Doktorat Stephena Hawkinga dostępny online. Tysiące chętnych do pobrania, strona uniwersytetu zapchana - Tabletowo.pl

Doktorat Stephena Hawkinga dostępny online. Tysiące chętnych do pobrania, strona uniwersytetu zapchana

Stephen Hawking jest jednym z największych umysłów naszych czasów. Ale jak każdy geniusz, nie pojawił się na tym świecie ot tak, po prostu. Zanim stał się znany jako „ten Hawking, naukowiec”, był studentem. W wieku 24 lat napisał doktorat pt. „Właściwości rozszerzających się wszechświatów”. Uniwersytet Cambridge udostępnił go wczoraj za darmo, ale chyba nie spodziewał się aż takiego zainteresowania rozprawą.

„Właściwości rozszerzających się wszechświatów” jest pracą, która okazała się początkiem drogi Hawkinga do zostania jednym z najbardziej uznawanych i rozpoznawalnych na świecie fizyków. Jest rozprawą, o dostęp do której każdego miesiąca wpływało bardzo dużo próśb. Żeby umożliwić swobodne korzystanie z tez, które w niej zawarto, Uniwersytet Cambridge dodał ją do zbiorów Apollo Open Access, dzięki czemu pojawiła się obok takich opracowań jak dzieła Isaaca Newtona czy Karola Darwina.

Oczywiście, Uniwersytet miał na to zgodę Hawkinga. Wyraził on nadzieję, że tak jak on inspirował się pracami wielkich naukowców, tak kolejne pokolenie będzie mogło skorzystać z jego teorii, by stały się inspiracją do kolejnych wspaniałych odkryć.

Uniwersytet nie przygotował się na to, że zainteresowanie doktoratem Hawkinga będzie tak ogromne. W kilka godzin po udostępnieniu go publicznie, strona internetowa uczelni padła, bo zbyt wiele osób starało się przyjrzeć pracy dzisiejszego wybitnego fizyka.

Tabletowo.pl Doktorat Stephena Hawkinga dostępny online. Tysiące chętnych do pobrania, strona uniwersytetu zapchana Ciekawostki

Doktorat Stephena Hawkinga z 1966 roku

Stephen Hawking, po obronie pracy doktorskiej „Właściwości rozszerzających się wszechświatów” został pracownikiem naukowym, a później profesorem na Wydziale Matematyki Stosowanej oraz w Instytucie Astronomii Gonville and Caius College, na macierzystej uczelni w Cambridge. W ciągu trwającej ponad 40 lat kariery zajmował się głównie czarnymi dziurami i grawitacją kwantową.

Opracował wspólnie z Rogerem Penrose’em twierdzenia odnoszące się do istnienia osobliwości w ramach ogólnej teorii względności (tutaj musiał poddać w wątpliwość pewne elementy badań prowadzonych przez Alberta Einsteina). Sformułował też teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie, znane dziś jako promieniowanie Hawkinga (lub Bekensteina–Hawkinga). Jedna z jego książek, Krótka historia czasu, była bestsellerem na liście British Sunday Times przez 4 i pół roku.

Hawking cierpi na stwardnienie zanikowe boczne, którego postęp spowodował paraliż większości ciała. Nawet tworzenie „Właściwości rozszerzających się wszechświatów” przychodziło przez to Hawkingowi z trudem – pracę pisał na maszynie, dodając do tego odręczne notatki.

W styczniu 2015 roku w kinach można było obejrzeć film „Teoria wszystkiego”, oparty na wspomnieniach żony Hawkinga.

źródło: University of Cambridge, Slashgear, chip.pl
zdjęcie tytułowe: Stepjen Hawking przy osobistym egzemplarzu „Principia Mathematica” Isaaca Newtona, fot.Graham CopeKoga/Cambridge University Library 

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona