Ważne

Wszyscy chcą to wiedzieć: ile zarabiają YouTuberzy?

Już taka nasza ludzka natura, że lubimy zaglądać innym do portfela, a szczególnie gwiazdom ze szklanego ekranu. W ostatnich latach za takowe możemy uznawać również YouTuberów. Jesteście ciekawi, ile są w stanie zarobić takie osoby?

Na samym wstępie trzeba napisać, że badano nasze rodzime podwórko. Do udziału zaproszono 104 twórców, więc zaraz zobaczycie, jak to wygląda u nas. Jest to o tyle istotne, że na świecie YouTuberzy potrafią być nawet milionerami i rozkręcić swoje biznesy na ogromną skalę. W Polsce aż takiego szaleństwa nie ma, aczkolwiek wypada zauważyć, że niektórzy potrafią ze swojej profesji wyciągnąć naprawdę sporą kasę.

53% badanych odpowiedziało, że miesięcznie zarabia od tysiąca do pięciu tysięcy złotych, natomiast 29% osób określiło swoje zarobki w przedziale od pięciu do dziesięciu tysięcy złotych. Większe pieniądze zarabia jedynie 17% YouTuberów (7% od 10 do 25 tysięcy złotych, 8% od 25 do 50 tysięcy złotych, 2% od 50 do 100 tysięcy złotych). Wysokość zależy też od liczby subskrybentów w myśl zasady: im więcej, tym lepiej.

Najczęstszym źródłem dochodów są dla twórców reklamy AdSense (96%). Sporo czerpią jednak też z branded contentu (75%), eventów (69%), streamów (45%) i własnych sklepów z gadżetami (30%). Niektórzy zarabiają także na występach w telewizji (4%), crowdfundingu (4%) i swoim wizerunku w tradycyjnych reklamach (2%). Ogólnie 73% YouTuberów podejmuje współpracę z markami, a 27% nie.

70% przyznało też, że kiedyś współpracowało za darmo (z czego 44% charytatywnie, 28% bo temat był komuś bliski, 15% z uwagi na sympatię, a 13% zostało – brzydko mówiąc – wykiwanych). 75% badanych współpracowało kiedyś również barterowo, czyli na zasadzie wymiany (na przykład marka daje jakieś gifty, a YouTuber za to o niej mówi i ją promuje). Jeżeli chodzi natomiast o płatną współpracę, to średni minimalny zarobek wynosi za jedną ~1500 złotych, natomiast maksymalny ~30000 złotych.

Wszystkie wymienione powyżej oraz jeszcze kilka innych informacji możecie zobaczyć na poniższej infografice.

Ile zarabiają YouTuberzy? (fot. GetHero)

Źródło: Business Insider

Komentarze

 • Paul Suczka

  Jeśli brać na poważnie te informację, to bardzo dużych “oszołomów” trzepie duża kasę. Do tego w młodym wieku i bez ani jednego dnia w prawdziwej pracy.

  • Arek Xdd

   E nie obrażaj oszołom to może sam jesteś. To są ludzie z talentem i wyobraźnią, nigdy nie byłeś youtuberem wiec sie nie wypowiadaj tylko charuj

   • stark2991

    Z talentem i wyobraźnią? Wydurnianie się przed kamerą to talent? Dobre.

    • jendrush

     Niestety mamy takie czasy, że śmieszkom łatwiej się przebić niż wartościowemu materiałowi.

    • LubiePisac

     Owszem są tacy co się wydurniają, ale nie każdy taki jest, bo niektóre filmiki są na prawde na poziomie

     • Rincewind

      Oczywiście, że są. Ale ani quaz, ani Archon, ani Astrofaza czy Historia bez cenzury krezusami nie są.

    • Norbert Nowakowski

     Z pajaca zawsze będą się śmiać a i tak pozostanie pajacem..

   • Paul Suczka

    Gdzie jest talent? Pokazywanie gęby i robienie z siebie oszołoma, żeby tylko zarobić na nowe buty, to raczej nie jest coś, co trzeba chwalić i promować. Może nie wiesz, ale zarabiają na ich głupocie tylko firmy. Znalazły debili i jeszcze na tym zarabiają, a od siebie dają grosze. Oczywiście, to jest biznes, ale widać ludzie nie mają żadnych wartości moralnych i intelektualnych. Ci ludzie nawet nie wiedzą co to jest praca. Zarabiać jak wszyscy bez pajacowania i sprzedawania siebie. Porównałbym to do pewnego zawodu, ale to by było już za ostro. Choć kilka cech mają wspólnych. Osobiście wole zachować twarz, zdrowy rozsądek i być przede wszystkim sobą. Zarabiać normalnie 2k zł i spać spokojnie. Bez spiny, że nie zarobię na chipsy. A wyobraźnie mają tylko taka, żeby trzymać w ręku pada i cytować przekleństwa, których znaczeń nie znają.

  • eGzu

   Zdefiniuj “prawdziwą pracę”

  • Każdy ma swój pomysł na siebie i biznes. Trudno nazywać kogoś “oszołomem”, kiedy szczerzenie się do kamery opłaca się mu bardziej niż bieganie po budowie z workiem cegieł.

   • bylekretwhite

    Jak taki młodzieniec udziela się na YT, to niech mu będzie. Nie muszę go oglądać. Ale nie rozumiem, jak rodzice maja parcie na szkło i promują 5-8 latki. Dla dzieci to zabawa, ale co mają rodzice w glowie.

  • afterburner

   Nie każdy musi tyrać ciężko na 3 zmiany z ukraińcami za niecałe 2 tyś. na m-c.

 • stark2991

  Jest jeszcze taka kwestia (przynajmniej tak słyszałem), że stawka różni się w zależności od kategorii treści. Najmniej za wyświetlenia dostaje się w Rozrywce, bo łatwo nagrać jakieś głupie video, a i oglądalność jest zawsze duża. Za to w kategoriach naukowych czy specjalistycznych jest mniej wyświetleń, ale wyższa stawka. Jak widać po polskim YT jednak opłaca się robić głupie filmiki i zgarniać po pół miliona odsłon. Jak otwieram kartę Na Czasie to normalnie raka dostaję, takie g***o tam jest…

  • bylekretwhite

   Miernie to jest w TV, Wojewódzki, Doda, Szulim Badziak Woźniak Starak, Kardashian, długo by wymieniac. W głowie mi się nie mieści, że im większa miernota, tym większa popularność. Żenujące, choć to słowo w ich przypadku nie oddaje całego zjawiska. Omijam jak mogę, ale wylewa się toto z TV i portali, aż się niedobrze robi.

   • stark2991

    Ja też omijam, ale na YT mnie atakują gimbusy grające w Minecrafta :) Na szczęście na YT to ja decyduję co oglądam :)

    • Paul Suczka

     Tak trzymaj. Nawet jakby ktoś chciał zrobić merytoryczny materiał (nawet o grach), to zaraz armia gimbusów z CSa, Lola, czy Minecrafta uprzykrzy życie. Oglądać i tak nie ma tam prawie nić, oprócz naprawdę paru osób, które są sobą. Archon jest spoko. Ale to są kropelki.

   • A widziałeś może Azja Express? To jest dopiero gówno. Zadanie w tym programu to ubieranie manekinów w bieliznę w dobrych rozmiarach. Jak dobrze ubierzesz to przechodzisz dalej. I jak takie coś nazwać???

 • Rincewind

  Od 1000 do 5000 to jest rozstrzał… Za 1000 zł trudno nawet o wegetacji mówić a za 5000 zł można żyć jak człowiek więc takie widełki nic nie mówią.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona