Ważne

Microsoft tworzy przewodnika dla niewidomych – poznajcie Seeing AI

Kilka dni temu chwaliłem nowość w Google Maps, dzięki której osoby, poruszające się na wózkach inwalidzkich, mogą zweryfikować, czy miejsca, do których się wybierają, są odpowiednio przystosowane do ich potrzeb. Microsoft idzie o krok dalej. Aplikacja Seeing AI może być bowiem ogromnie przydatna dla osób niedowidzących lub całkowicie niewidomych.

Jak określa to producent, system przy użyciu “wizji komputerowej” jest w stanie opowiadać użytkownikowi o otaczającym go świecie. Wykorzystuje on system sieci neuronowych, podobny do tego, dzięki któremu na drodze odnaleźć potrafią się autonomiczne samochody. Prace nad Seeing AI rozpoczęły się we wrześniu 2016 roku, a już w marcu producent przedstawił jej prototyp.

Seeing AI oferuje szereg bardzo przydatnych funkcji. Aplikacja jest w stanie opisać użytkownikowi wygląd osoby, która znajduje się przed obiektywem aparatu. Nie jest dla niej też wyzwaniem odczytywanie zarówno krótkich, jak i dłuższych tekstów drukowanych. Może być to przydatne choćby podczas poruszania się po różnego rodzaju jednostkach administracji publicznej. Odnalezienie odpowiedniego pokoju także nie powinno być problemem.

A to wciąż nie wszystko. Niepełnosprawni będą mogli przy użyciu Seeing AI rozpoznawać produkty, skanując umieszczone na nich kody kreskowe oraz nominały na banknotach i monetach. Jest też funkcja eksperymentalna, opisująca scenę, “widzianą” przez smartfon i rozpoznająca pismo odręczne.

Aplikację można pobrać za darmo. Póki co, jest ona jednak dostępna tylko na urządzenia z systemem iOS na terenie Stanów Zjednoczonych. Na razie brak jakiejkolwiek informacji, kiedy możemy spodziewać się jej również na innych rynkach (największą “przeszkodą” jest oczywiście język). Ale Microsoft jednocześnie twierdzi, że Seeing AI jest dopiero początkiem tego typu rozwiązań. Cóż, pozostaje tylko trzymać kciuki i powiedzieć – oby!

Źródło: Microsoft dzięki Engadget

Komentarze

 • Zna ktoś kogoś niewidomego co używa smartfona? Nie twierdzę, że opisywana tutaj appka jest bezsensowna, ale jakoś ciężko mi sobie wyobrazić jak można korzystać z telefonu z ekranem dotykowym nie patrząc na niego.

  Rzecz wygląda na użyteczną ale bardziej jako część urządzenia dedykowanego niewidomym, z dostosowanym interfejsem i odpowiednią ergonomią dla bezwzrokowego korzystania.

  • Jacek Cal

   Ja znam. Uzywa i sobie calkiem niezle radzi. Od tego sa screen readery. Najlepszy jest w iOS.

  • Andrzej Fricze

   Niewidomi korzystają ze smartfonów, owszem. Jak już wspomniane, najlepszy jest dla nich iOS

 • Radoslaw R

  ja znam taką i dobrze sobie radzi. Znam dwie takie osoby jedna używa smartfona druga starej Noki ,ale ma zamiar przenieść się na dotykowy. Przy odpowiednim programie udźwiękawiającym można korzystać z najnowszych technologi.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona