Ważne

Sklep Google Play pijany albo niespełna rozumu – wyświetla dziwne reklamy własnych usług

Zdecydowana większość smartfonów z Androidem ma kilka wspólnych cech. Oprócz tak oczywistych jak wyświetlacz lub mikrofon, pojawiają się też aspekty systemowe – takie jak chociażby preinstalowane Usługi Google Play, bez których działanie telefonu jest mocno ograniczone. Czy ktoś jest w stanie wyjaśnić, dlaczego Sklep Play postanowił reklamować… sam siebie?

Wyobraźcie sobie, że jesteście przeciętnym użytkownikiem smartfona. Wiecie co to Android, ale niezbyt dokładnie śledzicie aktualne trendy rynku, a sama deweloperska strona systemu jest Wam całkowicie nieznana. Z jakiegoś powodu coś namieszaliście i ulubiona aplikacja odmówiła współpracy powołując się na brak Usług Google Play i proponując ich pobranie. Wchodzicie do Sklepu Play, wpisujecie w pasek wyszukiwania odpowiednią frazę, a tu…

Bądź swoim własnym Szefem, Marzenia

Właśnie tak musiało to wyglądać u Rona Amadeo, z tą różnicą, że ma on niemałą wiedzę na temat specyfiki działania Androida, a więc powyższe zjawisko zainteresowało go ze zdwojoną siłą. Zresztą zobaczcie sami, jak skomentował to na swoim profilu na Twitterze.

Warto zaznaczyć, że powyższy zrzut ekranu pochodzi z telefonu, na którym zainstalowany jest Android O. Ron Amadeo postanowił sprawdzić, czy dziwna reklama występuje tylko na jego telefonie, a więc sięgnął po drugie urządzenie, gdzie sprawy miały się niemal analogicznie. Zmienił się tylko napis.

Możliwość wejścia na rynek

Czyżby wraz z nadejściem nowej wersji systemu operacyjnego, Google postanowiło ograniczyć ilość preinstalowanego oprogramowania? No, nie do końca, gdyż to samo redaktor zaobserwował na Samsungu Galaxy S6 z Androidem 6.0 Marshmallow na pokładzie. Jak już się domyślacie – i tym razem napis głosił inną mądrość.

Spadek, emerytura,

(lub, w zależności od tłumaczenia:)

Dziedzictwo, emerytura,

Użytkownik Twittera, @troylsnell, podzielił się podobnymi spostrzeżeniami – tym razem postawiono na… coś jeszcze mniej sensownego.

Produkty zdrowotne/kosmetyczne

Celowo wyróżniłem wszystkie napotkane komunikaty, aby zwróciły one Waszą uwagę. Jak je rozumiecie? Zapewne tak, jak większość z nas – nie mają one większego sensu i brzmią jak wyrwane z kontekstu frazy i nagłówki. A to tylko połowa absurdu, gdyż sama reklama Usług Google Play nie ma żadnego sensu – w końcu pozbawieni są ich naprawdę nieliczni konsumenci, z czego zdecydowana większość celowo i tymczasowo, gdyż zdecydowali się na instalację tak zwanego Custom ROM-u i nie zdążyli doinstalować odpowiedniej paczki.

Warto zaznaczyć, że mi problemu nie udało się zaobserwować. Co więcej – każda próba wyszukania frazy “Usługi Google Play” z poziomu telefonu kończy się fiaskiem, gdyż aplikacja po prostu nie jest dla mnie widoczna – co jest dosyć zrozumiałe.

Sprawa póki co ma aspekt raczej humorystyczny, ale kto wie, co stoi za takim zachowaniem Sklepu Play?

źródło: Android Police, Twitter (@RonAmadeo, @troylsnell)
grafika: Pexels, Sklep Play

Komentarze

 • Linkyop

  Tytuł i screen mnie rozwalił :D

  Jeszcze czekać na pojawienie się Excela jako “Gra Roku 2017” X”D

  Albo Kiosku Google Play jako “Wielka Premiera Roku”.

  Edit: Ktoś mi wyjaśni dlaczego Usługi Google Play nie są widoczne w Sklepie?

  • Paweł

   Starałem się!

   Co do edit: wydaje mi się, że po prostu po wykryciu Usług Google Play jako aplikacji systemowej, jest ona “wycinana” ze Sklepu, choć to tylko mój domysł

   co do edit2: S6 jak najbardziej miał 6.0 (między innymi w Korei, Chinach, Kanadzie, jak i USA). Nie wszyscy mają urządzenie z polskiej dystrybucji :P

   A to, że jest dostępny…Cóż, mów to posiadaczowi – o tutaj (https://twitter.com/RonAmadeo/status/887766080495788039) pisze o Samsungu Galaxy S6 z 6.0 na pokładzie :)

  • stark2991

   Usługi aktualizują się automatycznie, bo są jakby wymienną częścią systemu, więc nie potrzeba by były widoczne w GP

 • Mateusz Smolinski

  To napewno informacja od Iluminati o nadchodzącym nowym porządku świata :)

 • Anonim

  ” gdyż zdecydowali się na instalację tak zwanego Custom ROM-u i nie zdążyli doinstalować odpowiedniej paczki.”
  Albo nie chcą jej instalować, bo Usług Google Play potrzebują tylko aplikacje Google i kilka innych, gdzie programista był leniwym ignorantem. Wiele aplikacji zgłasza brak, ale nadal działa poprawnie bez nich.

 • Anonim

  A jeśli po prostu ktoś trolluje system reklam? Wykupił reklamę podając jako link do aplikacji link do Play Services?

  • Paweł

   Miałoby to sens, ale nie sądzę, żeby Google w jakiś sposób tego nie weryfikowało – myślę, że raczej można wykupić reklamę tylko dla swoich aplikacji, choć mogę się mylić.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona