Qualcomm zaprezentował dwa nowe procesory. Oto Snapdragon 450 oraz Wear 1200

Qualcomm w Szanghaju właśnie zaprezentował kilka nowości. Jedną z nich są przełomowe ultradźwiękowe czytniki linii papilarnych, ale pokazano też dwa nowe procesory. Pierwszy został stworzony z myślą o budżetowych telefonach, a drugi o smartwatchach. Poznajcie układy Snapdragon 450 oraz Wear 1200.

Snapdragon 450 – nowe tchnienie w budżetowe konstrukcje

Linia Snapdragon 400 została spopularyzowana w 2013 roku przez Motorolę Moto G. Pojawienie się 4 rdzeni w taniej konstrukcji zainteresowało wiele osób, co w połączeniu ze świetną optymalizacją systemową dało bardzo dobre wyniki. Qualcomm właśnie zaprezentował już kolejną generację tych procesorów, który w porównaniu do poprzednika – Snapdragona 435 – daje wiele nowych możliwości.

Co ma charakteryzować tę jednostkę? Przede wszystkim niski pobór energii połączony z dużą – jak na tę półkę cenową – wydajnością. Zacznijmy od początku. Qualcomm Snapdragon 450 został stworzony w 14 nm procesie technologicznym (dokładnie ten sam, co przy Snapdragonie 625), co ma się przełożyć na zauważalnie mniejszą konsumpcję energii przez sam chipset.

Snapdragon 450

Procesor ten został zbudowany z 8 rdzeni Cortex-A53 o taktowaniu maksymalnym 1,8 GHz. Ulepszeniu także uległ układ graficzny. Teraz mamy do czynienia z Adreno 506, który w porównaniu do poprzednika, Adreno 505, ma być nawet o 25% wydajniejszy. Do Adreno 506 dodano także obsługę Vulkan oraz DirectX 12.

Co dają użytkownikowi – oprócz wzrostu wydajności – te nowości? Po pierwsze, Snapdragon 450 potrafi obsłużyć technologię dwóch kamer, które mają maksymalnie po 13 Mpix (dla przykładu w Huawei P9 znajdziemy dwie po 12 Mpix). Po drugie, nowy procesor obsługuje technologię szybkiego ładowania Quick Charge 3.0 i szybki przesył danych dzięki USB 3.0. Ulepszono także możliwości LTE, bowiem od teraz – dzięki obsłudze Qualcomm X9 LTE – maksymalna prędkość pobierania to aż 300 MB/s. Nie zapomnijmy także o tym, że telefony, które będą bazować na tym procesorze będą mogły mieć wyświetlacz o rozdzielczości Full HD, a także polepszy się jakość nagrywanego wideo – od teraz będzie można nagrywać w 1080p przy 60 klatkach na sekundę.

Snapdragon 450

Kiedy na rynku pojawią się telefony z tym układem? Już w 3 kwartale tego roku powinny zostać zaprezentowane pierwsze urządzenia, które znajdą swoje miejsce na półkach sklepowych w końcówce tego roku – możliwe, że tuż przed Świętami Bożego Narodzenia :).

Qualcomm Wear 1200 – obsługa LTE i małe zużycie energii

Kolejnym, nowym procesorem, który zaprezentował Qualcomm jest Wear 1200. Został on stworzony z myślą o tanich urządzeniach noszonych, takich jak smartbandy, czy budżetowe smartwatch’e, a także urządzenia sprawdzające funkcje życiowe u zwierząt, dzieci i osób starszych. Co go charakteryzuje? Przede wszystkim jest mniejszy od poprzednika (Wear 1100) niemalże o połowę, jednocześnie obsługując LTE.

No właśnie – Wear 1200 obsługuje LTE kategorii M1 oraz NB1, dzięki czemu modem będzie mógł się połączyć z siecią przy jednoczesnym jak najniższym zużyciu energii. Chodziło głównie o zastosowanie procesora w urządzeniach Internetu Rzeczy (IoT). Nie zabrakło także obsługi Bluetooth 4.2, WiFi, GPS (i podobnych typu GLONASS i Galileo).

Wear 1200

Sam chipset przetwarza dane dzięki jednemu rdzeniowi Cortex A7 o maksymalnym taktowaniu 1,3 GHz. Qualcomm Wear 1200 nie został stworzony z myślą o przewróceniu rynku technologii noszonej do góry nogami, ale jest potrzebnym wypełnieniem i budżetowym rozwiązaniem, którego wiele producentów może potrzebować.

Źródło: AndroidCentral, AndroidPolice, Qualcomm CNBC (zdjęcie wyróżniające)