Ważne

Nie korzystaj ze smartfona na ulicy, bo wyglądasz głupio

Większości z nas zdarza się iść i korzystać ze smartfona w tym samym czasie. I wydawało się, że nic w tym dziwnego. Tymczasem okazuje się, że – jak pokazują najnowsze badania – możemy w pewnych okolicznościach wyglądać dość głupio.

Specjaliści z Anglia Ruskin University postanowili sprawdzić, w jaki sposób chodzą ludzie, kiedy trzymają w ręce i skupiają swój wzrok na ekranie smartfona. Aby zebrać wszystkie, niezbędne dane, uczestnikom przyczepiono specjalne sensory, które rejestrowały, na co dana osoba akurat patrzy i jak się porusza.

Następnie każdemu kazano iść i pokonać przeszkodę w postaci czegoś, co gabarytami przypomina standardowy, uliczny krawężnik. Aby badanie było dokładniejsze, podejmowano kilka prób: jedną bez smartfona, drugą z czytaniem wiadomości, trzecią z pisaniem SMS-a i czwartą, podczas której badany rozmawiał z kimś przez telefon.

Po przejrzeniu danych okazało się, że ludzie bez względu na to, w jaki sposób korzystali ze smartfona, zdecydowanie rzadziej i przez krótszy czas patrzyli na przeszkodę przed nimi – nawet o 61%! Jednak dopiero jej pokonywanie obnażyło wszystko: otóż większość osób robiła to w bardzo nienaturalny sposób, na przykład podnosząc nogę o wiele za wysoko lub/i jakby w zwolnionym tempie – choć najbardziej mimo wszystko widoczne było to u tych, którym kazano pisać wiadomości.

Jeżeli o mnie chodzi, to ja sobie wyobrażam to mniej-więcej w taki oto sposób, tylko wolniej ;)

Szczerze mówiąc, wcale nie dziwią mnie obserwacje naukowców. Ja osobiście staram się nie korzystać ze smartfona w tym samym czasie, kiedy idę, ponieważ sam z siebie wyczuwam, że zmienia się wtedy “styl”, w jakim się poruszam. Jednak chodzi o coś jeszcze: jak pokazują badania, ludzie zdecydowanie rzadziej patrzą wtedy pod nogi, przez co są narażeni na wypadki (mogą się bowiem na przykład potknąć). Dlatego ja chyba zacznę się zatrzymywać, kiedy będę chciał napisać SMS-a ;)

Źródło: Anglia Ruskin University dzięki cnet

Komentarze

 • Grzegorz Skoczyński

  “Myśl jak idziesz (chodisz) a nie myślisz o niebieskich migdałach”

 • Kuba Sojka

  Szybciej cie okradna z smartfona na ulicy, chodniku, ciemnych miejscach, niedozwolonych przejściach dla pieszych

 • tomikitwo

  Fajny masz styl “poruszania” autorze. geeez jakie durnoty, szkoda, że autora nie wyhacza, kiedy w swoim fajnym stylu poruszania wyciaga smartfona i sie gapi na ekran. co za bullshit. Dowartościowałeś się tym “wpisem” Grzesiu? +5 do nie powiem czego?

 • xDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

  “Anglia Ruskin University” brzmi legitnie xD

  • bulbnow

   Dla niektórych… www*google*pl/search?q=ruskin

 • bulbnow

  G@wno się przez ostatnie 100 lat zmieniło, tylko ludzie – jak marudzili, tak marudzą :-) https://uploads.disquscdn.com/images/6732c0d4e8e5fc0f5baec5ff37bff9793ea25df64882c377a881a2709a724793.jpg

 • Antoni Kosiba

  Nie korzystaj ze smartfona na ulicy bo wyglądasz głupio, nie rób zdjęć tabletem bo wyglądasz głupio, masz żyć tak jak mi się podoba.
  Większych problemów nie macie?

  • bulbnow

   To ocena, opinia, jedna z wielu – jak twoja i moja.
   Widzisz (przepraszam – za mentorski ton), demokracja polega na tym, że KAŻDY ma prawo do własnego zdania.
   Oczywiście pomijamy extrema = nie ma “prawa do własnego zdania”, ten kto nim ewidentnie krzywdzi innych – dla przykładu – “on jest śmieszny :-)”, może nieeleganckie, ale w mojej opinii – ok, “on jest śmieszny ! – y@b”, bardzo nie ok, ale to tylko moje zdanie, oczywiście…
   P.S.
   “Większych problemów nie macie?” – po to istnieją fora, by (podobno), rozwijać intelektualnie, rozmowa – to jeden z najlepszych sposobów. (wiem, zrzędzę – ale lubię, co zrobić ? ;D)

 • stark2991

  Widziałem kiedyś filmik jak kobita pisała SMS i wpadła do jakiegoś magazynu, w takie otwierane do góry drzwi (Ameryka), musieli ją wyciągać na noszach stamtąd. Także to niebezpieczne, nie tylko głupie ;)

 • tomikitwo

  Cenzura na maksa na tym tabletowie. Wysmialem wpis i autora z jego “stylem” chodu i mój wpis został skasowany xd

  • Może przestań się z ludzi naśmiewać i nie będziesz miał takich problemów.

 • Konrad Uroda-Darłak

  “jak pokazują badania, ludzie zdecydowanie rzadziej patrzą wtedy pod nogi” Czy aby na pewno? Może chodzę w jakiś dziwny sposób, ale generalnie pod nogi patrzę za często, a za mało przed siebie :)

 • anemusek

  Szczerze to mam to w poważaniu, a z nich tacy naukowcy jak z koziego odwłoka wiadomo co.

 • Samuraj

  Myślę, że za niedługo będziemy wyglądali głupio bez smarfona.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona