Ważne

Revolut chce być pełnoprawnym, europejskim bankiem. Już złożył odpowiednie papiery

Revolut działa trochę jak bank, lecz wcale nim nie jest. Pomysłodawcy tego projektu chcą go jednak przekształcić w prawdziwy, pełnoprawny, europejski bank. Złożyli w tym celu już odpowiednie papiery.

Właściciele Revolut zwrócili się do Banku Litwy o przyznanie licencji bankowej, ale to dopiero pierwszy krok do jej uzyskania. Cały proces może potrwać kilka miesięcy i wnioskodawcy mogą ją otrzymać najwcześniej gdzieś w pierwszej połowie 2018 roku. Ale kiedy im się to już uda, będą mogli oferować usługi bankowe na terenie całej Unii Europejskiej, dzięki zasadzie jednolitej licencji (zwanej też zasadą jednego paszportu).

Co to oznacza? Między innymi to, że od tego momentu Revolut będzie mógł oferować produkty debetowe i kredytowe, a do tego zostanie objęty European Deposit Protection Scheme, czyli czymś, co u nas znane jest jako Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dzięki temu, jeżeli Revolut podwinie się noga i z jakiegoś powodu stanie się niewypłacalny, Unia Europejska wypłaci każdemu klientowi zgromadzone na kontach środki (maksymalnie sto tysięcy euro).

Warto przy okazji dodać, że uzyskanie europejskiej licencji bankowej będzie rozwinięciem funkcjonalności Revolut – wydane już karty i założone konta pozostaną aktywne, więc dla obecnych klientów nic się nie zmieni, oprócz oczywiście pojawienia się dostępu do szeregu nowych produktów. Zostaną oni jednak zapytani, czy chcą traktować zgromadzone na koncie środki jako saldo pieniądza elektronicznego – jeżeli wyrażą zgodę, to wówczas zaczną podlegać pod system European Deposit Protection Scheme oraz będą mogli skorzystać z produktów kredytowych.

Revolut przy okazji podał, że obecnie ma już 950 tysięcy użytkowników, zarządza 16 tysiącami kont biznesowych, a ogólna wartość transakcji od początku istnienia przekroczyła 6 miliardów dolarów amerykańskich.

Korzystacie z Revolut? Ja przyznaję, że zacząłem dopiero niedawno, ale jestem bardzo zadowolony, ponieważ – jak to gdzieś przeczytałem – tanie zakupy w Chinach stały się jeszcze tańsze ;) Oczywiście trzeba pamiętać, że Revolut świetnie sprawdzi się również jako środek płatniczy zagranicą, ale prywatnie nie miałem jeszcze sposobności się o tym przekonać.

Źródło: RevolutTechChrunch

Komentarze

 • R29

  Faktycznie trzeba przesłać skan dowodu osobistego, żeby założyć konto?

  • Tak, obie strony oraz zdjęcie twarzy – jakoś muszą Cię zweryfikować.

 • “tanie zakupy w Chinach stały się jeszcze tańsze” w jaki sposób i o ile?

  • Nie wiem, ale skojarzyło mi się z innym artykułem (tylko nie wiem, czy czytałem go tu na Tabletowo), że Allegro zawiązało współpracę z Przelewy24. A skojarzyło mi się dlatego, że korzystam z tych przelewów na Ali :D

  • Kurs dolara jest lepszy na korzyść Revolut średnio o 10 groszy.

 • kuczmil

  Porównywałem revoluta z kantorem aliora – revolut miał minimalnie lepszy kurs wymiany oraz zdecydowanie wygodniejszą aplikację. Czy są jeszcze jakieś inne zalety?

  • michcio

   Jedna karta do wszystkich głównych walut łącznie z pln. Chyba też dużo korzystniejsze kursy przy egzotycznych walutach.
   Wada-trzeba gdzieś nie wiadomo gdzie wysłać skan dowodu i zdjęcie facjaty

  • Marek Grys

   Możliwosc wypłaty za darmo gotówki z dowolnego bankomatu do 800 zł. Przetestowałem na dziwnych bankomatach i faktycznie tak jest. Wpłacam na konto revolut kwote w zł i system sam mi dokonuje wymiany rozpoznając walutę transakcji i dokonując wymiany na $ czy EUR. w Alior musze najpierw wymienic okresloną kwotę potem zapłacić…Oczywiscie tez mozna w revolut zrobić wymiane jak kurs jest korzysty i mieć X virtualnych kont walutowych. Robisz to 2 kliknieciami w aplikacji . Zaczeli wprowadzac dodatkowe usługi jak ubezpieczenie telefonu

 • japimacho

  Jak trzeba wpisać kod pocztowy, żeby aplikacja go zaakceptowała. Wpisuję z myślnikiem – nieobsługiwany znak, bez myślnika- nieobsługiwany znak?

  • teges

   Już nie pamiętam jak, ale gdzieś znalazłem w internecie odpowiedź jak to zrobić i przeszło.

  • Kuba Zakrzewski

   kod pocztowy bez myslnika w formacie XX XXX oraz adres bez znaczka “/” i powinno dzialac :)

   • japimacho

    Dzięki za pomoc. Okazało się, że system nie przyjmuje również polskich znaków w adresie.

 • Agnieszka

  Mam.
  I jestem zadowolona.

 • TomLondon

  Właśnie jestem na wakacjach na Mauritiusie Wypłacalem gotówkę z bankomatu 2 razy Kurs po jakim revoult ta wypłatę mi przeliczył jest rewelacyjny Super sprawa dla osób które dużo jeżdżą w egzotyczne miejsca

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona