Ważne

Zdarza Ci się zapomnieć zabrać z samochodu dziecko lub psa? Ten Nissan Ci na to nie pozwoli

Nie jest to news, w którym przeczytacie o niezwykle innowacyjnym, naszpikowanym czujnikami i wykorzystującym zaawansowaną sztuczną inteligencję systemie. Ale za to rozwiązanie, jakie proponuje Nissan, pomoże zapominalskim uniknąć pozostawienia zakupów czy ważnych dokumentów w samochodzie. A niejednokrotnie pewnie zapobiegnie tragedii.

Okres letni to z jednej strony medialne informacje o najpopularniejszych kierunkach, w jakie udajemy się na wakacje, wskazówki co ciekawego zobaczyć i relacje z największych kurortów. Z drugiej strony to również statystyki utonięć czy pozostawionych w samochodach w trakcie upału zwierzaków, a nawet – o zgrozo – dzieci. I właśnie tutaj jest miejsce dla najnowszego pomysłu japońskiego koncernu.

Rear Door Alert to technologia, która sprawia, że jeżeli już coś położyliśmy na tylnym siedzeniu samochodu, to nasze cztery kółka pozwolą sobie nam o tym przypomnieć, kiedy będziemy go opuszczać. Dokładnie zadziała to tak, że system analizuje czy przed odjazdem otworzone zostały tylne drzwi. Jeżeli tak, zakłada że pozostawiliśmy coś na tylnej kanapie. Odpowiednia informacja pojawia się wtedy na wyświetlaczu pomiędzy zegarami, tak więc kierowca na bieżąco ma ją przed sobą.

Jeżeli jednak to nie pomoże i po zgaszeniu silnika, samochód zostanie zamknięty bez ponownego otwarcia tylnych drzwi, rozlegnie się sygnał dźwiękowy, który ma przypomnieć o sprawdzeniu kanapy. Rozwiązanie może być o tyle lepsze niż czujniki nacisku w siedzeniach, że niektóre zakupy lądują przecież na podłodze. Całość możecie zobaczyć na udostępnionym przez Japończyków spocie promocyjnym. W nim akurat na tylnym siedzeniu zostałaby, gdyby nie obecność systemu, torba z lodem.

Rzecz jasna, nie zawsze otwarcie drzwi wiąże się z tym, że cokolwiek w samochodzie zostawiamy lub też, że ta rzecz musi opuścić samochód po zakończeniu jazdy. Jeżeli tak jest, system można zdezaktywować, aby w razie czego nie zwracać na siebie uwagi wszystkich wokół.

Technologia ma zagościć w przyszłorocznych modelach Pathfinder. Pozostaje mieć nadzieję, że będzie cieszyła się popularnością wśród klientów i z takiego, bądź też ze zbliżonego rozwiązania zaczną korzystać inni producenci.

Źródło: Nissan dzięki SlashGear

Komentarze

 • pakierhakierxd

  fajna rzecz dla zapominalskich ;)

 • ewa

  Jak można ku*** zapomnieć dziecka? Zapomnieć to można sobie nastawić budzik do pracy ale nigdy o osobie którą się kocha

  • Linkyop

   A widzisz, zdarza się, nawet w Polsce.

 • już nigdy nie zapomnisz z auta zabrać dziecka, psa, protezy swojej nogi…tylko jaki system o oddychaniu będzie przypominał?

 • Roman Rarog

  Mam rozwiązanie bezkosztowe które można zastosować w każdym samochodzie. Zostawcie na tylnym siedzeniu smartfona – jego na pewno nie zapomnicie więc przy okazji rzuci się w oczy to co tam zostawicie.

 • Marcin Pawlak

  WAZE po dotarciu do celu podróży może przypominać. Wystarczy. Jest taka opcja. Z drugiej strony… Jak ktoś nie pamięta o dziecku to jest poważnym zagrożeniem, bo kiedyś głowy zapomni zabrać.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona