Ważne

Hangouts ma szanse zyskać popularność? Dzięki YakYak jest to całkiem możliwe

Bez wątpienia w Polsce najpopularniejszym komunikatorem internetowym jest Messenger. Co ciekawe, na prawie każdym smartfonie z Androidem znajdziemy również inny program przeznaczony do rozmów – Google Hangouts. Niestety, choć produkt ten jest bardzo wygodny, to jednak cierpi na brak zainteresowania. Właśnie pojawiła się aplikacja, która może to zmienić. Mowa tu o YakYak.

YakYak to aplikacja typu open-source, służąca do obsługi Google Hangouts. W teorii jest to zwykły klient tejże usługi, jednak w rzeczywistości jest to coś znacznie ciekawszego. Przede wszystkim komunikator od Google na żadnym ze znanych systemów operacyjnych nie ma dedykowanej aplikacji desktopowej. Jedyne, co do tej pory mieliśmy, to rozszerzenie w Google Chrome, które jednak ma swoje wady, bowiem przeglądarka ciągle musi pracować w tle, aby na bieżąco synchronizować dane, co znacznie odbija się na wydajności baterii.

YakYak (fot. Tabletowo.pl)

YakYak to też nie jest typowy wrapper tego, co znajdziemy w wersji przeglądarkowej usługi. Niektóre elementy – między innymi interfejs – zostały stworzone od nowa. Dodano również kilka bardzo ważnych funkcji. Użytkownik może zmienić motyw – do wyboru są cztery: domyślny, niebieski, ciemny oraz material. Osobiście polecam Wam ten ostatni. Jest także możliwość zmiany wielkości czcionki i całego interfejsu. Oczywiście nie zabrakło powiadomień, pracy w tle oraz języka polskiego.

Na minus trzeba zaznaczyć brak rozmów głosowych. Niestety, aby je przeprowadzić, należy uruchomić komunikator w przeglądarce internetowej, co może być dosyć uciążliwe.

Hangouts nie cieszy się ogromną popularnością i przyznam szczerze, że trochę mnie to zasmuca, gdyż to naprawdę świetny komunikator. YakYak to narzędzie, które może nieco ten stan rzeczy poprawić. Aplikacja ta może stać się lekkim i bardzo wygodnym komunikatorem do zastosowania na komputerach, dzięki któremu skontaktujemy się z niemalże każdym, nawet jeśli on sam nie ma YakYak. Wystarczy bowiem, że dana osoba będzie miała aplikację Hangouts na swoim smartfonie.

YakYak (fot. Tabletowo.pl)

Aplikacja jest dostępna na komputery z systemami Windows, MacOS oraz Linux. Aby ją zainstalować należy – w przypadku dwóch pierwszych – wejść >na tę stronę<  i pobrać potrzebne pliki. Jeśli natomiast korzystasz z Linuxa, wystarczy, że w terminalu wpiszesz poniższą komendę:

sudo snap install yakyak

POLECAMY RÓWNIEŻ:

5 powodów, dla których warto zainteresować się Google+

Źródło: OMG!Ubuntu, własne

Komentarze

 • Andrzej Libiszewski

  Właśnie się pojawiła aplikacja? Ostatnia stabilna kompilacja jest z kwietnia, trochę odległe to „właśnie” ;-)

 • nic to nie zmieni, a wersja w postaci dodatku do G.Chroma i tak jest lata świetlne przed messengerem a i tak popularność jest niska

  • Andrzej Libiszewski

   Często się knoci ostatnio.

 • eGzu

  Messenger ma desktopową wersję, więc yakyak przestaje być atutem hangsouta.

 • Valkyx

  Dostęp do Hangouts jest równiez z pozmiomu chatu w Gmailu, nie są wymagane żadne dodatki.

 • Linus Torvalds

  “Jesli korzystasz z Linuxa (…)”. Po pierwsze, leszczu, to sie odmienia, czyli Linuksa, po drugie, nie kazdy korzysta z tej dystrybucji, co ty.

  • Richard Stallman

   Pozwolisz, że wtrącę się na momencik. Rzecz do której się odnosisz jako Linux, to w gruncie rzeczy GNU/Linux lub jak ostatnio zacząłem to nazywać – GNU plus Linux. Sam Linux nie jest systemem operacyjnym, lecz kolejnym wolnym (od wolności) składnikiem w pełni funkcjonalnego systemu GNU, użytecznego dzięki głównym bibliotekom GNU, narzędziom powłoki oraz niezbędnym składnikom systemu, składającym się na kompletny system operacyjny, zdefiniowany przez POSIX (ang. Portable Operating System Interface for Unix – przenośny interfejs dla systemu operacyjnego Unix).
   Wielu użytkowników komputera, nie zdając sobie z tego sprawy, codziennie używa zmodyfikowanej wersji systemu GNU. Poprzez dziwny zbieg okoliczności, wersja GNU używana na szeroką skalę, nazywana jest “Linux” i wielu jego użytkowników nie jest świadomych, że w rzeczy samej jest to system GNU rozwinięty przez GNU Project. Linux naprawdę istnieje i ci ludzie go używają, ale to jest tylko jeden ze składników systemu operacyjnego.
   Linux to jądro – program w systemie operacyjnym, odpowiedzialny za przydzielanie zasobów sprzętowych do innych programów których używasz. Jądro jest niezbędną częścią systemu operacyjnego, ale samo jest bezużyteczne – może funkcjonować jedynie w odniesieniu do całego systemu operacyjnego. Linux jest zazwyczaj używany w połączeniu z systemem operacyjnym GNU – cały system to w zasadzie GNU z dodanym Linuxem, lub GNU/Linux. Wszystkie tak zwane dystrybucje “Linuxa” to w rzeczy samej dystrybucje GNU/Linux.

   • CyberanT

    Ale sie wczułeś :) przecież widać po samym nicku że to lamuch. Żaden świadomy user linka by się tak nie podpisał. Szkoda mu nawet odpowiadać.

  • Komenda powinna działać na każdej dystrybucji, która wspiera snap

 • wojtek

  Fajnie ale google chyba nie bez powodu rezygnuje z hangouts jako codziennego komunikatora. Zamiast niego wprowadzili Alo a hangouts miał niby przejąć jakąś funkcje biznesową czy coś

  • nikt nie wie po co tyle komunikatorów, jaką mają grupę docelową, komu mają służyć itd. Pod względem takiej transparentności, jest gorzej niż w microsofcie i mobilnych okienkach.

   • CyberanT

    jak to po co? żeby zbierać dane o userach, analizować treści, a potem podsyłać im reklamy.. najlepiej trafiające w gust. Rozmawiasz z laską, to prezent na walentynki, rozmawiasz z kumplem o programowaniu, to zaraz wyświetli cisię w google jakaś ksiegarnia z książkami o C# czy Ajax.. itd. Każda informacja o użytkowniku jest cenna, a to co mówi/pisze jest wybitnie cenne, dla działów marketingu. I nawet nie chodzi o to że ktoś tam “czyta rozmowy” to przeważnie analiza heurystyczna słów i wyrażeń kluczowych bez szczególnego kontekstu. Z czasem jednak kontekst dojdzie, i po rozmowie w której się żalisz komuś na szefa w pracy. Dostaniesz maila z ofertami nowej lepszej pracy i drugiego z sugestią żeby iść do psychologa, może na depresje pomoże ;)

    • nie no, wiem jak to działa – szukałem butów na zimę i kilka modeli mi się podobało. nie zapisywałem ich do ulubionych ani nic takiego – jednak teraz wyświetlają mi się reklamy butów skórzanych, brązowych, wysokich. czyli takich które najczęściej widocznie oglądałem. i nie powiem – kilka reklam pokazało mi buty, których wcześniej nie oglądałem, a które mi się faktycznie podobają. ale największy zbieg okoliczności miał mój znajomy ostatnio – z koleżankami z pracy rozmawiali gdzieś na korytarzu i pojawił się temat: czy u ginekologa ściągać buty podczas badania. googole miały pomóc w poszukiwaniu opinii na ten temat. jedna z nich zaczęła wpisywać w wyszukiwarce hasło: czy wypada… autosugestia w wyszukiwarce od razu zasugerowała: czy wypada u ginekologa ściągać buty. i to nie było na telefonie tej dziewczyny, która zaczęła temat. pewnie zbieg okoliczności, no ale….

 • Na Linuksie nie da się zainstalować za pomocą tej komendy. Wyskakuje:
  nie znaleziono polecenia

 • Usuńcie tę komendę z treści, bo nie działa:
  sudo snap install yakyak

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona