Ważne

W przyszłym roku Sony polubi się z podwójnymi aparatami

Podwójne aparaty stały się standardem w smartfonach i przestaliśmy się ekscytować samą ich obecnością w danym modelu. Mimo to, niektórzy producenci nadal nie mają takiego urządzenia w swoim aktualnym portfolio. Jednym z wyjątków jest Sony. W przyszłym roku jednak i Japończycy zaczną stosować takie moduły w swoich sprzętach.

Pierwszy z nich pojawił się w bazie GFXBench. Nie spodziewałbym się jednak jego rychłej premiery. Osobiście obstawiam, że smartfon zadebiutuje najwcześniej dopiero na targach MWC 2018 w Barcelonie, które rozpoczynają się 26 lutego 2018 roku. W tym roku Japończycy już “wystrzelali” się ze wszystkiego i raczej nie chowają już żadnego asa w rękawie.

Na razie nie wiadomo też, pod jaką nazwą zadebiutuje przywoływany tu smartfon, ale prawdopodobnie będzie to następca Xperii XA1 Ultra, ponieważ GFXBench podaje, że wyposażono go w wyświetlacz o przekątnej 6 cali. Sony w tym aspekcie nie zamierza jednak iść z nurtem, ponieważ ekran ma rozdzielczość 1920×1080 pikseli, co oznacza klasyczne proporcje 16:9. Najpewniej należy się więc spodziewać również standardowych, dużych ramek nad i pod panelem.

Sercem nadchodzącej nowości ma być ośmiordzeniowy (8x ARM Cortex-A53; 14 nm) procesor Qualcomm Snapdragon 630 2,2 GHz z układem graficznym Adreno 508. Na wyposażeniu tego modelu są także 4 GB RAM32 GB pamięci wewnętrznej, najpewniej z możliwością rozszerzenia przy pomocy karty microSD. Na pleckach znalazł się z kolei aparat o rozdzielczości 23 Mpix.

Tak, dobrze wywnioskowaliście. Wspomniany na początku podwójny aparat nie został umieszczony na tyle, a na przodzie. Jak podaje GFXBench, moduł składa się z głównego “oczka” o rozdzielczości 16 Mpix, natomiast drugie ma 8 Mpix. Na razie jednak za wcześnie na to, aby powiedzieć, za co ma odpowiadać to ostatnie, ale gdybym miał zgadywać, to powiedziałbym, że drugi obiektyw jest szerokokątny.

Dzięki GFXBench wiemy też, że smartfon wyposażono w moduł NFC, ale poskąpiono mu żyroskopu. Całość pracować ma pod kontrolą systemu Android 8.0.0 Oreo, chociaż niedługo (bo w grudniu) Google ma udostępnić finalną wersję Androida 8.1 Oreo. Nie spodziewałbym się jednak, że Sony wgra go do tej Xperii.

Sony H3213 w GFXBench (fot. Tabletowo.pl)

*Na zdjęciu tytułowym Sony Xperia XA1 Plus (pod linkiem znajdziecie jej recenzję)

Źródło: GFXBench

Komentarze

 • Niech Sony wpierw polubi się z jakimś użytecznym softem współgrającym z ich aparatami, bo mogą liczyć cyferki, a i tak ich moduły będą robić lepsze zdjęcia w smartfonach konkurencji.

 • Kuba Sojka

  Ale z nowym desingem

 • Damian P.

  Nadal nie wiem jak Sony to robi, że potrafi robić bardzo dobre bezlustrowce, za to już w smartfonach już nie potrafią zrobić dobrego oprogramowania. No i dlaczego u siebie nadal używaj matryc z małą wielkością pojedynczego pixela, skoro produkują i sprzedają innym lepsze matryce., chyba już nikt się nie łapie tylko na ilość Mpix.

  • Adam

   Głównym rynkiem jest Japonia dla nich. A tam ludzie korzystają też ze zwykłych aparatów cyfrowych.
   Sony nie chce, żeby dobre aparaty w ich smartfonach stanowiły konkurencję.

   • VMortens

    Jak na razie, to się przejechali na swoim głównym rynku. Uwaga, że Sony nie chce robić konkurencji jest raczej nietrafna. Fonami i aparatami zajmują się dwa zupełnie niezależne oddziały i raczej nie uwzględniają ze sobą strategii rynkowych.

 • Jumperone

  czyli za 2 lata bezramkowy design?

  • Ksawery

   W przyszłym roku ma być (80% pokrycia), tylko nie wiadomo MWC czy IFA.

 • pkonrad

  Jak wsadzą 2 aparaty, no to lotnisko wtedy musi być jeszcze większe :)

 • VMortens

  W przyszłym roku, najpewniej, moda na podwójne aparaty zacznie zanikać …
  Niech lepiej zrobią pojedynczy, a naprawdę dobry.

 • Rafał

  Odejdę od tematu. Na XZ Premium już mam 8.0.0. . Super. Sony zaczyna dotrzymywać słowa.Duzy plus.

 • mqz

  Niech dadzą w końcu remote play dla tych xperii z serii ulta 6 cali i nie wykorzystany potencjał

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona