Żegnamy Kinecta od Microsoftu. Czujnik ruchu przestaje być produkowany

Microsoft sukcesywnie oddalał się od Kinecta w ostatnich latach. Czujnik ruchu, który przeżywał szczyt popularności za czasów Xboxa 360, był coraz rzadziej wybierany przez konsumentów. Firma ogłosiła wczoraj, że Co.Design, które do tej pory składało Kinecta dla Microsoftu, zaprzestało produkcji urządzenia.

Nie można powiedzieć, że Kinect był porażką. Sama technologia była wręcz rewolucyjna, jednak urządzenie samo w sobie nie pociągnęło za sobą rynku, choć Microsoft miał na to nadzieję. Zgodnie z danymi Co.Design, gigant z Redmond sprzedał od 2010 roku około 35 milionów sztuk tych czujników ruchu.

Kinect z konsolą Xbox360

Sprzęt został odnowiony, kiedy trafił do Xboxa One i początkowo konsola była sprzedawana tylko z Kinectem. Producent musiał jednak wprowadzić wersję pozbawioną tego akcesorium, ze względu na cenę i fakt, że ludzie mniej chętnie sięgali po konsolę z czujnikiem ruchu, którego… i tak nie zamierzali używać.

Żegnaj, Kinect. Pokój twoim sensorom

Choć Kinect umarł, to technologia użyta do jego produkcji reinkarnuje w inne formy cyfrowego życia. Użyjemy jej na przykład w iPhonie X. Apple przejęło przecież PrimeSense, izraelską firmę, która pracowała nad technologią 3D dla pierwszego Kinecta w 2013 roku. iPhoneX użyje algorytmów PrimeSense w wykrywającej głębię kamerze przedniej i systemie Face ID. Dodatkowo Microsoft pracuje nad HoloLens, który jest rozwijany przez twórcę Kinecta, Alexa Kipmana. W tych goglach rozszerzonej rzeczywistości również wykorzystywany jest czujnik z Kinecta. Dziedzictwo zostanie zatem zachowane.

źródło: Co.Design przez Engadget, Gamespot

Komentarze

 • Mimo możliwości jakie oferował/oferuje (nie chodzi o gry) to producenci laptopów/tabletów/telefonów dalej nie chętnie chcą z tego korzystać mimo ze technologia ta tanieje. Dobrze że można zewnętrzne kamery kupic paru firm ale wciąż mało jest oprogramowania które by wykorzystywało w pełni możliwości tego sprzętu.

 • Grzegorz

  Niechętnie korzystają bo co? Bo za dużo możliwości daje? Do dziś korzystam z kinecta np. grając z rodziną w jakieś Adventure, albo korzystając z pomocy trenera personalnego. Skaner całego ciała robi swoje, w porównaniu do PS, chociaż w golfa lepiej mi się grało na PS, bo było co złapać w ręku (wiadomo, mogłem użyć butelki po piwie też). Nie mniej Microsoft uśmiercił ten projekt sam, jak zwykle, tak samo jak Windows Mobile. Czemu? Bo nie zachęcał do produkowania gier na to rozwiązanie. To nic że mamy 2017 roku, połowa moich znajomych na FB biega, druga połowa ćwiczy na siłowni, wszyscy chodzą po górach, rowery, baseny, tenis, to nic że na całym świecie propaguje się aktywne formy spędzania czasu – kinect nie przetrwał. Komiczne prawda? A biorąc pod uwagę możliwości skanowania obrazu przez Kinect i fakt, że mocno promomuje się VR, to aż się prosi aby stworzyć system oparty właśnie o takie mechanizmy, gdzie z jednej strony sensor (np. w ilości 2 lub 3) będzie skanował nasz pokój, podczas gdy korzystając z googli VR, mógłbym np. pograć sobie w sim city na podłodze i kanapie własnego salonu. Jestesmy tacy technologiczni, że kur*a napierd*lać jakimiś pierdol*nymi czujnikami w telefonie to bez końca możemy (i tak 2/3 z tego nie skorzysta nigdy)

  • Damian R

   Trudno się nie zgodzić. Prawda jest taka, że to M$ znowu dał ciała i uśmiercił własny (bardzo dobry) produkt kiepskim wsparciem.

  • Niestety nawet Nintendo pod tym względem zawaliło, czujniki ruchu w Switchu działają gorzej niż te z WiiU (chociaż entuzjaści Switcha będą się upierać, że jest inaczej, mam obie konsole i ruch w Switchu to wielki zawód) i na razie nie ma gier, które by z tego szeroko korzystały (poza tech-demo 1..2.. Switch). Niestety na razie to umiera… Może dzięki VR powróci – tego typu rozwiązania lubią wracać z popiołów.

 • Paweł

  Ciemny motyw strony <3

  • K. Roll

   Żałoba! :D

   • Karlos20

    Fajnie jak by był ciemny motyw/tryb nocny na tabletowo na czarnym tle lepiej się czyta przynajmniej dla mnie :)

   • Na Amoledach jest uczta xD

   • Fajnie, fajnie, ale kolor czcionki wypadałoby przyciemnić. Czarne na białym – super, ale białe na czarnym już trochę oczojebie :D

 • Dariusz

  Serio Kinect padł? :O

 • No co zrobić, MS to jednak MS. Większą częścią frajdy z grania na konsolach to właśnie wykrywanie ruchu. Sprzedaż PS pewnie pójdzie trochę w górę.

ASUS ZENFONE 3
Komputronik Dell Gaming
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona