Ważne

Nie korzystaj ze smartfona na ulicy, bo wyglądasz głupio

Większości z nas zdarza się iść i korzystać ze smartfona w tym samym czasie. I wydawało się, że nic w tym dziwnego. Tymczasem okazuje się, że – jak pokazują najnowsze badania – możemy w pewnych okolicznościach wyglądać dość głupio.

Specjaliści z Anglia Ruskin University postanowili sprawdzić, w jaki sposób chodzą ludzie, kiedy trzymają w ręce i skupiają swój wzrok na ekranie smartfona. Aby zebrać wszystkie, niezbędne dane, uczestnikom przyczepiono specjalne sensory, które rejestrowały, na co dana osoba akurat patrzy i jak się porusza.

Następnie każdemu kazano iść i pokonać przeszkodę w postaci czegoś, co gabarytami przypomina standardowy, uliczny krawężnik. Aby badanie było dokładniejsze, podejmowano kilka prób: jedną bez smartfona, drugą z czytaniem wiadomości, trzecią z pisaniem SMS-a i czwartą, podczas której badany rozmawiał z kimś przez telefon.

Po przejrzeniu danych okazało się, że ludzie bez względu na to, w jaki sposób korzystali ze smartfona, zdecydowanie rzadziej i przez krótszy czas patrzyli na przeszkodę przed nimi – nawet o 61%! Jednak dopiero jej pokonywanie obnażyło wszystko: otóż większość osób robiła to w bardzo nienaturalny sposób, na przykład podnosząc nogę o wiele za wysoko lub/i jakby w zwolnionym tempie – choć najbardziej mimo wszystko widoczne było to u tych, którym kazano pisać wiadomości.

Jeżeli o mnie chodzi, to ja sobie wyobrażam to mniej-więcej w taki oto sposób, tylko wolniej ;)

Szczerze mówiąc, wcale nie dziwią mnie obserwacje naukowców. Ja osobiście staram się nie korzystać ze smartfona w tym samym czasie, kiedy idę, ponieważ sam z siebie wyczuwam, że zmienia się wtedy „styl”, w jakim się poruszam. Jednak chodzi o coś jeszcze: jak pokazują badania, ludzie zdecydowanie rzadziej patrzą wtedy pod nogi, przez co są narażeni na wypadki (mogą się bowiem na przykład potknąć). Dlatego ja chyba zacznę się zatrzymywać, kiedy będę chciał napisać SMS-a ;)

Źródło: Anglia Ruskin University dzięki cnet

Komentarze

Privacy Preference Center

   Necessary

   Advertising

   Analytics

   Other

   Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona