Budując na gruzach projektu Google, Facebook może stworzyć modularny smartfon

Projekt Ara, czyli modularny smartfon od Google, miał długą historię, ale ostatecznie jakiekolwiek informacje o nim przestały się pojawiać. Jak się okazuje, pomysł nadal żyje w głowach upartych inżynierów, którzy bardzo chcieliby doprowadzić do premiery takiego urządzenia. Gigantowi z Mountain View się nie udało, więc próby może podjąć inny – Facebook.

Building 8, który jest sekcją Facebooka zajmującą się badaniami i prototypami, zdradza ostatnio oznaki zainteresowania ideą modularnych smartfonów – przynajmniej tak twierdzi Business Insider.

Facebook złożył wniosek patentowy dotyczący modułowego urządzenia, którego części można by było dołączać metodą elektromagnetyczną. Miałoby ono rozwiązać problem drogiej elektroniki, która jest w pewnym sensie marnotrawiona. Smartfony, które trudno rozebrać i naprawić miałyby znacznie dłuższy żywot, gdyby ich części dało się swobodnie wymieniać, a pozostawiać te, które działają bez zarzutu. W ten sposób telefony mogłyby służyć kilka lat bez potrzeby rozglądania się za nowym zaraz po upłynięciu okresu gwarancji (prawo Murphy’ego głosi, że jeśli coś ma się zepsuć, to zepsuje się dopiero wtedy, gdy gwarancja się skończy).

W gruncie rzeczy nie wiadomo do końca, co knuje Facebook, gdyż opis patentu jest dość mglisty. Równie dobrze może odnosić się do inteligentnego głośnika (takiego jak Google Home czy Amazon Echo), a nie do smartfona. Jest jednak kilka przesłanek, które mogłyby świadczyć o tym, że chodzi właśnie o telefon.

Pierwsza sprawa dotyczy tego, kto jest głową Building 8. Regina Dugan, która pełni funkcje dyrektora tego oddziału Facebooka, już pracowała przy modularnych smartfonach w wydziale Google Advanced Technology and Projects (ATAP). To tam prowadzony był projekt Ara.

Drugą przesłanką jest to, kto pracuje pod skrzydłami Dugan, a są to… jej koledzy i koleżanki, którzy byli kiedyś członkami ATAP w Google. Oprócz tego, wśród osób prowadzących badania w Building 8 znajdują się inżynierowie z Nascent Objects – firmy skupiającej się na modułowej elektronice, którą Facebook przejął w zeszłym miesiącu. To właśnie głównie na ich pomyśle opracowano wniosek patentowy, o którym mowa.

To byłaby doprawdy ironia losu, jeśli Zuckerbergowi udałoby się stworzyć produkt, z którym nie poradziło sobie Google, i wykorzystałby do tego osoby, które pracowały przy modułach projektu Ara. Jednocześnie stanowiłoby to powrót Facebooka do smartfonów w sposób inny niż tylko w postaci aktualizacji podstawowej aplikacji. Cztery lata temu firma uruchomiła własny launcher dla telefonów z Androidem (Facebook Home), ale nikomu nie przypadł do gustu, prace nad nim anulowano, a dziś Facebook nawet o nim nie wspomina.

źródło: US Patent and Trademark OfficeThe Verge
na zdjęciu tytułowym: prototyp Google Ara

Komentarze

 • GieKa

  Tak się zastanawiam czy ludzie piszący o modułowych smartfonach to idioci czy tylko świadomie rżną głupa by nabić klikalność. Gdyby takie smartfony miały rację bytu już dawno by je zrobił Samsung lub Apple. Google bawiło się projektem ARA przez kilka lat i guzik z tego wyszło. I teraz nagle zielony w branży smartfonów FB zrobi taki smartfon. Niby geek-i a piszą o bzdurach. :)

  • Jestem tu zbędny

   Dla każdej dużej firmy produkującej smartfony – Apple, Samsung, Sony itp. Jest możliwe stworzenie modułowego telefonu. Ale po co iść ku większej wygodzie klienta, skoro można wciskać nieidealny sprzęt za krocie, który w dodatku wytrzyma tyle co okres gwarancji? Poza tym, takie rozwiązanie ma również wady. Co ci po tym, że sobie złożysz telefon ze świetnym wyświetlaczem, szybkim CPU oraz dużym zasobem pamięci RAM i wewnętrznej, jak przez ograniczone miejsce zostaje ci tylko dokleić marną baterię i latać do ładowarki trzy razy dziennie? Znowu jakby trochę przedyskutować temat to może dałoby się dojść do wniosków, że wcielenie modułowego telefonu jest możliwe i pozbawione wad DLA UŻYTKOWNIKA, ale kompletnie nieopłacalne DLA PRODUCENTA. Podobny przykład z samochodami, które rzekomo przy drobnych stłuczkach miałyby się “odgniatać” (tak, wiem, że chodzi o zderzaki ze specyficznego tworzywa) patent jest, sens jest, ale opłacalności nie ma, stąd rozwiązanie nie weszło w życie. To tyle ode mnie

 • 0001

  Kolejny Mark expert od marnowania pieniędzy gdzie Wiadomo że z tego nic nie wyjdzie ale widocznie musi się przekonać za kilka lat. Ludzie nie chcą dziwnych modułów co pokazał Project Ara. Proste

  • Amejzing

   Tylko jeden szarlatan mógłby przekonać ludzi, że potrzebują modułowych telefonów, niestety zza grobu nie da rady.

   • Preza

    No jest niestety w krainie wiecznych emejzingów

   • 0001

    Ludzie nie chcą modułowych smartfonów a w jednym kawałku kawał solidnego sprzętu co widzimy teraz

   • 2451

    Hitler? Niby miał dar przekonywania, ale czy aż taki?

  • rozbawiony

   No cóż. Ten Mark ci do pięt przecież nie dorasta. Każdy interes kładzie. Nie to co ty. Jak robisz kupę to do końca.

   • 0001

    Długo nad tym myślałeś? Czyż nie mam racji?…. mam, bo miałem przy projekcie ara gdzie od początku pisałem że nic z tego nie wyjdzie. Kolejny myśliciel się znalazł…

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona