Intel rządził tym rynkiem przez 24 lata. Teraz Samsung może go prześcignąć

Jest już niemal pewne, że Samsung Electronics dogonił i objął prowadzenie nad Intelem w drugim kwartale bieżącego roku w – jak dotąd bardzo nierównym – wyścigu o tytuł najlepiej zarabiającego producenta półprzewodników na świecie.

Według specjalistów branżowych oraz analityków z Nomura Securities Co. Ltd., Samsung zarobił w ciągu kwartału 15,1 miliarda dolarów na produkcji kości pamięci operacyjnej i masowej – RAM oraz SSD. W tym samym czasie Intel zdołał zgromadzić “tylko” 14,4 miliarda dolarów.

Samsung Electronics przewyższył Intela w drugim kwartale tego roku i jest prawdopodobne, że po raz pierwszy stanie się on czołowym producentem półprzewodników.
– Financial Times

Nomura Securities dokonuje krótkiej analizy: “Ceny pamięci DRAM i SSD wzrosły, ponieważ wzrosło zapotrzebowanie. Produkuje się coraz więcej urządzeń przenośnych, a te trzeba wyposażyć w konkretne podzespoły. Zauważamy, że rynek urządzeń mobilnych, w którym głównym graczem jest Samsung, rośnie znacznie szybciej niż rynek komputerów, gdzie pierwsze skrzypce gra Intel.”.

Ponieważ zapotrzebowanie na pamięci NAND znacząco wzrosło, Samsung Electronics był w stanie po raz pierwszy wyprzedzić Intela. Analitycy są zdania, że jeśli ceny układów pamięci nie ulegną załamaniu, to roczne wyniki finansowe Samsunga mają szansę przekroczyć te, które zaprezentuje Intel. Szacuje się, że sprzedaż kości pamięci Samsunga i Intela przyniesie tym firmom w 2017 roku odpowiednio 63,6 miliarda dolarów oraz 60,5 miliarda dolarów.

Od 1993 roku Intel był najlepszym producentem pamięci, zaczynając jeszcze od kości typu SDRAM. Produkowanie modułów pamięci stało się najbardziej opłacalnym biznesem spośród produkcji wszystkich części komputerowych. Oczywiście w fabrykach Intela powstają też i inne podzespoły, takie jak chipy do płyt głównych, układy graficzne czy kontrolery interfejsu sieciowego.

Jeśli Samsung Electronics stanie się czołową firmą w biznesie półprzewodników, będzie to wydarzenie ważne nie tylko dla tego producenta, ale też dla wszystkich innych związanych z tą branżą.

źródło: etnews

Komentarze

  • Przemek Brania

    Samsung zaniedługo może jeszcze wyskoczy z własną płytą główną albo z chłodzeniem a może z procesorem i też wyprzedzi w tym intela(chociaż wto wątpie jak narazie). Może mu to sie uda za 10 lat z takimi finansami to kto wie z czym jeszcze wyskoczy

  • anemusek

    Nomura Securities Co. Ltd. nie robi żetelnych analiz dla ogółu – to fundusz spekulacyjny. Oni różne głupoty rozglaszają by zarobić na idiotach. Samsung Electronics to nie tylko półprzewodniki…
    Pierwszy kwartal Samsung Electronics zakończył 8,5mld dolarow zysku… Ze wszelkiej dzialalnosci. Jesli w drugim prognozują 15mld to zapewne ze wszelkiej działalności i to też wątpliwe. Oczywiscie w Samsung Group nic nie jest jednoznaczne i oczywiste wiec pewnie na polprzewodnikach zarabiają od lat eiecej niz intel.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona