Ważne

Putin podpisuje ustawę, która zakazuje VPN w Rosji

Rosja banuje sieci VPN i inne technologie, które umożliwiają użytkownikom uzyskanie anonimowego dostępu do zagranicznych witryn internetowych.

Według państwowej agencji prasowej RIA, nowe prawo nie jest skierowane “przeciwko obywatelom, którzy przestrzegają prawa”. Leonid Levin, przewodniczący komisji ds. polityki informacyjnej i technologii przekonuje, że ustawa jest wymierzona w osoby próbujące zyskać dostęp do nielegalnych treści.

Zakres tego, co uważane jest w Rosji za “nielegalne treści”, znacznie się poszerzył w czasie trwania trzeciej kadencji prezydenckiej Putina, a rząd ma teraz większą kontrolę nad tym, do czego ludzie mają dostęp lub co publikują online. Jak zauważa jedna z pozarządowych organizacji Freedom House, “prawa zwalczające ekstremizm w Rosji są powszechnie stosowane jako pretekst do blokowania treści politycznych, często bez jakiegokolwiek nadzoru sądowego”.

Rosyjskie próby ograniczenia dostępu do informacji przez internet są zgodne z ustawami przyjętymi w 2015 roku. Rząd zatwierdził wtedy pakiet ustaw, w myśl których wszystkie dane obywateli Rosji mają być przechowywane wyłącznie na rosyjskich serwerach. W zeszłym roku doszły do tego rozporządzenia wymagające od operatorów telekomunikacyjnych oraz internetowych dostarczania danych o ruchu na ich łączach. Analiza otrzymanych w ten sposób informacji najwyraźniej skłoniła rosyjski parlament do przegłosowania postanowień, by dostawcy VPN zaprzestali działalności na terenie kraju.

Federacja Rosyjska nie jest jedynym państwem, które będzie utrudniać swoim obywatelom dostęp do globalnego internetu. Odpowiednie narzędzia mają już na przykład Chiny, gdzie ruch internetowy wychodzący “poza” ich granicę, podlega sporym ograniczeniom.

źródło: TechCrunch
na zdjęciu: Moskwa nocą

Komentarze

 • Linkyop

  Zaczyna się. Jeszcze nie wiem co, ale… zaczyna się.

  • cherrz

   Jak moja matka, panikuje sama nie wiedząc dlaczego.

  • Paweł

   Coś się kończy. Nie wiem co ale się kończy :D

   • Mateusz

    Coś się kończy, coś się zaczyna. ;)

 • no tak bo zaawansowane sieci firmowe są zagrożeniem, większość osób podpisująca podobne ustawy myśli że komputer służy tylko do siedzenia na facebooku – przykład z zakazem wnoszenia większych niż 8 cali urządzeń na pokład samolotu

  • Akurat tutaj wiedzą co chcą osiągnąć. Polecam przeczytać zeznania Billa Browdera przed komisją senacką w sprawie Magnitsky’s Act, streszcza jak działa aktualnie Rosja.

 • Edward Piotrowski

  Komuna wraca

  • racuch

   Przy okazji: po Chinach (Komunistyczna Partia Chin trzyma się mocno) widać, że komuna i cenzura internetu mogą krajowi dobrze służyć ;)

   • Cenzura internetu w Chinach to efekt wiekowości ich przywódców. Od lutego wyłączają tam VPN zupełnie, ciekawe jaki będzie efekt, skoro nawet ich partyjniacy z nich korzystają.

 • Ris

  Swoją drogą może to być dobry przyczynek do powstania Internetu2 opartego o protokół p2p. Niezależny od dostawców internetu.

  • jendrush

   Ciekawe czy jak Elon Musk uruchomi swój internet z satelitów to czy w Rosji go zakażą. Pewnie tak, bo przecież nagle ogromna ilość osób zaczęła by z niego korzystać, by uniknąć inwigilacji przez rząd.

   • Ris

    taki internet z satelity to od razu wyłączą, tylko internet oparty na dzieleniu sprzętu, wifi (p2p) wtedy trudno zakazać używać smartfonów, komputerów PC, które stanowiły by serwery, AP. Oczywiście, nie działało by to jak zwykły internet ale do przekazywania informacji tekstowych da radę.

 • Lawstorant

  No super muszą mieć tam firmy. Przecież VPN to tylko po to żeby terroryści mogli ze sobą rozmawiać…

 • Jerzy Bondon

  Czyż nie łatwiej napisać algorytm, który newsy z np. języka angielskiego będzie tłumaczył na polski (Google translate) ? Poziom powinien być wyższy niż Pana “autora”.

 • RohanPL

  TOR i dowidzenia, jak chinczycy przez tora moga bez problemowo z goola korzystac to i w rosji to zadziala

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona