W Sklepie Play znajdziecie kolejny, bardzo ciekawy launcher – Lawnchair Launcher

W Sklepie Play mamy ogromny wybór launcherów, lecz nie wszystkie z nich są ciekawe lub/i funkcjonalne. Właśnie jednak wylądowała tam nakładka, o której warto wspomnieć – Lawnchair Launcher. Tak, wiem, nazwa może przyprawić o niewielki zawrót głowy, ale naprawdę warto się nią zainteresować.

Dlaczego? Lawnchair Launcher przynosi coś, co nie jest dostępne w innych aplikacjach tego typu, a przynajmniej nie w większości tych bardziej znanych. O czym mówię? Oczywiście o funkcjach, pochodzących z najnowszych smartfonów z serii Google Pixel. Co najważniejsze, żeby z nich korzystać, nie jest wymagany root, ani Android Oreo, czy też Nougat.

Lawnchair Launcher (fot. Tabletowo.pl)

Zacznijmy od powiadomień. Jedną z nowości, które wprowadza ósma wersja Androida, jest wyświetlanie notyfikacji po dłuższym naciśnięciu ikony programu. Właśnie to znajdziemy w Lawnchair i powiem Wam, że to naprawdę działa i jest bardzo wygodne. Niestety, nie jest perfekcyjne. Czasami w ogóle się one nie pokazują (nie wiem od czego to zależy), a jeśli mamy więcej powiadomień, pochodzących z jednego źródła (np. kilka wiadomości w Messengerze), to nie mamy możliwości obejrzenia ich wszystkich – w całości widzimy tylko tę notyfikację, która pojawiła się u nas jako pierwsza.

Lawnchair pozwala także na dużą swobodę w modyfikacji wyglądu. Umożliwia zastosowanie paczek ikon, pochodzących ze Sklepu Play, manipulowanie ilością programów w doku, czy nawet wyświetlanie pogody z Google Now. Znajdziemy tutaj również kilka gestów, które znacznie ułatwiają korzystanie z urządzenia. Dziwnym problemem (możliwe, że to jest zamierzone) jest przycinanie ikon aplikacji w doku (ale tylko wtedy, gdy jest ich 9). Kompletnie nie rozumiem tego działania – niepotrzebnie psuje to wygląd.

A czym w ogóle jest Lawnchair Launcher?

Warto sobie wyjaśnić pokrótce, czym jest ta aplikacja. Bazuje ona na Launcher3, czyli nakładce znanej z AOSP (Android Open Source Project) i jest ona open-source. Dodatkowo jest bardzo lekka i działa wyjątkowo szybko. Aktualnie znajduje się w fazie unreleased, więc należy wybaczyć błędy, których można doświadczyć. Program w Sklepie Play dostępny jest zaledwie od kilku dni i został przetłumaczony na język polski. Istnieje także w pełni poświęcona temu launcherowi społeczność w Google+. Ludzie dzielą się m.in. swoimi ekranami głównymi – pozwoliłem sobie pokazać Wam te, które – według mnie – są wyjątkowo piękne.

Źródło: Google+, TheAndroidSoul, własne

Komentarze

 • BraaaaapAllDay

  Muszę przyznać, że różnego rodzaju launchery testuję od dawna i chociaż niektóre uważam za bardzo udane, to zawsze wracam do Action Launchera. Żaden inny nie dorównuje mu funkcjonalnością, a zarazem prostotą i płynnością działania.

  • David Sn

   Jako współautor oraz inicjator wdrożenia aplikacji do sklepu Play uważam że nie można przyrównywać Launchera który jest płatny i zawiera kod autorstwa naszego z Launcherem, który jest darmowy i otwarty dla wszystkich :)

   • BraaaaapAllDay

    A ja uważam, że jako użytkownik androida mam prawo porównywać launchery płatne z bezpłatnymi, oficjalne (ze sklepu) jak i nieoficjalne (z XDA) ;) Lawnchair jest bardzo udany, po prostu Action bardziej mi odpowiada i ma kilka unikalnych funkcji. Ale co kto lubi ;) A jeżeli jesteś współautorem, to gratuluję udanej aplikacji i życzę powodzenia ;)

    • David Sn

     Masz prawo, jednak niestety mieliśmy doczynienia z ludźmi którzy brali i dodawali części kodu naszego bez wspomnienia o prawie autorskim.

     • BraaaaapAllDay

      Przykro mi. Pisaliście do Chrisa od “AL” dlaczego użył Waszego kodu? Możemy zrobić jakąś akcję w sklepie Play i podrzucić mu kilkadziesiąt / kilkaset komentarzy na ten temat, to może następnym razem się tak nie zachowa :)

     • David Sn

      Nie ma takiej potrzeby, napisaliśmy do niego i wspomniał o nas w “AL” w sekcji “O aplikacji” chyba.

   • haVoc vulTure

    Skoro jest otwarty i darmowy to jak ulal pasuje do F-droid. Bardzo prosze o dodanie bo brakuje mi porzadnego launchera na moich telefonach bez google. Z gory dziekuje.

    • David Sn

     Jest obecnie wdrażane, jednak wymaga parę zmian z naszej strony, gdyż F-Droid nie pozwala nam na korzystanie z bibliotek Google. Jakby coś to wersja z XDA lub APK Mirror powinna działać bezproblemowo, jedyne co nie będzie działać to pogoda oraz wyszukiwanie.

 • David Sn

  Bardzo dziękujemy za artykuł, jednak szkoda że nie wspomniano o możliwości doinstalowania dodatku Lawnfeed, który umożliwia pokazanie strony Google Now poprzez przewinięcie w prawo z ekranu głównego :)

 • Konrad Uroda-Darłak

  Wszystko fajnie, ale za późno :x

 • waski

  Launcher bardzo fajny sa wszystkie potrzebne funkcje a mimo to nie jest tak rozbudowany jak Nova i łatwiej wszystko ogarnac. Nie zauwazyłem zadnych niedorobek, a lawnfeed’a nie porzebuje. Karta Googla to pierwsze, co wyłaczam w smartfonie.

 • Franciszek Moczulski

  “Ta aplikacja jeszcze nie została wydana i może działać niestabilnie.”
  :-)

 • Martinezbb

  Wszystko pięknie, ładnie. Ale oczywiście mój KitKat już nie jest wspierany przez program. Przecież launchery w dużej mierze służą do “pozyskania” nowych funkcji i wyglądu na starym sprzęcie, chyba że nie aż tak starym?

 • Wuuuuu

  a czy te wszystkie launchery nie powodują spowolnienia systemu oraz szybszego zużycia batery?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona