Ważne

Najwięcej urządzeń na świecie napędza… Qualcomm Snapdragon 410. W samej Polsce też

Swego czasu Snapdragon 410 był naprawdę świetnym procesorem i bez wątpienia jednym z najlepszych w swojej klasie. I choć lata mijają, to według najnowszych badań układ ten cały czas jest liderem, ponieważ w ujęciu globalnym napędza najwięcej urządzeń.

Biorąc jednak pod uwagę poszczególne kraje, sytuacja wygląda nieco inaczej. Ale niestety nie w Polsce. To właśnie u nas oraz jeszcze w Hiszpanii, Indiach i państwach Ameryki Południowej Snapdragon 410 napędza najwięcej urządzeń. Dla kontrastu, w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii nie znalazł się on nawet w TOP 5 najczęściej spotykanych procesorów – tam królują chipsety Apple. W USA dopiero na czwartym miejscu znalazł się Snapdragon 820, a na piątym Exynos 7420. W UK z kolei do pierwszej piątki (i to na ostatnią lokatę) wskoczył tylko Exynos 7420.

Ogólnie rzecz ujmując, procesory Qualcomma są najczęściej spotykanymi procesorami na rynku, biorąc pod uwagę urządzenia z Androidem – Amerykanom przypadło prawie 30% udziałów. Drugi w kolejności jest Samsung z 10%. Zdarzają się jednak państwa – jak na przykład Nigeria – gdzie to układy MediaTeka napędzają najwięcej sprzętów z Zielonym Robocikiem na pokładzie.

Ciekawie wygląda także kwestia najczęściej spotykanej ilości RAM w urządzeniach. W ujęciu globalnym są to 1 GB i 2 GB RAM (w samej Polsce też), aczkolwiek badacze z DeviceAtlas zauważają, że i 512 MB RAM jest bardzo często spotykane. Na taki stan rzeczy spory wpływ miał m.in. fakt, że Apple (którego iPhone’y są mega popularne w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii) nie pakuje do swoich smartfonów kości pamięci operacyjnej o dużych pojemnościach. Jednak 4 GB RAM stosunkowo popularne jest m.in. w Australii, Szwecji i – mimo wszystko – USA.

Badacze z DeviceAtlas wzięli pod uwagę ruch na dziesiątkach tysięcy stron, dokonywany za pośrednictwem urządzeń mobilnych w drugim kwartale 2017 roku.

Źródło: DeviceAtlas przez Android Headlines

Komentarze

 • Zdzisław Dyrman

  Wkrótce sytuacja się zmieni. Polacy zaczną masowo wykupywać iPhona X i na pierwsze miejsce wskoczy układ Apple 😂

  • flagowcowo

   I jako zapasowy – jakiś flagowiec konkurencji.

   • Zdzisław Dyrman

    Z pewnością coś w równie atrakcyjnej cenie np. Note8 😅

  • maxprzemo

   A świstak siedzi i zawija te sreberka ;)

   • Zdzisław Dyrman

    Redukcja była i świstaka wywalili 😉

 • Jarek Siedlak

  Straszne… To tylko jakieś bredzenie z ruchu ze stron z botem szpiegującym. Zerowa reprezentatywność.

 • GieKa

  “Badacze z DeviceAtlas wzięli pod uwagę ruch na dziesiątkach tysięcy stron”

  Aż sprawdziłem. Na koniec 2016 istniało 329,3 milionów stron www w tym 2,7 mln. z końcówką .pl. Czy “przebadanie” dziesiątków tysięcy stron na pewno da wiarygodny wynik czy bardziej szacunkowy?Nie wiadomo też jakie strony badali.

 • Sq72

  Tyle czasu wciskali ten Soc, że trudno się dziwić.

  • Dariusz A.

   Pewnie, sporo dość popularnych budżetowców go miało z Adreno 306.

  • waski

   Zona miała jeszcze niedawno LG Zero z tym układem i przyznam, że przy 1,5 gb ram ten smartfon chodził calkiem przyzwoicie, chociaz pewnie zasobozernych aplikacji nie instalowała

   • Sq72

    Snap 410 to nie jest zły układ, tylko producenci zbyt długo dawali go do smartfonów z średniej półki.

 • Fedurrr

  Mi tam napędza fona ultra wydajny sd400 i 1gb ram na lg g2 mini. Obecnie to najniższa liga ale po wgraniu lineage os 14.1 czyli androida 7.1.2 śmiga szybciej niż jak wyszedł na androidzie 4.4 i kolejny rok chyba nie zmienię tel.
  Żona na lg l90 ma też snapa400 i daje rade ale konfort obsługi mizerny ma sofcie od lg.

  • Cześć czy mógłbyś mi podać instrukcję po polsku oraz link do lineageos 14.1 dla samsunga sm-j500fn bo ciężko to pobrać a mam zaktualizowany do 6.0.1 i nie wiem czy będzie pasował. Jak byś mógł to wyślij mi to na [email protected]

 • anemusek

  Po prostu procek popularny w farmach lików i tego typu…

 • smartmaniak

  Układ podstawowy dawający znośne wrażenia z użytku. Przez moje ręce przewineło się parę telefonów i wiem że snapdragony z seri 800 to jednak zupełnie inny komfort użytkowania.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona