Ważne

Co Apple naprawi w ramach gwarancji, a czego nie?

Ech, nie trzeba zbyt wiele buszować po internetach, aby znaleźć osoby opisujące swoje przygody z gwarancyjnym serwisowaniem swoich urządzeń. I chociaż większość z nich, co zupełnie naturalne, dotyka tych negatywnych zdarzeń, to są również i tacy, którzy przez ten proces przechodzą bezproblemowo. Tymczasem w sieci pojawił się właśnie dokument, dość szczegółowo opisujący, czym kierują się serwisanci Apple.

Jedna z jego stron prezentuje kilkanaście usterek podzielonych na trzy kategorie. Te oznaczone kolorem zielonym to takie, które serwis powinien naprawić w ramach gwarancji. Żółte z kolei, to naprawy, które mogą zostać wykonane, ale gwarancja ich nie obejmuje. Te, które są oznaczone na czerwono, w ogóle nie kwalifikują się do naprawy u producenta.

I na przykład, jeżeli w Waszym urządzeniu pękła szybka wyświetlacza, ale na telefonie nie ma śladów uszkodzenia mechanicznego, serwis powinien naprawić to w ramach gwarancji. Podobnie zresztą, jak w przypadku nagromadzenia się pod nią brudu. Inaczej będzie za to w przypadku uszkodzenia złącza Lightning czy wejścia słuchawkowego. Wtedy usterka może zostać usunięta, natomiast już nie w ramach gwarancji.

A czego serwis nie “ruszy” w ogóle? A na przykład urządzenia, które będzie wyposażone w zamiennik baterii. Jeżeli wewnątrz znajdzie się nieoryginalne ogniwo, ten może odmówić naprawy. Na powyższej grafice możecie prześledzić dokładnie przykładowe uszkodzenia.

Nie jest też chyba niespodzianką, że Apple nie naprawia szkód “kosmetycznych”. Wszelkie rysy czy różnego rodzaju otarcia na ramce czy pleckach urządzenia w żaden sposób nie kwalifikują się do ich usunięcia w ramach gwarancji producenta.

Trudno ocenić, w ilu przypadkach pracownicy faktycznie stosują się do tych zasad. Pochodzące od nich informacje są sprzeczne. Według jednych są to dokumenty używane każdorazowo przy rozpatrywaniu gwarancji, według innych używa się ich tylko wtedy, kiedy występuje sporna sytuacja. Nie ma również klarownej informacji, jakich modeli dotyczą owe ustalenia. Prawdopodobnie chodzi jednak o iPhone’a 6/6S i 7.

Zdziwieni? Wątpię. Ale może zdarzyło się Wam, że telefon wrócił nienaprawiony z usterką, która tutaj widnieje jako “naprawialna”? A może usunięto taką, która zgodnie z powyższymi zdjęciami nie była objęta gwarancją?

Źródło: Business Insider dzięki GSMManiak

Komentarze

 • Michał P

  Samsung w ogóle nie tyka urządzeń ze złamaną flagą KNOX. Nawet odpłatna naprawa nie wchodzi w grę – najpierw wymiana płyty głównej na koszt właściciela, potem dopiero naprawa.

  • Ari9310

   A tak z ciekawości; instalacja ROMu XEO czyli niebradowanego przez Odina łamie flage KNOX? Nie jestem w temacie jeśli o Samsunga chodzi ;)

   • Tomasz Mańczak

    Xeo nie nabija flagi

  • stark2991

   A to ciekawe bo ja słyszałem że jak najbardziej mogą naprawić telefony z nabitą flagą, o ile uszkodzenie nie dotyczy nabica flagi (czyli np. wypalenie ekranu czy awaria przycisków).

  • A skąd ta pewność? Rozmawiałeś z serwisem, że na pewno tak jest? Można wiedzieć w jakim serwisie sprawdzałeś?

   • Michał P

    W Gdyni na Świętojańskiej Odmówiono mi wymiany baterii / naprawy zasilania w tablecie 8,4 S LTE, który w zasadzie od początku miał trefną baterię – od 30 procent do zera potrafił rozładować się w 10 minut, potem próg przesunął się do 50 a potem 70 procent – ciągle na gwarancji.
    Flagę nabiłem dość przypadkowo Odinem, w każdym razie innego oprogramowania tam nie wygrywałem.
    Odmowiono wymiany baterii ( nawet odpłatnie) zasłaniając się wytycznymi Samsunga.

    • No to trochę nie za wesoło. Wujek jakiś czas temu oddawał S6 w Krk, a potem rozmawiał z serwisem w Warszawie i nic nie mówili o takich wytycznych. Bardzo dziwna sprawa. Próbowałeś może jakiś inny serwis Samsunga?

    • haVoc vulTure

     Wpisz sobie w yt “How to Replace Your Samsung Galaxy Tab S 8.4 Battery”. Wyglada to na banalnie proste zadanie. Tylko trzeba zakupic baterie wraz ze specjalnym narzedziem.

 • LCD

  Ostatnie zdjęcie ładnie pokazuje jak dobrze nadaje się do smartfonów aluminium. To już plastik byłby lepszy bo przy otarciach przynajmniej nie traciłby kolorów. Gdzie stopy magnezu? Gdzie tytan przy tak drogich telefonach i inne materiały?

  • loki

   Coś w tym jest. Miałem plastikowego Z3 compact, to po kilku solidnych upadkach nie było śladu na ramkach. Obecnie używam s7, którego upadek z wysokości 15 cm zakończył się pięknym obiciem obudowy.

  • stark2991

   Plastiki też się przecierają (lakier), zmieniają kolor czy pękają przy uderzeniu. Może i lepiej znoszą upadki, ale są po prostu brzydkie. Nie ma materiału idealnego :)

   • LCD

    Jeśli nie są lakierowane ani malowane a barwione to przetarcia nie zmieniają tak koloru. Ojciec miał HTC desire z i z niego łuszczył się lakier i wyglądało to okropne

  • Kuba Sojka

   Spadnie smartfona z plastiku na ziemię obudowa połamana,pęknieta,może kawałek plastiku odpadł i plastik jest doniczego w smartfonie, to już lepiej smartfony z aluminium wytrzyma upadek no lekie w gniecenie zrobi się ale smartfony będzie cały zdrowy.

   • LCD

    Nie każdy Plastik pęknie. Zobacz z czego są robione odporne smartfony. Miałem Samsung Solid B2710 był z plastiku a nie szło to połamać. Do tego plastik działa jak strefa zgniotu i nie przenosi naprężenia od upadku na wyświetlacz.

  • Marcin Sawicki

   Dobrze zrobiona powłoka anodowa na aluminium ma twardość w okolicy 64-65 HRC czyli jak stal narzędziowa – porysujesz czymś twardym ale nie złuszczy się i nie przetrze od byle czego. Stosuje się to na masową skalę od dziesiątek lat.
   Ta w IP to najprymitywiejsza powłoka koloryzująca, zapewne zrobiona farbą proszkowa, po taniości – bez odgazowania i dlatego potrafi odpadać/łuszczyć się.
   Aluminium nie jest złe, tylko metoda wykończenia najbadziewniejsza bo ciemny lud i tak nie pozna…

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona