webOS, który był na nim zainstalowany. Niektóre gesty z iPhone’a X wyglądają jak żywcem z niego wyjęte. To co? Trzeba szykować pozew o bezprawne wykorzystanie patentu!

Apple i Qualcomm toczą skomplikowaną wojnę patentową, związaną z używaniem w modemach iPhone’ów konkretnych rozwiązań dotyczących łączności. Nie działa to tylko w jedną stronę – również gigant z Cupertino wysuwa przeciwko Qualcommowi zarzuty, że wykorzystuje w Snapdragonach technologie, które Apple opatentowało już dawno temu.

Producent platform mobilnych nie pozostaje dłużny “jabłkowemu” koncernowi i wytacza ciężkie działa. Wątpliwości dotyczą bezprawnego wykorzystania gestów w iPhone’ach 7, 8 i iPhonie X. Qualcomm twierdzi, że Apple skopiowało elementy systemu Palm OS, który po raz pierwszy zaprezentowano w 1996 roku.

“Wszystkie innowacje Palm – które jest własnością firmy Qualcomm – znacznie poprawiły funkcjonalność urządzeń mobilnych i komfort ich użytkowania, a wszystkie są używane w produktach Apple bez licencji czy zezwolenia”

Dawni użytkownicy Palm Pre są w stanie szybko wychwycić, które z gestów charakterystycznych dla Palm webOS znalazły się w apple’owskim iOS. Całkiem dobrze widać to na przykładzie poniższego filmu, w którym pod głos Tima Cooka z konferencji dotyczącej iPhone’a X, podłożono prezentację gestów z Palm Pre.

Każdy producent kopiuje każdego, a w branży mobilnej jest to widoczne chyba bardziej niż gdziekolwiek indziej. Ciekawe, czy Qualcomm coś wskóra swoimi zarzutami dotyczącymi wykorzystywanych w systemie Apple gestów znanych z Palm OS . Nie wydaje mi się, ale i tak ciekawi mnie finał tej historii.

O ile oczywiście do niego dojdzie, bo nie wiem, czy ta wojna o patenty kiedykolwiek się skończy.

źródło: BGR

Komentarze

 • Dtech

  Mam wrażenie, że te całe pozwy patentowe Qualcomm’a (i nie tylko!) to element jakiejś kampani reklamowej mającej na celu przypomnienie, że taka firma istnieje.

  • Jacek Kopeć

   Faktycznie największy producent procesorów, modemów mobilnych i gotowych rozwiązań SoC, a także producent, którego mobilne procesory zaczynają dorównywać wydajnością desktopowym.
   Także 100 % dostawca Appla w dziedzinie modemów Lte. Zupełnie nieznana/nieistniejąca firma.Apple to złodziej.

   • hydzior

    Z tymi desktopami to popłynałeś :D.

    • Jacek Kopeć
     • texas

      Fajne zestawienie, teraz wiem że każdy tegoroczny flagowiec jest lepszy od mojego x230 :D Swoją drogą, Panowie czy wiecie w takim razie czy taki Note8+DeX będzie wydajniejszy niż już wymieniony ThinkPad X230? Mam słodką wizję wyrzucenia komputera i zastąpienia wszystkich urządzeń na których pracuję smartfonem. Nie wiem czy już nastały te czasy

     • xalion

      Umiesz odróżnić wydajność hardware od OS? Z Twojej wypowiedzi wynika, że nie…

   • Dtech

    W którym miejscu zasugerowałem, że Apple to złodziej? Faktycznie może nie najlepiej sformułowałem wypowiedź. Powinno być raczej: …”mającej na celu podtrzymanie uwagi o danej firmie”. Coś mi się nie wydaje żeby większąść osób kojarzyła firmę Qualcomm z tego samego powodu, z którego nie wiedzą czy ich telefon napędza Snapdragon czy Mediatek. Zwyklych ludzi zwyczajnie to nie obchodzi, a dzięki temu że informacja o takim sporze patentowym pojawi się w mediach to choć na chwilę ludzie będą pamiętać, że istnieje taka firma jak Qualcomm. Więc poniękąd będzie to też reklama przypominajaca, że taka firma istnieje.

    • Jacek Kopeć

     Nie oceniaj innych swoją miarą.To że jesteś ignorantem, nie oznacza że inni też są, dlategoteż są portale technologiczne i podawane są parametry danego telefonu.
     Apple jest złodziejem i Q zrobił to co powinien, poniesie za to karę w postaci obcięcia zamówień na modemy LTE.W nagrodę A będzie miało wolniejsze modemy Intela(z którym też toczyło troll wojny patentowe).

     • Dtech

      Ty nazywasz mnie ignorantem i proszę bardzo twoja wola. Choć ja nazywę siebie realistą bo wiem, że nie każdy człowiek czyta portale technologiczne, ogląda kanaly testowe i ogólnie interesuje się technologią. I wcale nie dotyczy to osób starszych i w średnim wieku, ale młodych też. Nie każdy kto kupuje telefon się na tym zna. Liczy się żeby dzialał, a to czy będzie miał procesor Qualcomm’a, Appla, Intela czy Mediateka nie ma dla nich znaczenia. Nie mówiąc już o modemach, bo to sprawa dla większości ludzi bez znaczenia czy mają modem tej czy innej firmy. Widzialeś kiedyś choć jedną recenzję, w której ktoś mówił, że telefon ten czy tamten ma modem od tej czy innej firmy? Posłuchaj czasem rozmów ludzi choćby w sklepie z elektroniką czy u operatora, pogadaj na temat tego co jest ważne w telefonie z ludźmi. Pewnie cię zaskoczę Cię tam też są podane parametry telefonu. Na stronie sklepów internetowych czy aukacjach parametry też są podane więc też daje to pogląd na dane urządzenie. Proponuje też, żebyś przeczytał tekst Pani Kasi, który ukazał się na ramach Tabletowo o tym jakie cechy liczą się dla użytkowników telefonów. Telet został stworzony w oparcie o komentarze czytelników Tabletowo pod innym postem. Myślę, że dobrze Ci zrobi zapoznanie się z tym tekstem.

  • VMortens

   Gdzie byłeś zakopany przez ostatnie 10 lat? Czas wybudzić się z letargu i opuścić swoje leże.

   • Dtech

    Obserwowałałeś rynek

 • Rudy

  @disqus_XgfqDHUivz:disqus Że co, “że taka firma istnieje”. Chłopie procesory Qualcomm-a są zamontowane w praktycznie każdym nowym telefonie. Mało tego, Snapdragony mają nawet swoich wyznawców, z których masa wypisuje na tym portalu jakieś głupoty pod każdym artykułem z MediaTekiem. A co do Palma, to pisałem o tym już na tym portalu pod “artykułem” o premierze iPhone X, ale dziwnym trafem mój komentarz w ogóle się nie pojawił. Z racji tego że od 14 roku życia mieszkam na Florydzie używałem Palm Pre Plus oraz Palm Pre 2, tego drugiego mam do dziś, nawet działa ale ma założoną blokadę, coś jak iCloud (zapomniałem go odblokować przed włożeniem do szuflady). To były bdb telefony, ale zakończyły swój żywot wraz z bankructwem Palma.

  • LCD

   Zawsze marzyłem aby mieć Palm Pre. Miałem palmtopa Tungsten od Palma i był całkiem spoko. Ale jak pokazali pre i jakie to miało możliwości to kopara opadała (ciekawe czy już ktoś pokonał jego rekord ilości otwartych aplikacji).

   • texas

    Dokładnie, co więcej zabawny jest fakt, że kiedyś potrafiło wyjść na rynek urządzenie dzięki któremu jak to określiłeś “kopara opadła” a teraz tylko kopia kopii kopii z +100Mhz. Ciekawe kiedy teraz będzie taki przełom

 • To już jakiś czas temu zauważyłem. Gesty w iPhone X są żywcem zerżnięte z WebOS :) aczkolwiek to nie jest dziwne, zważywszy na to że kilka lat temu Apple przecież przejęło jakiegoś mietka odpowiedzialnego za UI/ UX w HP WebOS- było o tym pamiętam dość głośno.

 • exciterDM

  Te gesty to skopiowane są z BlackBerry!

  • krzjna

   To Palm był z nimi pierwszy, jak wojować na całego to BB do sądu za kopiowanie….. Tylko ciężko z trupem iść.

 • Freja Draco

  Swoją drogą, wyobrażacie sobie taki proces 100 lat temu?
  Elektrolux pozywa Simensa o to, że decydując się włączać swój odkurzacz dużym czerwonym guzikiem, złamali ich patent.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona