Ważne

“PIN i zielony” – takie słowa wkrótce usłyszysz od policjanta, kiedy ten wystawi Ci mandat

Polacy uwielbiają płacić kartą, szczególnie zbliżeniowo. Zazwyczaj jednak robimy to, kiedy jesteśmy na zakupach. Ale wkrótce nasz prostokątny kawałek plastiku przyda się również, kiedy złapie nas policja i wlepi mandat.

Odkąd założyłem swoje pierwsze konto (jeszcze przed osiemnastką), odtąd właściwie nie posługuję się gotówką. Chociaż od kiedy zacząłem korzystać z Android Pay i BLIK-a, karta płatnicza leży w szufladzie w domu przez większość czasu. Wciąż jednak większość osób nosi przy sobie ten plastikowy prostokąt i chętnie po niego sięga, gdy musi zapłacić za zakupy.

No właśnie, zakupy. W takich okolicznościach bowiem najczęściej używana jest karta. Wkrótce jednak przyda się również wtedy, kiedy złapie nas policja i wlepi mandat. Procedowane jest bowiem już specjalne rozporządzenie, na mocy którego funkcjonariusze zostaną wyposażeni w terminale płatnicze. Na początku będzie ich około dwa tysiące, ale w przyszłości ich liczba się zwiększy. W pierwszej kolejności dostanie je drogówka.

Chociaż nikt nie lubi płacić mandatów, to podejrzewam, że możliwość uregulowania płatności od razu kartą, na miejscu przyczyni się do większej i szybszej ich ściągalności. Jak bowiem wspomniałem, Polacy uwielbiają płacić kawałkiem plastiku i często nie mają przy sobie gotówki. A później mandat nierzadko się zawierusza i pojawiają się zupełnie niepotrzebne problemy. Wyposażenie policjantów w terminal z pewnością więc ucieszy wielu obywateli, ponieważ szybko załatwią i zapomną o sprawie.

Oczywiście nadal będzie można wybrać “tradycyjne” sposoby, ale podejrzewam, że większość będzie jednak wolała skorzystać z nowej opcji, żeby mieć problem od razu z głowy.

A Wy co myślicie o tym, że wkrótce policjant powie do Was: PIN i zielony?

Źródło: Forbes

Komentarze

 • cycu2007

  Czekam tylko jak ksiądz zbierając na tace tak powie.

  • VenusTheGames

   xd

  • Kordal

   O tym samym pomyślałem xD
   “-Co łaska proszę…
   -ale ja nie mam pieniędzy…
   (ksiądz wyciąga terminal)
   -Zbliżeniowo czy na PIN?”

  • Pablo74

   W skandynawskich kosciolach juz tak jest .

 • Jumperone

  Czuje się trochę jak dinozaur płacąc normalnie gotówką, nie mając karty ani tego android pay ;)

 • Jan Kowalski

  W skandynawii nie ma dowodów osobistych. Jest karta bankomatowa ze zdjęciem i ew paszport. Wszystko masz powiązane z kontem. Praktycznie wszędzie zapłacisz kartą. Mandaty pobierają się automatycznie. Pita rocznego nie wypełniasz, urzędy cię rozliczają. Mówiąc prościej – państwo ma cię w garści od A do Z.

  • Pablo74

   W którym kraju skandynawskim ? Szwecja :prawo jazdy jest tez dowodem osobistym posiadam tez osobny dowód osobisty i paszport . Karta rzeczywiście zapłacę wszędzie. Mandaty nie pobierają się automatycznie ( co za bzdura ). Pita rocznego muszę zatwierdzić SMS , telefonicznie lub na moim indywidualnym koncie urzędu skarbowego oraz sam mam morzliwosc zrobić korektę i odpisać od podatku .

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona