Ważne

MediaTek odpuszcza sobie flagowe procesory. Skupi się na średniopółkowych z serii Helio P

Helio X30 okazał się całkowitym niewypałem, ponieważ nikt poza Meizu (mowa o modelach Pro 7 i Pro 7 Plus) nie zdecydował się na zastosowanie tego procesora w swoim smartfonie. Nic więc dziwnego, że Tajwańczycy postanowili tymczasowo odpuścić sobie prace nad flagowymi procesorami i skupić się na układach do urządzeń ze średniej półki.

W sumie nigdy nie dowiedzieliśmy się, dlaczego tak naprawdę nikt nie chciał Helio X30. Sukcesywnie docierały do nas tylko informacje, że kolejni producenci deklarują, że nie zastosują w swoich smartfonach tego procesora, choć nie wiadomo, jakie powody nimi kierowały. Koniec końców na placu boju ostało się jedynie Meizu, po którym jednak można się było tego spodziewać, ponieważ swojego czasu MediaTek sporo w tę firmę zainwestował i aktualnie ma tam sporo do powiedzenia.

Zawieszenie prac nad kolejnym flagowym procesorem jest – przynajmniej dla mnie – tym większą niespodzianką, ponieważ jeszcze na początku tego (2017) roku pojawiły się informacje, że układ zostanie wyposażony w 12 rdzeni i będzie produkowany przez TSMC przy użyciu 7-nm procesu technologicznego. Co więcej, pierwsza (testowa) partia miała zejść z taśm w fabrykach już w drugim kwartale 2017 roku.

MediaTek nie składa jednak całkowicie broni i aktualnie wszystkie swoje siły skieruje do prac nad nowymi procesorami, przeznaczonymi do smartfonów ze średniej półki. Chwilowo można będzie więc uznać serię Helio P za flagową, ponieważ to w niej Tajwańczycy mogą pokazać, na co ich stać. A mówi się, że chcą przede wszystkim zacząć powszechnie stosować bardziej zaawansowany, 12-nm proces technologiczny. Dla przypomnienia, wszystkie układy od Helio P20 powstają w 16-nm litografii.

Polecamy również:

MediaTek Helio P40 będzie pierwszym tak mocnym procesorem z tej serii

Źródło: DigiTimes

Komentarze

 • Hot Dog

  Myślę, że dobrym pomysłem byłoby, aby Mediatek wyprodukował własny smartfon i pokazać moc swoich procków. Ja miałem tylko jeden telefon z ich sercem (Helio P10) i szczerze? Nawet, nawet jak na średnią półkę spisywał się przyzwoicie.

  • krzjna

   A to Meizu Pro 7 nie było takim smartem Mediateka?

   • deuu

    W życiu… Firmy nie mają nic ze sobą wspólnego. Nie wiem kto w Polsce jeszcze interesuje się ich telefonami. W najnowszej wersji systemu nadal są żenujące błędy w tłumaczeniu uniemożliwiające normalne korzystanie z telefonu! Te same błędy od 7 lat! Są głusi na prośby użytkowników.

    • anemusek

     Ale samo flyme grzebie większość nakładem i czystego androida pod grubą warstwą gruzu. Tłumaczenia olewają bo odpuścili sobie na razie Europę. Skoro dystrybutor w Polsce zrezygnował to po co mają ładować kasę?
     Co do ukłądów Meizu-Mediatek to firmy mają całkiem dużo ze sobą wspólnego : MTK ma większe udziały w Meizu niż Qualcomm w Xiaomi i to parokrotnie ;P

  • seba

   Jaki?

 • Paweł G

  Miałem przez jakiś czas telefon z MT6735 i muszę przyznać, że dawał radę i nie ma się czego wstydzić w stosunku do Snapdragona 410. Procesor jest też dość energooszczędny i ma rozsądną cenę. Mediatek powinien częściej odkurzać swoją dolną półkę.

  • Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

   Tylko że ona jest najmniej dochodowa.

 • Rincewind

  Po prostu: Xiaomi… Tfu… Snapdragon lepszy.

 • KK73

  Mimo, że kibicuje Mediatekowi to różnicę widać gołym okiem na przykładzie Redmi Noten4. Ten z Snapdragonem mimo, że teoretycznie gorszy w benchmarkach w codziennym życiu sprawdza się lepiej. Jest wydajniejszy, lepiej radzi sobie w grach, nie występuje efekt trollingu i najważniejsze ma DUŻO mniejsze zapotrzebowanie na energię…..tak o 3 godziny sot mniejsze. To kosmos.

  • Bartosz

   Efekt trollingu? :D

   • galakty

    Patrząc na MTK i np. Helio X10, to nawet takie stwierdzenie pasuje…

  • Fedurrr

   No i Mediateka tak jak kiedyś rockchip nie publikują swoich bibliotek a tym samym custom romy to zadość a niekiedy tylko one rozwiązują problemy których rozwiązanie olal producenta.

  • anemusek

   Bo X20/25 ma buga. Qualcommowi też to nie obce – patrz modemy.
   Nie trolling tylko trhrottling. Poniekąd też to jest powodem spowolnień ale również problemy z podsystemem pamięci (cache).

 • stark2991

  “znowu w życiu mi nie wyszło…”

 • Daniel Świder

  Nie potrafili dostosowac sie do rynku, to rynek z nich zrezygnowal.

  • anemusek

   Ee, raczej Qualcomm psuje rynek stosując niedozwolone praktyki monopolistyczne na bazie swoich patentów i warunków udzielania licencji. Poniektórzy przyznali to wprost.

 • regoat

  Muszą zostać na rynku bo bez konkurencji nie !a nic dobrego

 • anemusek

  To tyko uporządkowanie nomenklatury. Procesory serii Helio X i tak ostatnimi czasy konkurowały raczej z średniopółkowcam Qualcomma, szczególnie cenowo więc Mediatek uporządkuje sytuację zostawiając sobie na przyszłość nieskalany margines na flagowca. Teraz marketingowo to nie najlepiej wychodziło i potem były takie klocki jak z X30

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona