Pytanie za sto punktów: co jeśli złodziej zwinie nam iPhone’a X i przed ucieczką odblokuje go naszą twarzą?

Face ID to nowa metoda rozpoznawania użytkownika, używana w iPhonie X. Można się spodziewać, że Apple będzie powoli odchodzić od czytników odcisków palców i kompletnie przerzuci się na skanowanie twarzy. Wielu zastanawia się, czy rewolucja, którą zamierza wprowadzić Apple jest uzasadniona. I – co ważniejsze – czy jest potrzebna.

Patrząc na sposób, w jaki użytkownicy iPhone’a X będą odblokowywać swoje urządzenie, do głowy ciśnie się mnóstwo pytań. Jedno z pierwszych, które przychodzą na myśl to: “Czy iPhone się odblokuje, jeśli będę miał na nosie okulary przeciwsłoneczne?”Inne, nie mniej intrygujące brzmi: “Co jeśli złodziej wyciągnie nam z kieszeni iPhone’a X, skieruje w stronę twarzy i w ten sposób odblokuje urządzenie?”.

Podobno nie ma głupich pytań, więc deweloper Keith Krimbel postanowił rozwiać powyższe wątpliwości, wysyłając maila do Craiga Federighi, który prowadził część konferencji Apple poświęconą nowej metodzie weryfikacji użytkownika. Jak odpowiedział on na pytania programisty?

Wiceprezes informatyczny Apple powiedział, że Face ID poradzi sobie z większością okularów przeciwsłonecznych i poprawnie odczyta obraz twarzy przy pomocy podczerwieni, nawet jeśli wydawałoby się, że filtry w okularach są nie do przebicia. Problemy mogą pojawić się, gdy soczewki okularów będą naprawdę grube lub ciemne.

A co ze złodziejem, jeśli ostatnim obrazkiem, na jakim go zobaczymy naszego iPhone’a będzie ten z kieszonkowcem i wymierzoną w naszą stronę kamerką do rozpoznawania twarzy? Craig półżartobliwie odpowiedział, że jeśli nie będziemy gapić się na telefon, to się nie odblokuje. Dodatkowo, jeśli przed oddaniem telefonu złoczyńcy uda nam się nacisnąć jednocześnie guziki z prawej i lewej strony urządzenia, tymczasowo zablokujemy możliwość korzystania z Face ID. Trzeba przyznać, że marna to pociecha.

Rzecz jasna w wypadku kradzieży iPhone’a, zawsze można później namierzyć go przez iCloud i ustawić jego status jako “skradziony”, a nie zgrywać cwaniaka podczas napadu. Na wszelki wypadek warto więc nosić ze sobą drugiego iPhone’a ;)

źródło: @KeithKrimbel przez PhoneArena

Komentarze

 • Edward Piotrowski

  Czy pin ,odcisk palca,twarz wszystko można obejść.Dla złodzieja to tylko małe utrudnienia,tak jak zamek w drzwiach wejściowych do domu to po to,żeby pies nie wleciał.

  • Jarek Siedlak

   Jedne zamki łatwiej obejść inne trudniej co zniechęca sporą część złodziei… Powiedzmy, że skan twarzy to trochę jak skobelek zamontowany od zewnątrz

 • Bartłomiej Kaliński

  Z ogromną ciekawością obserwuję i czytam wszystkie artykuły dotyczące Face ID. Co rusz natrafiam na głupszy.

  • Eric

   Zgadzam się z przedmówcą!

  • stark2991

   Dlaczego sądzisz, że ten tekst jest głupi? Skanowanie twarzy w 3D jest czymś nowym, Apple zastąpiło nim skaner palca, a nie dodało obok, w dodatku ma to działać jako weryfikacja Apple Pay. A Ty się dziwisz, że ludzie chcą dokładnie wiedzieć jak to działa zanim tej opcji zaufają? Serio?

   • Bartłomiej Kaliński

    Jasne, że serio. Możesz mi powiedzieć czy czujesz się lepiej poinformowany o czymś istotnym po przeczytaniu tego artykułu? Szczególnie jeśli chodzi o pytanie tytułowe. IM dłuższy okres czasu od premiery tym większe widzę ciśnienie na zadawanie głupich pytań dotyczących tego rozwiązania. Dokładnie o to samo można by zapytać w przypadku czytnika linii papilarnych, ale tam nikt ich nie zadaje.
    Druga sprawa. Nie jest sztuka zadać sensowne pytanie związane z Face ID. Dla przykładu. Jeśli z Face ID będzie korzystać Apple Pay to czy API dla firm zewnętrznych obsługujące ten kanał pozostanie takie samo czy trzeba będzie modyfikować jego obsługę?

    • stark2991

     Oczywiście, ze się dowiedziałem. Sprawne działanie FaceID w przypadku noszeniu okularów to bardzo ważna informacja.
     Pytanie, które zadałeś tez jest w jakimś sensie istotne, ale obchodzi tylko deweloperów, a Kowalskiego nie.

     • Bartłomiej Kaliński

      Face ID skanuje 30k punktów na twarzy każdego użytkownika. Założenie okularów zmniejszy ten zakres, ale i tak pozostanie na tyle szeroki, że nie stanowi to problemu. Apple musiało opracować tę technologię zdecydowanie lepiej od Samsunga, którego można odblokować dobrze wykonanym zdjęciem. Z tego co wiem jest to możliwe, ponieważ Samsung przechowuje w pamięci zdjęcie użytkownika, które jest porównywane z widokiem z kamery, która nie skanuje w 3d. Jak sam pewnie wiesz, Apple od jakiegoś czasu nie pokazuje niczego rewolucyjnego, tylko ulepsza technologię konkurencji.
      No i moje pytanie powinno też obchodzić zwykłęgo Kowalskiego (załóżmy, że istnieje takie w Polsce i płaci za pomocą Apple Pay), którego może ta funkcjonalność po prostu przestać działać. Oczywiście będzie to po części wina developerów, ale moim zdaniem nie tylko.

     • Jarek Siedlak

      Widzę, że marketingowa sieczka w natarciu… Zero zrozumienia tematu z twojej strony.

     • Bartłomiej Kaliński

      Może rozwiniesz?

 • Roman Rarog

  Czekam na skaner 3D odcisku tyłka – zakładam że złodziej nie będzie chciał się bawić w jego uzyskanie ;-)

  A na poważnie, to może np. jakieś słowo klucz wyłączające biometrię i wymagające podania pin byłoby ok.

  • słipsłip

   Już dawno proponowałem możliwość słipowania pisiorem po touchid!!!

   • Misielko

    Dziwne masz marzenia

 • Jarek Siedlak

  Pytanie za 200 pkt. Co jeśli właścicielka iPhone X zmyje makijaż?

  • hydzior

   Akurat faceid działa na modelu 3d twarzy więc makijaż nie ma znaczenia ;].

 • Adam

  A co jeśli złodziej aby odblokować telefon ostatnie nam głowę? Wcześniej można było stracić jedynie palec a teraz już głowę.

 • Tomasz G.

  …a co jesli twój ojciec okaże się kobitą?

 • Mariusz Janowski

  Pytanie za 300pkt
  Co jezeli traficie na policje, uznajmy ze beda chcieli zebyscie odblokowali telefon lub zrobia ta bez waszej zgody, face id oraz odcisk palca mozna uzyc bez waszej zgody.

  Szesciocyfrowy pin z opcja wyczysc iphone po 10 blednych probach to najlepsze rozwiazanie.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona