Ważne

Vivo jako pierwsze na świecie pokazało smartfon z czytnikiem linii papilarnych w ekranie

Co prawda to jeszcze prototyp, ale jednak

To Samsung miał być pierwszym producentem, który zaprezentuje smartfon z zintegrowanym z wyświetlaczem czytnikiem linii papilarnych. Ale się nie udało. Teraz Apple stara się zaimplementować to rozwiązanie w jubileuszowym iPhone’ie, ale też nie wiadomo, czy sobie z tym poradzi. Jednak już teraz z powodzeniem zrobiło to Vivo i zaprezentowało swoje urządzenie na trwających właśnie targach MWC 2017 w Szanghaju.

Niestety, nie jest to komercyjny smartfon, przeznaczony na masowy rynek, a prototyp. Ale trzeba oddać producentowi, że rzeczywiście jako pierwszy na świecie zaprezentował sprzęt, w którym to działa. W tym konkretnym przypadku Chińczycy wykorzystali rozwiązanie Qualcomma, Snapdragon Sense ID 2. generacji, a “bazę” stanowił model Vivo Xplay 6.

I choć zasługuje to na uznanie, ponieważ po raz pierwszy widzimy zintegrowany z wyświetlaczem czytnik linii papilarnych, to na razie działa to dość słabo. Na poniższych gifach widać bowiem, że proces odczytywania palca i odblokowywania smartfona nie przebiega błyskawicznie (jak na przykład w urządzeniach Huawei i Honora), tylko trwa co najmniej jedną sekundę. Lecz pochwalić należy również za to, że mechanizm sprawdza się też pod wodą (w tym przypadku sensor umieszczono pod metalową obudową).

Nie powinniśmy jednak narzekać, ponieważ rozwiązanie to nadal jest w wersji beta. Do czasu rynkowej premiery większość przeszkód powinna zostać przezwyciężona. Dopóki bowiem “klasyczne” czytniki będą działać szybciej, dopóty implementację takiego rozwiązania należy uznać za nieuzasadnioną.

Jak podał Qualcomm, smartfony z czytnikami, umieszczonymi pod szkłem lub metalową obudową powinny zadebiutować na początku 2018 roku. Natomiast urządzenia ze zintegrowanymi z wyświetlaczem (koniecznie OLED) skanerami pojawią się na rynku najwcześniej dopiero latem przyszłego roku.

Na koniec trzeba jeszcze dodać, że w przypadku ww. prototypu trzeba położyć palec w konkretnym miejscu. Jednak docelowo ma być tak, że sensor ma monitorować cały panel, więc użytkownik będzie mógł dotknąć ekran gdziekolwiek.

Źródło: vivoglobal, Engadget

Komentarze

 • GośćZkosmosu(?)

  Chętnie przetestuje, Ciekawi mnie ile punkcików odczytujących na cm2 mieści się w tym czujniku i czy to rozwiązanie wykorzystuje tylko specjalną budowę wyświetlacza czy może wyświetlacz przykrywa czytnik/skaner.Sam przetwornik do matrycy można dobrać wiedząc ile stanôw chce się osiągnąć ,które wynikają z założeń o liczbie ludzi i przewidywanej zmienności indywidualnych wzorców lini gdzie każdy ma uniktowy wzorzec. a oprogramowanie skanujące również nie powinno sprawiać problemu bo to przecież nieco bardziej wyrafinowana zagnieżdzona pętla komparatora o określonych współrzędnych startu i inkrementowanych przesunięciach. Lubicie darmowe przepisy na nieco bardziej wyrafinowane patenty?

  • Adam Zalewski

   I co tak naprawdę chciałeś udowodnić?

  • GośćZZiemi

   Że tak zacytuję klasyka:
   “z powodu kajli na iberlaufie trychter rzeczywiście robiony był na szoner, nie zaś krajcowany, i bez holajzy w żaden sposób nie udałoby się zakrypować lochbajtel w celu udychtowania pufra i dania mu szprajcy przez lochowanie śtendra, aby roztrajbować ferszlus, który dlatego źle działa, że droselklapę tandetnie zablindowano i teraz ryksztosuje.”

 • marcus1212

  Czyli jeszcze ze 2 lata po wdrożeniu do produkcji trzeba będzie poczekać aż jako tako będzie to działało… pierwsze tradycyjne czytniki linii papilarnych były do bani, dopiero po ok 2 latach były porządne.

  • krzjna

   Te czytniki świetnie działają od kilku lat. Że dopiero teraz je dostajemy nie znaczy to że ich wcześniej nie było.
   Następnie, jak sam Qualcomm powiedział. To podrasowane obecnie stosowane czujniki ultradźwiękowe. Wiele nie ma do poprawy, wystarczy skonstruować odpowiedni smartfon i doszlifować oprogramowanie.
   Aaaa że operacyjne dla nas będą dostępne za 2 lata ponieważ tyle zajmie wdrażanie tej ,,nowości,, i wypuszczenie odpowiedniej konstrukcji to inna kwestia nie związana z technologią.

 • Jin Kazaman

  W ekranie LCD?

 • VMortens

  Jednego tylko nie czaję? Po co ten prototyp ma rozdzielony skaner od przycisku home i ma dodatkowo ten przycisk pod ekranem?

  • Robert M

   Bo to prototyp;) Zobaczymy jak to będzie w produkcji masowej wyglądać.

  • Marco

   Nie ma rozdzielonego. Wsadzili go po prostu do budy z VivoX6. Ten pod ekranem niczego nie robi.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona