Ważne

To jest news o iPodach Shuffle i Nano. Podejrzewam, że ostatni

Pamiętacie iPody? W czasach świetności płyt CD, spakowanie setek utworów w małym aluminiowym pudełku było nie lada wyczynem. Później pojawiły się smartfony, więc dla wielu osobne odtwarzacze MP3 przestały mieć rację bytu. Widać dla Apple też – firma właśnie wycofała z oferty iPody Shuffle i Nano.

Choć rozumiem tę decyzję, jeśli chodzi o iPoda Nano, bo nie był niczym specjalnym w porównaniu z iPodem Touch, to iPod Shuffle – najtańsze i będące najczystszą postacią urządzenia powstałego z miłości do muzyki, moim zdaniem powinno pozostać choćby ze względów wizerunkowych. Najwyraźniej jednak Apple miało w tej kwestii inne zdanie – firma po cichu zdjęła wspomniane produkty ze swojej strony internetowej, a rzecznik firmy potwierdził, że dla iPodów Shuffle i Nano to już koniec:

“Upraszczamy ofertę iPoda do dwóch modeli iPoda Touch z podwojoną pojemnością, z ceną od 199 dolarów, i kończymy sprzedaż iPoda Shuffle i iPoda Nano.”

Obecnie produkcja iPodów to dla Apple trochę taka kula u nogi. Co prawda iPody Touch sprzedawane są za niemałą kwotę 990 zł (32 GB) i 1490 zł (128 GB) i firma oczywiście na tym zarabia, jednak to nic w porównaniu z sytuacją, gdy ktoś kupuje nowego iPhone’a. W tym momencie iPod istnieje już tylko dla tych, którzy z jakiegoś powodu szczerze nie cierpią smartfonów, ale mają ogromną bibliotekę utworów na iTunes.

Odejście iPoda Shuffle jest jednak nieco smutne. Od 2005 roku był to uniwersalny gadżet do biegania. Przecież łatwiej było zostawić smartfon w domu i pokonywać kolejne kilometry tylko z niewielką kosteczką podpiętą do słuchawek. Plus nieoceniona bezwzrokowa kontrola za pomocą przycisków fizycznych – to było to. Co prawda jest jeszcze Apple Watch, ale…

źródło: Apple, BGR

Komentarze

 • Jul Ogu

  Co?! Jeszcze brakuje żeby IMAC wycofali bo poco duży komputer kup Maca mini lub pro za 12000 zł

 • GieKa

  W tych najmniejszych iPodach dodać funkcjonalność z Mi Band 2 czy innych smartbandów i ludzie się nimi zainteresują.

 • Snap820

  A o Sony XZ 1 nic nie napiszecie

 • Paweł

  Pokoje jedyne urządzenie od Apple to iPod Shuffle :D I bardzo to lubię, szkoda że znika przez brak koncepcji na niego :(

  • abc def

   Ja teraz czekam na iphone SE 2017 jak nie będzie albo będzie niewypał o biorę SE2016 bo dawno nie miałem nic od Apple a miałem tylko ipoda touch 2 gen.

 • Czajkowski Arek Arecki

  A ja mam jeszcze IPODA Classic 160 gb kupionego w 2007 roku za czas jakiś będę bogaty bardzo bo z tym bedzie jak z winylami zobaczycie chyba że wymyślą baterie to telefonów trzymające choć by 5 dni

  • abc def

   Nie będzie. Nawet winyle teraz jak są zdarte to bezwartościowe lub w cenie tych nowych niezdartych. Tak samo ze sprzętem jest. Małe Fiaty też podobno stoją w garażach po wsiach do dziś jeszcze w folii z salonu i one kosztują krocie, ale te od mireczków… Nie ryzykował bym, cała reszta normalnie używanych ok. 3-4 tysięcy PLN, co jakoś dużym zarobkiem nie jest, choć jednak dobre i to. Ja mam ipoda touch 2 gen i jakoś już nie popadam w zachwyt nad nim.

 • abc def

  Ja bym dodał OLEDowy wyświetlacz do 1 gen. Ipoda Shuffle i wyposażył go w 32-128GB pamięci i aplikację spotify, moim zdaniem była by to rewelacja.

 • Paweł

  Do niedawna iPod shuffle wiernie mi służył, potem zastąpiło go Spotify. Co nie zmienia faktu, że czasem przydaje się mała, kilkugramowa kosteczka z kilkunastoma albumami i kilkunastoma godzinami pracy na jednym ładowaniu… :/

 • Jacek Malec

  iPod Nano gdyby miał 128 GB hmm to bym wolał takiego niż smartfona . Żadne spotify , trenażery w biegach , ani inne bzdety . Sama muzyka i odtwarzacz tylko do muzyki , to by było coś . iPod Touch ma za dużo zbytecznych wodotrysków . Rozmiar Nano w sam raz .

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona