Ważne

MIUI 9 dla Chin, wersja Global już wkrótce. I jeszcze inteligentny głośnik od Xiaomi

Dziś dzień premiery MIUI 9, autorskiej nakładki systemowej Xiaomi oraz pierwszego smartfonu w nią wyposażonego. Wszyscy spodziewają się sporych zmian, ale największe dotkną użytkowników chińskiej wersji tego oprogramowania. Na informację o edycji międzynarodowej trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać. W międzyczasie można przyjrzeć się nowemu urządzeniu od Xiaomi – inteligentnemu głośnikowi Mi AI.

Aktualnie MIUI ma 2,8 miliarda aktywnych użytkowników na całym świecie. Ludzie ci mieszkają w 142 krajach i posługują się 55 językami. Dla Xiaomi to spory sukces – tak rozpowszechnić swoje urządzenia i oprogramowanie. A MIUI startowało przecież w 2010 roku.

Co się zmienia w dziewiątej edycji MIUI? Sporą listę nowych rzeczy opisał Wam Cichy – zapraszam do jego artykułu z wczoraj, bo nie widzę sensu go to przepisywać.

To właśnie te nowości zobaczymy w MIUI 9

Są jednak rzeczy, których nie powiedziano przed premierą MIUI 9, a pojawiły się na konferencji Xiaomi. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że część z poniższych nowości będzie dostępnych tylko w chińskiej wersji MIUI i nie trafią one do edycji Global, którą posługuje się wielu użytkowników smartfonów Xiaomi w Polsce.

Kilka zmian zapowiadanych jest w związku z szybkością działania interfejsu. Aplikacje mają otwierać się teraz jeszcze szybciej dzięki dynamicznym przekierowywaniu zasobów. Wcześniej wszystkie aplikacje równorzędnie walczyły o zasoby pamięci czy procesora, co powodowało, że nawet apki, na których nam nie zależało, mogły mieć wpływ na szybkość działania tych, które były dla nas najważniejsze. Teraz aktualnie używane programy będą miały pierwszeństwo “w kolejce” po megaherce procesora i megabajty pamięci RAM.

W nakładkę zostanie wbudowana zaawansowana wyszukiwarka, która bazując na wpisywanych przez użytkownika słowach, zlokalizuje interesujące nas zdjęcie. Zresztą – jej funkcje wychodzą poza znajdowanie fotografii. Inteligentny asystent przeszuka całe zasoby smartfonu i zasugeruje się wynikami znalezionymi w internecie. Te funkcje jednak będą dostępne tylko w Chinach.

Szczęśliwie w wersji Global, na którą czekamy, trafi wiele innych usprawnień. Oprócz poprawienia szybkości działania nakładki, MIUI 9 wprowadza kilka nowych rzeczy “pod maskę” smartfonu. Na przykład nowy system plików, zapobieganie defragmentacji, zarządzanie pamięcią cache, automatyczne czyszczenie niepotrzebnych plików, ulepszona wydajność połączeń czy lepsze wsparcie dla dotyku to dziedziny niewidoczne na pierwszy rzut oka, ale będą miały wpływ na wrażenia z użytkowania smartfonu.

Xiaomi potrafiło też dziś zaskoczyć: producent zaprezentował inteligentny głośnik Mi AI. Trzeba jednak do niego podchodzić jedynie w kategorii ciekawostki. Mocno przypomina Amazon Echo, ale działać będzie tylko w Chinach.

Ma 6 mikrofonów i potrafi rozpoznawać komendy głosowe związane z odtwarzaniem muzyki z serwisów streamingowych, radia i audiobooków. Może też łączyć się ze smartfonem i podawać komunikaty o terminach w kalendarzu, informować o pogodzie czy przypominać o zaplanowanych spotkaniach. Jest też bardzo tani: Mi AI będzie można kupić za 299 yuanów, czyli jakieś 160 złotych bez podatków. Ale, jak wspomniałem, u nas głośnik będzie raczej bezużyteczny.

źródło: MIUI forum

Komentarze

 • xDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

  Wszystko fajnie, tylko czy poprawili powiadomienia? Czy dalej trzeba dodawać każdą aplikację do autostartu i zakładać jakieś głupie kłódki? Czy w ustawieniach trzeba dalej dla każdej aplikacji z osobna włączyć możliwość pojawienia się powiadomienia na ekranie blokady i pływającego powiadomienia na górze ekranu?
  I tak wszystko diabli biorą bo często powiadomienia i tak nie przychodzą albo przychodzą z opóźnieniem….

  • Misielko

   Na powiadomieniach na ekranie blokady mi nie zależało, ale i tak gmail, youtube i google play same bez nadawania im sie tam wepchaly. Plywajace włączyłem do dymkow, tez wystarczy czyli raz grzebalem ponad rok temu. Powiadomienia są bezwzględnie wszystkie i nic nie opóźnia się, nawet mogę sprawdzać 2 razy z tabletem który ściąga te same powiadomienia, więc nie wiem co masz za problemy.

   • xDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

    Na szczęście nie mam już tych problemów, bo nie korzystam z tego badziewia. Jak powiadomienia z facebooka dostawałem godzinę po otrzymaniu wiadomości to coś jest nie tak. To samo z powiadomieniami z wydarzeń sportowych, pada gol a telefon mnie informuje dopiero po paru minutach. To nie jest normalne. Jeszcze nagminne zamykanie Spotify, które grało sobie w tle… Co do samych telefonów to mają słabe czujniki, szczególnie zbliżeniowy. Zacina się nie wiadomo dla czego. Chcesz zakończyć rozmowę a ekran się nie podświetla. Jak to w Xiaomi restart pomaga, ale jaki jest sens restartowania telefonu codziennie? Najgorsze było to, że kupiłem telefon z wiecznym bootlopem. Po naladowaniu telefon nie przechodził w deep sleep. Wiele osób miało ten problem, a dopiero po roku się nim podobno zajęli.
    Na szczęście wgrałem sobie Resurrection Remix i odzyskałem godność człowieka.

    • Tomek Michalak

     A jaki masz model? Mi6 czy jaki?

     • xDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

      rn3p

     • Daniel Świder

      Powninienes po zakupie najpierw mocno chwycic w reke telefon, wejsc z nim na dach jakiegos wysokiego budynku, wziac zamach… upuscic telefon na dach a samemu skczyc w dol. Twoje problemy by sie rozwiazaly same.

     • BadLittleGirl

      W Mi6 nie było takich problemów.

    • Preza

     Stracić godność przez nakładkę producenta. Biedny człowiek.

     • xDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

      Na szczęście nie straciłem rozumu xD

    • Kamilel

     Może trafiłeś na badziewny model, posiadam swojego taniego Redmi 3 od ponad roku i nie mam z nim żadnych problemów.

     • xDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

      Kolejny fanatyk typu “u mnie działa”…

 • BadLittleGirl

  2,8 miliarda? Hello jest tam kto?

 • > zapobieganie defragmentacji

  Defragmentacja jest zjawiskiem pożądanym, to fragmentacja systemu plików sprawia problemy. Powinno więc być: zapobieganie fragmentacji

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona