Ważne

Facebook prosi o przesłanie selfie w celu odblokowania konta, a ludzie są zdziwieni

Chyba nie bez powodu największa na świecie platforma społecznościowa nazywa się Facebook, prawda? Niektórym w głowie zapalają się lampki ostrzegawcze, kiedy dowiadują się, że serwis wysyła do niektórych prośbę o przesłanie swojego zdjęcia w celu weryfikacji użytkownika. Co jest bardziej dziwne: to, że Facebook tak robi, czy to, że ludzie przesyłający sumarycznie miliony selfie dziennie są tym zaskoczeni?

Jeden z użytkowników Facebooka podzielił się ostatnio ciekawym zrzutem ekranu. Otóż serwis poprosił go o przesłanie zdjęcia potwierdzającego jego tożsamość. Z powodu podejrzanej aktywności jego konto zostało zawieszone, więc Facebook musi jakoś zweryfikować, czy kolejna próba logowania pochodzi od prawowitego właściciela konta. Jeśli zdjęcie jego twarzy zostanie uznane za autentyczne, blokady zostaną zdjęte, a przesłane zdjęcie jest trwale usuwane z serwerów Facebooka.

Tak wygląda prośba Facebooka o zdjęcie

Najwyraźniej jest to nowy sposób na sprawdzenie, czy serwis ma do czynienia z oryginalnym założycielem konta, czy też doszło do bezprawnego przejęcia profilu. Facebook analizuje, czy przesłane zdjęcie jest unikalne (nie skopiowane z innych stron internetowych), aby ustalić, czy nie ma do czynienia z hakerem. Fotografie są przeglądanie manualnie, przez pracowników firmy, lub przy pomocy algorytmów.

Komunikat o tymczasowym zawieszeniu konta nie musi od razu być efektem działań hakera. Taką notyfikację możemy ujrzeć na przykład, gdy wszystkie dotychczasowe wpisy mają ślad geolokalizacyjny z Polski, a nagle zaczynamy zasypywać swoją ścianę Facebooka wpisami z odległych rosyjskich rubieży. Napis powinien brzmieć jakoś w stylu: “Nie możesz się teraz zalogować. Skontaktujemy się z tobą po zweryfikowaniu twojego zdjęcia. Do tego czasu będziesz wylogowany z Facebooka, zgodnie z zasadami ostrożności.”

Trzeba powiedzieć, że to dość ciekawy sposób na weryfikację użytkownika. Niektórzy mają pewne obiekcje względem sposobu, w jaki Facebook to robi, choć… trzeba by się zastanowić nad zasadnością takich zastrzeżeń. Oczywiście najgłośniej krzyczeć będą obrońcy prywatności i ochrony wizerunku, ale trzeba też wziąć pod uwagę, dlaczego Twarzoksiążka wybrała akurat taką formę potwierdzania tożsamości. Jakieś pomysły? ;)

źródło: PhoneArena

Komentarze

 • Freja Draco

  Tak, bo przesłanie zdjęcia (jakiejś) gęby ma cokolwiek wspólnego z potwierdzeniem praw do danego konta :p Następnym krokiem powinno być skanowanie odcisków palców i tęczówek (nie zdziwię się jak tak będzie).

  • DarekPL

   Skan 3D twarzy.

   • Freja Draco

    I próbka DNA.

    “Bardzo zależy nam na tym, żeby nasi użytkownicy czuli się bezpiecznie. Dlatego chcemy, byś podał mam swoje prawdziwe dane. Prosimy prześlij swój genom do zsekwenjonowania, żeby udowodnić, że nie jesteś Reptilianinem”.

    :p

    • Krzyś

     Mnóstwo wierzy w gadającego węża. Amen.
     David Vaughan Icke naćpał sie?

    • Rincewind

     Próbki moczu i kału będziemy jeszcze do USA wysyłać!

   • Tomasz G.

    Genitalia też każdy ma inne

 • Jarosław Czarkowski

  To wygląda na gromadzenie ogromnej bazy identyfikacji . Łącznie liczba aktywnych użytkowników FB wynosi 1,65 miliarda internautów (2016). To znaczy, że co 4 człowiek na Ziemi ma tam swoje konto. A takich, które codziennie wizytują portal jest ponad 1 miliard. Programy do identyfikacji twarzy i uwzgledniając lokalizacje są w stanie rozpoznać zapewne 50-70% uczestników demonstracji. Nawet w lasach są już kamery. Nawet jak wyłączysz telefon już sie nie ukryjesz. Pozdrawiam

  • VAC

   Przecież lokalne bezpieki i tak mają twoją zdigitalizowaną buźkę choćby ze zdjęcia do DO, które zapewne nie przypadkiem trzeba od niedawna aktualizować raz na 10 lat.

 • Lepszy taki sposób niż wymóg przesłania dowodu osobistego. Ale co z osobami które na swoim profilu nie mają żadnych zdjęć ze swoją twarzą, jak taka weryfikacja ma wtedy przebiegać?

  • Tomasz G.

   to wtedy mogą wysłać foto dowolnej części ciała

   • VMortens

    Ale mówimy o weryfikacji do Facebooka, nie do RedTube’a :D

    • Tomasz G.

     Ja ostatnio wysłałem im środkowy palec 😜

  • Papaj ✓ᵛᵉʳᶦᶠᶦᵉᵈ

   Założyłem fejkowe konto. FB poprosiło mnie o zdjęcie. Prawdziwą fotkę oczywiście im wysłałem i następnego dnia konto na lewe dane zostało potwierdzone. Kilkanaście osób zgłaszało moje konto jako fałszywe ale zgłoszenia były odrzucane :)
   Good job Zuckerberg.

 • stark2991

  Ja bym się zdziwił gdyby o takie selfie mnie poproszono. Nie mam żadnych zdjęć na koncie więc nie zweryfikują mnie w ten sposób :)

  • Adam Wojnicki

   Mam tak samo. Ale przy dziewczynach wrzucających po 20 selfie dziennie takie zabezpieczenie mogłoby być skuteczne. O ile nie przesadzają z filtrami ;-)

 • LinekPark

  Uwaga, bo wyślę. :)

 • anemusek

  Taka blokad oznacza niemożność wycofana zgody na przetwarzanie danych osobowych. Jeśli komuś taka prośba się nie spodoba i chce usunąć konto to brak takiej możliwość jest sprzeczny z prawem.

 • kamila B-ska

  Dlaczego za każdym razem jak probuje wyslac zdjęcie do weryfikacji konta odrzuca je?

 • Damian Lis

  Cześć, mam pytanie: Wysłałem moje selfie w celu weryfikacji konta, a otrzymałem informację, że nie można przesłać zdjęcia z powodu słabego połączenia internetowego (próbowałem z różnych sieci i nic nie działa…).
  Czy ktoś miał taki problem?

 • p.brak

  ILE TRWA TAKA WERYFIKACJA?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona