UC Browser pobrano już 500 milionów razy. Czy to oznacza, że warto się nią zainteresować?

Bez wątpienia najpopularniejszą przeglądarką na Androida jest Google Chrome. Warto jednak pamiętać, że w Sklepie Play znajdziemy mnóstwo innych produktów. Niektóre z nich są lepsze, inne gorsze. Do której kategorii należy zaliczyć UC Browser? Jeśli będziemy się sugerować liczbą pobrań, to pewnie do tej pierwszej – jednak czy na pewno?

UC Browser to jedna z najbardziej rozpoznawalnych przeglądarek internetowych dostępnych na urządzenia z systemem Android. Właśnie się dowiedziałem, że pobrano ją już ponad 500 milionów razy ze Sklepu Play. Spotkałem się jednak z niezbyt przychylnymi opiniami nt. tego produktu, a głównie zarzucano mu “brak prywatności”. Zaciekawiony tymi komentarzami zainstalowałem tę aplikację w celu sprawdzenia, czy faktycznie te problemy występują.

Uprawnienia

Już pierwsze uruchomienie aplikacji wywołało u mnie lekkie zdziwienie. Przeglądarka prosi nas o możliwość wykonywania połączeń telefonicznych. Co prawda robi to w celu sprawdzenia operatora i dopasowania ustawień, aby przeglądanie internetu było jak najwygodniejsze (chociaż nie rozumiem na czym ta optymalizacja miałaby polegać). Trzeba jednak przyznać – jest to dosyć niecodzienne.

Uprawnienia w UC Browser (fot. Tabletowo.pl)

Następnie zostaniemy poproszeni o przyznanie dostępu do pamięci urządzenia, mikrofonu, aparatu, kontaktów i lokalizacji. Niektóre z tych pozycji można łatwo wyjaśnić – chociażby dostęp do pamięci.

Reklamy

Program został wyposażony w adblockera, co – przede wszystkim na smartfonach – jest bardzo miłym dodatkiem. Nie oznacza to jednak, że pożegnamy się z reklamami. Co jakiś czas przeglądarka wyświetla na pasku powiadomień przeróżne komunikaty – zazwyczaj są to jakieś artykuły. Nigdzie w ustawieniach programu nie znalazłem możliwości wyłączenia tej “funkcji”.

Reklama z UC Browser na pasku powiadomień (fot. Tabletowo.pl)

Przęgladarka

Samej przeglądarce nie można odmówić funkcjonalności. Mamy tutaj między innymi picture-in-picture mode, wcześniej wspomniany adblocker, a także tryb nocny. Strony ładują się szybko (choć nie zawsze pokazywały mi się obrazki) i nie było problemu z przywracaniem ich z pamięci.

Reasumując

UC Browser to przeglądarka, która została naszpikowana ogromną ilością funkcji i ułatwień. Niestety, również za nią stoją niezbyt przychylne opinie, głównie nt. prywatności i bezpieczeństwa użytkownika.

Jakie są Wasze doświadczenia z UC Browser?

Źródło: AndroidPolice; własne

Komentarze

 • Adi7

  Dzizas, ten artykuł to tak serio? Pamiętam że to dziadostwo kiedyś mi się bez pytania “z czymś” doinstalowało, usuwałem chińskie znaczki-resztki po nim z tydzień, bo co aktualizacja programów to znajdowało nowe śmieci-pozostałości.

  To nie jest tak że “pobrano ileś tam razy”, wow jest popularne, tylko to się SAMO ileś tam razy ludziom pobrało…

  Wpiszcie w gogle “uc browser” – pierwsza podpowiedź- “co to”. Mówi samo za siebie. To jakieś chińskie spyware malware virusowe dziadostwo.
  Więc nie, nie warto się tym interesować. Albo i warto- jak się u siebie znajdzie- usunąć.

  • To prawda. Spotkałem się z opiniami, że ta przeglądarka instaluje się sama na wielu urządzeniach

  • neo

   A CM Browser?

   • Adi

    wszystkie appki cheetah mobile to syf. reklamy, masa niepotrzebnych rzeczy, po co sobie śmiecić telefon takim szajsem ;p

    • neo

     Przeglądarka nie przeładowuje na nowo stron (przód-tyl). Szukam alternatywy.

   • smartmaniak

    Korzystam od kiedy mam smartfon chrome jest poprostu wolne i zasobożerne.

 • CezaR

  Używałem jej kiedyś na S4mini, później na TAB S ale to były czasy kiedy Chrome był ociężały, Samsung Internet nie dorównywał, Opera przechodziła okres transformacji przez to Omini nie była za często aktualizowana. Na tą chwile chyba nie warta zainteresowania.

 • Paweł

  Muli ja dodatek na animacjach css/js

 • Dariusz A.

  Pamiętam, że miałem ją na starcie w tablecie Lenovo. Ale jakoś długo u mnie nie zagościła. Zawsze wracałem do Chroma.

 • Piotr Wojciech

  Czy poza Operą jakaś przeglądarka potrafi zawijać kolumny?

 • albert

  Trzeba było włączyć jakiś packet capture i napisać czy dalej tak dużo informacji wysyła na Chińskie serwery jak 2 lata temu https://citizenlab.ca/2015/05/a-chatty-squirrel-privacy-and-security-issues-with-uc-browser/

 • Krzysztof Łoziński

  Polecam brave browser

 • Józek

  Przeszkadza wam, że UC Browser zbiera dane o was, a nie przeszkadza wam, że robi to Google i to na większa skalę?? Jankesi lepsi niż Skośnoocy?

 • Tech-Floyd :)

  Korzystałem i… bez szału. Miałem też cheetah browser, mogę polecić.
  Jeśli ktoś szuka dobrego trybu nocnego, zwłaszcza na amoledzie to tylko mozilla – prawdziwie czarne tło, czyli wygaszone piksele i prawdziwie białe litery (zamiast szarych). Dzięki temu mamy świetny kontrast i bardzo dobrze się z niej korzysta także w dzień.

 • Andrzej

  Korzystałem kiedyś na Windows Phone/Windows Mobile. Z przyzwyczajenia zainstalowałem jako dodatkową na Androidzie.
  Z każdą aktualizacją coraz gorzej.
  Szeroki zakres uprawnień.
  Na siłę informuje przy każdym korzystaniu, że chce uprawnień do lokalizacji. Zablokowałem te uprawnienia a za każdym razem wyświetla problem z dostępem do lokalizacji.
  Za każdy razem też pyta czy przetłumaczyć stronę.
  Tych dwóch opcji wyłączyć się nie da w ustawieniach.
  W najnowszej aktualizacji wpakowała na ekran startowy jakiś kanał z newsami i tego też nie dało się wyłączyć.
  Ostatecznie pożegnałem UC Browser. A szkoda, bo muszę przyznać, że dość sprawnie działała mimo tych upierdliwych komunikatów.

Komputronik Dell
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona