Tego mi brakowało: przeglądarka Microsoft Edge na Androida dostaje synchronizację haseł i tryb nocny

Tak się akurat składa, że wypróbowuję przeglądarkę Microsoft Edge na komputerze i przy okazji zainstalowałem jej testową wersję na moim smartfonie z Androidem. Przyszedł dziś dzień aktualizacji aplikacji a wraz z nim najważniejsza chyba dotąd zmiana w Edge na system Google’a – synchronizacja haseł.

Microsoft Edge na smartfony pojawił się niemal znikąd, bo Microsoft jakoś specjalnie nie obnosił się z tym, że przygotowuje przeglądarkę dla urządzeń mobilnych. Początkowo jej funkcje ani szybkość działania nie wprawiały w zachwyt (i właściwie – nadal tak jest), ale programiści z Redmond najwyraźniej nie pozostawili jej bez opieki. Właśnie pojawiła się aktualizacja Edge na Androidy, która wprowadza jedną ważną funkcję oraz drugą poboczną.

Microsoft chce zapewnić korzystającym z przeglądarki Edge na desktopach spójne wrażenia z użytkowania przeglądarki również z poziomu mobilnego, dlatego wydano jej smartfonową wersję. Dotąd brakowało jednak synchronizacji haseł – czegoś, co jest podstawą wygodnego przerzucania pracy z komputera na telefon i odwrotnie.

Jasne, od początku istniała możliwość przeniesienia aktualnie trwającej sesji na desktopowego Edge’a (jeśli tylko na komputerze był zainstalowany Windows 10 z Creators Fall Update), ale to nie to samo. Umożliwiając synchronizowanie haseł między wersją mobilną a pełną, Microsoft nareszcie uczynił apkę prawdziwie używalną.

Drugim novum w Edge na mobile jest możliwość ustawienia ciemnego motywu. Nie jest to jakaś rewolucja, a raczej miła w odbiorze kosmetyka. Na razie schemat kolorów nie zmienia się automatycznie po zachodzie/wschodzie słońca. Podejrzewam, że taka bądź podobna funkcja zostanie dodana później.

Używając przeglądarki Edge na Androida jestem w pełni świadom, że jest to jeszcze wersja rozwojowa. Nie dziwią mnie zatem tymczasowe spowolnienia i błędy, które pojawiają się od czasu do czasu. Tłumaczę sobie, że edycja Preview ma do tego prawo i jestem w stanie sporo jej wybaczyć. Na razie więc nie wracam do Chrome.

Komentarze

 • Damian R

  Bardzo długa droga przed MS by ta przeglądarka była brana pod uwagę przez użytkowników androida.

  • Wyłącznie dlatego, że na każdym androidzie jest Chrome. To samo można by powiedzieć gdyby MS miał swój OS, że “długa droga przed Google żeby Chrome był brany pod uwagę przez użytkowników Windows Phone”

   Ale do tego nie dojdzie, bo WP już umiera (umarł).

   • Damian R

    Na każdym telefonie z androidem zawsze pierwsze co robię to wywalam chrome’a i wgrywam Yandex browser + adblockera. Chrome mocno odstaje od tej przeglądarki – jest szybka, intuicyjna, ma wsparcie dla dodatków, obsługuje gesty i przede wszystkim od samego poczatku pasek adresu jest na dole a nie u góry.

 • Sigi

  Mnie brakuje zawijania tekstu. Nie jestem w stanie tego wybaczyć, dlatego zostaję przy Operze.

  • Marek Ciszewski

   Tak… Ale nie ma skalowania rozmiaru tekstu…😐😁

 • Ydashiak

  “Microsoft nareszcie uczynił nareszcie apkę prawdziwie używalną.”

  • K. Roll

   Nareszcie. ;)

   • Marek Ciszewski

    A ja nie mam jeszcze tego…😕 Ostatnia aktualizacja – to 22 listopada 😥

 • Wojciech Feluś

  Gdyby to była synchronizacja haseł i historii z inną przeglądarka to by było coś….

 • Mnie się Edge podoba, ale na co dzień korzystam z Chrome. Za dużo haseł zapisanych, żeby się przenosić :P Wkurza mnie też tekst w Edge’u, bo jest jakiś taki… Nieprzyjemny. Np. siedząc chwilę na Facebooku to aż oczy bolą, jakieś to takie nieostre, dziwne. W Chrome tak gładko, ładnie. ;)

  • Rex

   Przecież możesz ściągnąć wszystko z Chrome. Zakładki i hasła.

 • Zdzisław Dyrman

  A pasek zakładek który mam w Edgu na Windowsie da się jakoś zsynchronizować z wersją na Androida?

  • Eltu

   Mi się ładnie synchronizują i mam w zakładkach.

 • koobii

  Jakby dodali możliwość ściągnięcia haseł z Google do Microsoftu to może bym się zastanowił. Tak to za dużo mam już tego w Chrome zsynchronizowane.

  • Rex

   Jest taka możliwość. Zobacz w ustawieniach edge

   • koobii

    Ooo, no to tak jak mówiłem – jestem zainteresowany 😌

 • Konrad Uroda-Darłak

  Trochę wstyd to pisać, ale dopóki nie przeniosą paska adresu na dolną krawędź, dopóty pozostanę z Chrome ;P

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona