Ważne

Intel knuje z Facebookiem. Tworzą wspólnie superszybki procesor dla Sztucznej Inteligencji

Intel, gigant produkujący układy wykorzystywane w miliardach urządzeń na świecie, zdradził wczoraj, że wraz z Facebookiem oraz innymi liderami technologicznymi, mocno inwestują w Sztuczną Inteligencję. Zamierzają wspólnie stworzyć rodzinę procesorów Nervana – wyposażonych w sztuczne sieci neuronowe, dostosowane do potrzeb rozwijającej się technologii.

Usługi w chmurze stały się źródłem innowacji dla Sztucznej Inteligencji, zatem Intel “zbratał się” z Facebookiem i innymi firmami, by zbudować procesor wychodzący naprzeciw rosnącym potrzebom tego wymagającego i wciąż rozrastającego się segmentu technologii.

“Sztuczna Inteligencja będzie dla nas tym, czym Internet stał się dla ludzi w latach 90. XX wieku”
– dyrektor generalny Intela, Brian Krzanich

Brian Krzanich wyraził nadzieję, że zbudowanie rodziny układów dedykowanych Sztucznej Inteligencji przyśpieszy jej zastosowanie w opiece zdrowotnej, social-mediach, samochodach i prognozowaniu pogody. Nowy procesor, nazwany “Nervana”, to efekt trzyletniej pracy. Co ciekawe, Intel nie musiał zaczynać od zera – w 2016 roku przejął startup Nervana, który pracował nad technologiami Sztucznej Inteligencji. Wystarczyło więc trochę dofinansować projekt.

Intel stara się wykraczać poza główne źródło dochodów – co prawda chipy dla komputerów osobistych to wciąż gigantyczny rynek, ale widać też jego powolne kurczenie się. Dlatego firma chce upewnić się, że jej układy będą pierwszym wyborem dla producentów autonomicznych samochodów czy masowo wykorzystywanych technologii Sztucznych Inteligencji. Jeśli rewolucja ma pojawić się za sprawą inteligentnych algorytmów, to Intel nie chce przespać swojej szansy.

źródło: Intel, Gadgets360

Komentarze

 • Adrian Kresek Kraska

  Nowinki technologiczne – fajnie.
  Jednak ja nie jestem za rozwijaniem sztucznej inteligencji. Według mnie oczywiste jest to, że sprawi to w przyszłości więcej problemów, niż to warte. Poprzestałbym na prostych asystentach głosowych obecnych aktualnie na rynku :)

  • Misielko

   To ma robić coś więcej niż prymitywny asystent.

  • Jak można być przeciwko rozwojowi czegoś takiego? Chcesz się zatrzymać w czasie i już nic nie rozwijać, zostawić wszystko jak jest? Jak wyglądałby świat gdyby plemiona ganiające po sawannach tak myślały? Do dzisiaj ganialibyśmy z włóczniami za mamutami? (Raczej nie – neandertalczycy na ich odpowiedniku internetu dyskutowali by dzisiaj o wymarłym gatunku homo sapiens.)

   • Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

    Kolega zapewne obawia się, że przez pazerność korporacji i wypuszczenie rozwiniętej AI na rynek masowy zwiększy się ilość idiotów na świecie, dlatego że będzie wyręczać ludzi, zamiast ich tylko wspomagać.

    • Misio

     To jest niemożliwe. Jeśli będzie jeszcze więcej idiotów, to już nie będzie miał kto pracować.

     • VMortens

      Sztuczna inteligencja jest właśnie do tego potrzebna – żeby pracować za nich. My, jako gatunek, będziemy idiocieć coraz bardziej i spychamy się w ślepy zaułek ewolucji. Ewolucyjnie, raczej tego “rozwoju” nie przetrwamy.

     • Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

      Nie sądzę, żeby tak stało się ze wszystkimi. Świadomi, wykształceni ludzie (czyli m.in. szefowie korporacji) będą chronić siebie i swoje dzieci przed zbyt częstym korzystaniem z AI. Już teraz tak jest ze smartfonami.

     • Vallenrod

      Chyba zartujesz ? Nikt nie bedzie mogl sie chronic jesi stworza AI wyzsza od naszej.

     • Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

      A skąd wiesz, że jakie cele postawi sobie AI i będzie to akurat zagłada nas?

     • Vallenrod

      To proste, cała wiedza o naszej historii i charakterze jako gatunku jest na internecie.
      Jesteśmy niebezpieczni z powodu zachalannosci, agresywnosci i inteligencji.
      Po co trzymac potencjalne niebeczensto ,konkurenta.
      Jesteśmy zbędni maszynom ,bo same się moga reprodukowac i lepiej wykonują pracę. Mając wyższa inteligencje ukladanka jest kompletna. Nawet patrząc z punktu widzenia środowiska to to dobrze nie wygląda. Potrzebni jesteśmy tel plane cie jak zadra w tyłku.

   • Vallenrod

    Jesli Steven Hawking ostrzega przed jej rozwojem jako zagrozeniem dla ludzkosci to warto sie pochylic nad konsekwencjami takiego “postepu”.
    Co to za postep jezeli sami zakladamy sobie sami sznur na szyje?

 • anemusek

  Nie ma czegoś takiego jak sztuczna inteligencja. Sieci neuronowe, a nie sztuczna inteligencja. To tylko sposób przetwarzania danych. Zresztą wpychany do dziedzin, gdzie może spowodować tylko cofania się w rozwoju.

  • Dlatego nazywa się to SZTUCZNA inteligencja, a nie prawdziwa. Taki termin przyjęto i musisz nauczyć się z tym żyć albo wkurzać niepotrzebnie przy każdym takim artykule. :)

  • xalion

   Typowe “nie znam to się wypowiem”. Polecam książkę “podstawy sztucznej inteligencji” dr hab. inż Pawła Wawrzyńskiego. Do sztucznej inteligencji zaliczamy uczenie maszynowe(sieci neuronowe, uczenie ze wzmocnieniem) czy przeszukiwania( alg. genetyczne, ewolucyjne itd). Najlepiej być ignorantem, który naoglądał się terminatora?
   https://uploads.disquscdn.com/images/b160880e7d810d43170ed36703b207cab8086fc0f06fd7ee65f6ab0f4c7b62ab.png

  • Mong

   Coś takiego jak… sztuczny penis? ;)

 • Michał P

  Kiedyś “sztuczną inteligencją” nazywano blondynkę przefarbowaną na brunetkę :P

 • think

  Skoro intel knuje z facebookiem to jest to raczej powód do obaw a nie radości. Przypominam, że większość z Was ma w komputerach i jedno i drugie…

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona