Ważne

Play kończy z roamingiem krajowym?! (Aktualizacja)

Wiele wskazuje na to, że roaming krajowy, jaki znaliśmy w wykonaniu fioletowego operatora, odchodzi do historii. Sieć wprowadziła kolejną modyfikację w tym segmencie swoich usług i wydaje się, że dla wielu osób mogą być to zmiany trudne do zaakceptowania.

Play wyróżnia się pod wieloma względami. Zawsze bardzo kibicowałem operatorowi w ich pościgu za Wielką Trójką, który jest zresztą dla fioletowych pasmem sukcesów. Roaming krajowy to kilka lat temu była więcej niż ciekawa propozycja, która pozwalała nadgonić pewne braki w infrastrukturze operatora. Wygląda jednak na to, że Play na dobre rezygnuje z tej formy współpracy z innymi krajowymi operatorami.

Przypomnijmy tu pokrótce, że pierwsze zakusy sieć poczyniła całkiem niedawno: od grudnia ubiegłego (2016) roku Play zaczął ograniczać prędkość przesyłu danych w roamingu krajowym do maksymalnie 3 Mbit/s. I choć nie spotkało się to z aprobatą sporej grupy klientów, to z początkiem czerwca sieć zmniejszyła ten limit do 1,5 Mbit/s. A jak donoszą użytkownicy na forum operatora, nie ma już możliwości zalogowania się w ramach roamingu krajowego do Orange i T-Mobile.

Pewne poszlaki odnajdziemy też na stronie Play, gdzie napisano:

Zmiany listy partnerów roamingowych w ramach ww. sieci nie podlegają procesowi udzielenia zgody przez Klienta i mają zapewnić jeszcze lepszy stopień świadczonych przez Play usług. Partnerzy roamingowi oznaczają sieć T-Mobile, sieć Plus oraz sieć Orange. Lista partnerów roamingu krajowego nie jest elementem umowy i może ulec zmianie. W chwili obecnej udostępniamy Tobie możliwość korzystania z sieci co najmniej jednego, wybranego przez nas partnera roamingowego.

Słowo klucz to “co najmniej jednego, wybranego przez nas partnera roamingowego”. Wygląda na to, że sieć próbuje ułożyć sobie model roamingu krajowego w zupełnie inny sposób niż ten, który znaliśmy od lat. Można też domniemywać, że na dziś dzień ten co najmniej jeden operator, to Plus. Czy ten stan rzeczy przetrwa próbę czasu? A może to dopiero początek większej rewolucji u fioletowego operatora? Wydaje się, że na odpowiedzi trzeba będzie jeszcze odrobinę poczekać.

źródło: Play.pl, forum Play za Antyweb.pl

Aktualizacja

Jak poinformował właśnie Marcin Gruszka, rzecznik sieci Play, operator cały czas będzie oferował roaming krajowy w ramach sieci T-Mobile. Poniżej cytujemy fragment oświadczenia, z którego całą treścią możecie zapoznać się pod tym linkiem:

(…)fakty są takie, że nie likwidujemy roamingu i dalej współpracujemy ze wszystkimi partnerami starając się optymalnie wykorzystać udostępnione nam zasoby. Koniec roamingu w Timo? Absolutnie NIE. Nasz umowa obowiązuje jeszcze wiele lat i mamy zamiar z niej non stop korzystać. (…)

źródło: Blogplay

Komentarze

 • Przemysław Suski

  Tak mi się wydaje że już Play schodzi na psy

  • igoor

   nie ma sie co oszkuwiac. play zaczyna cwaniakowac i mysli, ze wszyscy im przytakną. tylko czekac na setki rozżalonych klientow, ktorzy zaczną uciekac z play

 • krzysp

  Mam wrażenie że Play podkręci moc swoich nadajników tym bardziej że w Kędzierzynie Koźlu działa już LTE UTRA (+)(trochę zabawne że w salonach sprzedawcy nic nie wiedzą)a docelowo chodzi roaming T- Mobile (nawet w miarę szybko 3.5 G)

 • Paweł M

  To jak posiadam w firmie 8 simów to jest powód zerwania umowy z nimi i przeniesienie się gdzie indziej? Umowa podpisana jakieś pół roku temu.

  • greg

   to se najpierw poczytaj co podpisałeś -.-

  • Nie.

   • Paweł M

    Szkoda, w tym kraju zawsze cię wydymają nawet w świetle prawa

    • greg

     a czytałeś co podpisałeś , tam na pewno o tym wspomnieli, wydymałeś sam siebie

     • Paweł M

      Po łebkach czytałem przedłużyłem umowę jak co dwa lata w firmie, zajrzę w umowę, zobaczę może jest jakiś haczyk na nich,

     • 2451

      Taki zapis w umowie ma każdy operator. I wtedy albo się musisz zgodzić, albo nie masz telefonu komórkowego, co w dzisiejszych czasach jest w niektórych zawodach niezbędne. Równie dobrze, każdy z operatorów może umieścić zapis, że prezes firmy raz w tygodniu ma prawo spać z Twoją żoną/dziewczyną. Wtedy też powiesz, trzeba było czytać umowę? O to żeby w regulaminach nie było zapisów krzywdzących klientów (jak np zmiana warunków w czasie trwania umowy) powinien dbać np UOKiK. Robi to jedna instytucja zamiast kilku milionów klientów negocjujących indywidualnie zapisy każdej umowy.

     • greg

      owszem trzeba czytać, bo bedzie jak w tym przypadku:
      1. Paweł zapytał się o swoją umowe publicznie do której tylko on ma wgląd, tam jest odpowiedź na to pytanie.
      2. “Szkoda, w tym kraju zawsze cię wydymają nawet w świetle prawa” nikt go nie zmuszał do podpisywania
      3. “Równie dobrze, każdy z operatorów może umieścić zapis, że prezes firmy raz w tygodniu ma prawo spać z Twoją żoną/dziewczyną.” genialny argument , idealnie rozwiałeś wątpliwości
      4. Jeśli masz problem z odczytaniem i zrozumieniem umowy możesz iść do UOKiK

     • 2451

      1. Ma umowę taką samą jak tysiące innych osób.
      2/3. Załóżmy, że pracujesz jako hydraulik. Pracujesz poza swoją siedzibą, telefon komórkowy jest Ci niezbędny do pracy. Każdy z operatorów ma zapis krzywdzący Ciebie jako klienta, mówiący np o tym, że nie gwarantuje roamingu krajowego, albo wspomniany przeze mnie przykład z żoną. Co robisz? Nie masz telefonu komórkowego czy podpisujesz umowę, żeby móc pracować? Chodzi właśnie o to, żeby takich zapisów w umowach nie było i żeby warunki które były przy podpisywaniu umowy obowiązywały przez cały jej czas (patrz sieci kablowe przy zmianie listy kanałów)
      4. Pominę, bo chyba nie podpisywałeś w życiu żadnej umowy poza jedną na telefon.

     • greg

      1. w firmie negocjuje się warunki umowy indywidualnie
      2/3. jest sieć macierzysta która ci gwarantuje połączenie , roaming to jest BONUS.
      Jak już gdybamy… jedna z sieci upada dajmy na to pomarańczowa, przed tym upadkiem play zagwarantował wszystkim użytkownikom że będą oni mieli zasięg z nadajników pomarańczowych , oczywiście po bankructwie użytkownicy play tracą zasięg pomarańczowych i co teraz? dlatego czytasz umowy i godzisz się na warunki, żadna poważna firma nie bedzię ci gwarantowała czegoś na co nie ma wpływu w 100% , rynek się co chwile zmienia i klienci jak i firmy sie do niego dostosowują.
      Jak chcesz się bawić w Janusza Biznesu i zagwarantować wszystkim swoim użytkownikom pewny roaming , powodzenia.
      4. “Jeśli masz problem z odczytaniem i zrozumieniem umowy możesz iść do UOKiK” , to dotyczyło cb , jeśli nie kumasz do podpisujesz i następnie narzekasz miej ból pupy ale nie musisz się nim dzielić w internetach , nic ci to nie da

     • LuckyOne

      Uwaga, uwaga. Żeby korzystać w Polsce z telefonu komórkowego, nie jest wymagane podpisywanie umów długoterminowych. Dziękuję.

  • piotrek_123

   Mozesz do nich zadzwonic i ustawic dostep do dowlonych sieci od razu na 8 sima

  • www

   Współczuję innym kontrahentom i klientom, skoro umów nie czytasz.

   • PW

    Ja tam na miejscu kontrahentów to bym się cieszył ;)

 • wkurwiyy

  podziękujmy rome like at home , operator szuka oszczędności, większość polaków w play bedzie ponosić koszty jakiś paru łepków w uni który nie mogą rozmawiać ze sobą przez neta tylko muszą przez sieć, dziękuje uni za “wyrównanie” konkurencji

  • Hubi75

   Ja niestety nie mogę podziękować twojej polonistce za to, że nauczyła Ciebie podstaw języka polskiego. Nie wiem ile masz lat ale to straszne być takim analfabetą.

   • wkurwiyy

    no jasne zmień temat , wgl nie zrozumiałeś tego co napisałem… faktycznie te kilka błędów przekreśliło moje życie, nie masz co robić w internetach tylko poprawiać błędy ortograficzne wtf?

 • Gsm_maniak

  W Kędzierzyn-Koźle jest LTE ULTRA ale nie powala prędkościami i mam już zablokowany dostęp do t-mobile ale jakoś tylko w trasie czasami miałem roaming t-mobile

  • piotrek_123

   Mozesz miec dostep do t-mobile. Musisz im to tylko zglosic

   • Paweł M

    Dzięki za radę pozdro

    • piotrek_123

     Spoko ja mam drugi dom na wsi zaraz za górką. Play z lte łapie tylko na piętrze. Zawsze przestawiałem się na TM lub orange i było ok. Także niezlego szoku doznałem jak się dowiedziałem, że nie mogę się przełączyć na inną sieć. Zadzwoniłem na infolinie i nawet mnie nie informowali o co chodzi tylko od razu podłaczyli mi wszystkie numery do tmobile. Dopytałem o co chodzi i generalnie jest tak że losują wszystkim 1 sieć dodatkową, jeśli chcesz to zmienić to masz do tego prawo ale domyślnie jest ustawiona jedna. Z tego co wiem to duża ilość ludzi przełączała się na stałe na plusa albo tm i w ogóle nie korzystała z infrastruktury play w żadnym miejscu.

 • Pan Rafał (r4ph4ell)
 • “Play wyróżnia się pod wieloma względami.”
  Ostatnio wyróżnia się chyba tylko ilością problemów i wycieków :p

 • Miyako_Witch

  Play nie ma wystarczającej infrastruktury. Mieszkam w Krakowie i ledwo 4 km od tabliczki z nazwa miasta już występują dziury w dostępie do ich sieci. Ja się z nimi pożegnam z końcem sierpnia i końcem umowy. Trudno.

  • koyot

   W Małopolsce i na Podkarpaciu operatorzy mają ogólnie problem z lokalizacją nowych nadajników i rozbudową już istniejących.

   • Miyako_Witch

    Mnie jako klientowi sieci to wisi i powiewa, czy potrafią sobie zapewnić rozbudowę sieci czy nie. Skoro Play ma z tym problem, a do tego uniemożliwia mi korzystanie z ich usług w interesującym mnie zakresie, to ja nie mam obowiązku przedłużać z nimi umowy. Mogę iść do sieci, która radzi sobie z tym o niebo lepiej [a mam porównanie]. Poza tym nie mówimy o jakiejś ‘Pipidówie Wielkiej Pośrodku Niczego’ tylko Krakowie. Jestem klientką Play od dawna i obserwuję jedynie, że z poziomem lecą w dół i wcale nie są już tak bardzo konkurencyjni w stosunku co do pozostałych sieci.

    • Kajo

     Cenowo i jakościowo wszyscy zbliżyli się do siebie (Tmobile cenowo jeszcze musi popracować), ale Play ma jeszcze minimalną przewagę w elastyczności oferty i to im trzeba zaliczyć na plus, choć i w tym względzie ostro działa Orange.

     A propos, pamiętam, że była “afera” w Krakowie, bo ludzie masztu nie chcą na dachu – sam Gruszka mówił o tym, że aż tak różowo od strony procedur nie jest.

 • Edek

  Od 2 lat na równi pochyłej, zasięg jest coraz gorszy, nie można się porozumieć w centrum miasta, nie wspominając już o blokach. Cóż z pokrycia LTE ULTRA skoro ma prędkość jak kot napłakał. Klientów im przybywa, ale zamiast zająć się infrastrukturą, to pakują hajsy w reklamy z psełdogwiazdami… W marcu kończy mi się umowa i jeżeli do tego czasu nic się nie poprawi to będę zmuszony do zmiany sieci, bo chyba w tym biznesie chodzi o to że człowiek może zadzwonić w spokoju i bez nerwów że go nie słychać do klienta, albo najzwyczajniej w świecie do rodziny.

  • jendrush

   Nie bierz kolejnego abonamentu. Zdecydowanie karta, jak tylko operator zaczyna coś odpierniczać, moment i zmieniamy.

   • Edek

    Wybierałem ofertę abo bo mam firmę, wtedy była to oferta konkurencyjna (przechodziłem z indywidualnego), teraz przedłużenia mają takie same (albo gorsze) warunki, więc to się po prostu nie opłaca.

    • jendrush

     Miałem podobną sytuację. Kiedyś miałem abonament bo pakiet danych był całkiem niezły, a LTE nie było tak popularne jak teraz i dawali na jakiś czas bez limitu. Jak kończyła mi się umowa to za praktycznie takie same warunki musiał bym zapłacić więcej. No i wtedy zdecydowałem się na ofertę na kartę i mam Formułę Play Unlimited za 25 zł miesięcznie, a do tego za grosze można sobie nakrętkami zwiększyć takiet internetowy, który nawet bez tego się kumuluje z miesiąca na miesiąc.

  • michal

   Potwierdzam, mam to samo

 • hergar

  Od piątku miałem problemy z logowaniem do innych sieci, teraz wiem dlaczego. Na szczęście mam umowę bezterminową.

  • piotrek_123

   Mozesz do nich zadzwonic i powiedziec, ktore sieci chcesz miec dostepne.

   • hergar

    Mam włączony zasięg 3 sieci, w zasadzie miałem. Zobaczę co będzie jak wrócę do miasta, czy wszystkie sieci są dostępne. Tylko dla mnie ważniejszy jest zasięg nie w mieście (Play działa bez problemu), ale poza gdzie nadajników Play nie ma i ważny jest dla mnie roaming na T-mobile, czy Plus

    • piotrek_123

     Niestety to tak juz nie dziala. W zasiegu mozesz byc ale polaczyc sie bedziesz mogl tylko z jedna siecia ktora wylosowal Ci play. Jesli chcesz miec sytuacje taka jak poprzednio to musisz do nich zadzwonic i to zglosic

    • Arrczi

     Z mapy BTS wynika, że T-Mobile ma lepsze pokrycie kraju.

 • Najbardziej przykre jest to że jestem w vikingach ale to dotyczy też mnie :/

  • Joorre

   Łączę się w bólu. Jestem w Virgin

  • Kozdrobot

   No właśnie… Czyli oberwie całkiem sporo ludzi..

  • Fedurrr

   Też jestem w vikings mobilr a zona w virgin problemow puki co nie ma (roaming krajowy z tmobile. W Trojmiescie maja wspolne maszty z orange). Mam tez karte aero mobile (legendarny zasieg plus) i zasieg byl mniejszy niz playa w pracy i w domu ale zobacze czy cos sie zmienilo gdyz wczesniej 4 kreski a czesto po 2 obecnie niezaleznie od pogody.

   • aga

    Też jestem teraz w Trójmieście i sie dość często się przemieszczam , mam teraz a2mobile z nadajników Plus. Żadnych problemów z rozmowami , netem ; pełna moc ; na Moto G5Plus i na LG K10 2017.

  • koyot

   Viking to MVNO Playa…

   • Nieprawda. Redbull Mobile to MVNO playa. Vikingi po prostu mają umowę dotyczącą nadajników 4P ale są oddzielnym podmiotem względem play.

    • Karol Czarnecki

     RBM to nie jest MVNO a taryfa Playa. Z Vikinga nie wbijesz kodu na zmianę taryfy na Play na Karte. Z RBM już to zrobisz. Więc nie pleć bzdur, jeśli nie wiesz.

 • Jarek

  przecież to nie problem,jeśli będzie zasięg i transmisja danych Plusa. Oni bodaj mają największą infrastrukturę i najlepszy pokrycie terenu, więc nie będzie źle. Play przyzwyczaił nas do najlepszego zasięgu,ale widać tną koszty i nie można na podstawie zmiany operatorów rozwiązać umowy.

  • vinky

   Po co wypisywać brednie o czymś, o czym się nie ma pojęcia? Plus ma podobnie zatkaną sieć jak Play. Kredyt liczony w miliardach na zakup Plusa trzeba spłacać, więc w ostaniach latach kruchutko z inwestycjami w infrastrukturę, nowe pasma itd.

   • Mariusz Ski

    Mam to samo. Brak zasięgu. Rozmowy tną. Niestety jeszcze rok w Play i na bank przechodzę do konkurencji. Mam 4 numery w abo i byly takie sytuacje, że żaden nie łączył.

  • Franciszek Moczulski

   U mnie najlepiej chodzi TM.
   Play i najlepszy zasięg?
   Żartujesz wasc.

   • Kajo

    TM zawsze najlepiej chodzi, bo ma najmniej klientów :) Jakość TM jest legendarna… tylko jakoś nie widać tego w liczbach klientów przechodzących do nich :)

    • vinky

     …bo są drodzy. Ostatnio trochę oprzytomnieli cenowo, ale od kiedy pamiętam doili aż miło. Swego czasu, żądali 4 grosze nawet za jednorazowe sprawdzenie kodem stanu karcianego konta.

   • Joorre

    Potwierdzam. W mojej okolicy, 3G od T-mobile lepiej działa niż LTE od Play czy tam innej sieci. W dodatku największy zasięg ma TM w każdym rodzaju połączenia

   • Jarek

    jak mieli wszystkich operatorów, to było spoko, teraz zobaczymy, ale nie ma co się gorączkować, przecież inni operatorzy też nie mają 100% pokrycia. Wolę zasięg Plusa niż Orange i to nie mit, to fakt, bo dużo jeżdżę po kraju. Niekiedy czytając komentarze poniżej odnoszę wrażenie, że naprawdę zaczęły się wakacje:)))

 • Kajo

  Nie ma co narzekać, liczb nie da się oszukać i jasne podają komunikat, że tym zagraniem szukają oszczędności, aby w te dwa lata doszlusować z liczbą nadajników do poziomu Plusa. Jedynym problemem może być sprzedaż Playa, jak już wejdą na giełdę, bo to może oznaczać zahamowanie inwestycji. Tak było też z Plusem, który się rozwijał, potrafił nawiązać konkurencje dopóki nie wykupił go pewien pan biznesmen.

  • vinky

   Mnie to nie wygląda na szukanie oszczędności czy zmianę strategii biznesowej. Moim zdaniem, konkurencja pokazała środkowy jeśli chodzi o udostępnianie nadajników. Przez długie lata owa konkurencja inwestowała w infrastrukturę, gdy w tym samym czasie, Play inwestował w reklamy z celebrytami, oferował dosyć tanie usługi, jednocześnie ciesząc się zasięgiem konkurencyjnych sieci. Ktoś najwyraźniej poszedł po rozum do głowy i albo wyskoczył ze środkowym palcem, albo zażądał konkretnej kasy za roaming.

   • Kajo

    A która sieć się nie reklamuje? Tak to działa, żeby inwestować trzeba mieć pulę klientów (biznesowo nazywa się to odpowiednią skalą), bez reklam tego nie zrobisz, więc mnie ten argument nie przekonuje (Orange na reklamę wydaje jeszcze więcej i tu nikt nie mówi, że za dużo reklam) . To, że ktoś sobie popisze w internecie jako to Play jest zły nic nie zmienia. Są liczby, a te jasne pokazują, że spora część ludzi (2 operator w PL) akceptuje to, co daje Play i z tym trudno dyskutować. W mojej rodzinie mam zawodowego kierowcę (aktywnie korzysta z głosowych i danych) i on zawsze się śmieje, bo nie ma operatora idealnego w pokryciu i jakości.

    Konkurencja z tego tytułu miała zdrowy przychód udostępniając niewielką część swoich zasobów, więc nie demonizowałbym ich. Na razie strategia Playa działa, trzymają wszystko ryzach. Czysto teoretycznie powiem ci: taki Tmobile tworzy legendę jakościowej sieci i co z tego wynika? Nic, jak na razie klientów ubywa, bo tej jakości nie jest na tyle, aby Polacy zdecydowali się płacić o te 40-100% więcej. Z czystej logiki internetu LTE Tmobile będzie miało najlepszy jakościowo internet, bo ma dwukrotnie mniejszy przemiał danych przez swoją infrastrukturę. Coś teraz działają z ofertą, lada chwila zobaczysz, że jak im przybędzie ten 1-3 milionów klientów ich internet wcale nie będzie lepszy od reszty.

    Zawsze “psioczyli” w internetach na Play, a ze statystyk jasno widać, że karawana jedzie dalej. I oczywiście też ci powiem, że 3 lata temu w play miałem średnio 20-40 mbps internetu, a teraz w tej samej lokalizacji mam 5-25 mbps, ja też to widzę, tylko wiem, że przez te 3 lata Playowi przybyło klientów, mnóstwo ludzi na wioskach – czy w nawet miastach – korzysta z ich internetu jako stacjonarny i rozumiem to. Nie mam pretensji póki jasno komunikacją, trzymają awaryjność i cenę w ryzach.

   • koyot

    Reklamy nie mają tu nic do znaczenia. Play ma umowy roamingowe z Plusem, T-Mobile itd. Diabeł tkwi w szczegółach i sam operator powinien zabrać głos po weekendzie w tej sprawie. Pozostaje czekać na wyjaśnienia…

 • Ciekawe czy playowska infrastruktura jest na tyle mocna, że może przejąć wszystkich swoich abonentów w swe szeregi? Niestety, to zmiana regulaminu gry w trakcie jej trwania

  • stark2991

   Nie było słychać by się ostatnio rozbudowywali, więc podejrzewam że będą się cyrki działy :)

   • Paweł Skarżyński

    Już się dzieją – brak zasięgu, brak możliwości zakończenia(!) rozmowy bo BTS zdechł nagle itp.

  • koyot

   Nie sądzę żeby w regulaminie było to zagwarantowane. Na pewno co do jednej sieci tak.

  • Ziemniaczek

   Specjalnie tak napisali aby nikt nie wypowiadał umowy, którą wcześniej zawarł, Play nie musi zezwalać aby użytkownik używał Roamingu krajowego w T-Mobile i Orange, który i tak jest ograniczony, a najlepiej żebyś korzystał z ich “rozbudowanej” infrastruktury. :)

 • Franciszek Moczulski

  Sprawdzone przed chwilą: zasięg 4 sieci.
  Gliwice Pszczynska

 • vinky

  Gigantyczna kasa na reklamy z celebrytami zawsze się znajdzie. Dzięki takim reklamom nałapali jeleni, a że sieć leży, to mało kogo obchodzi. Chcecie poznać prawdziwy zasięg Playa, to ustawcie na sztywno Play w wyborze sieci. Niektórzy mogą się bardzo zdziwić.

 • stark2991

  U mnie wciąż 4 sieci, rano telefon działał na zasięgu T-Mobile.

 • MrX

  Kraków – tylko orange nie dostępne

 • piotrek_123

  Prosta sprawa. Dzwonimy na *500 i zglasżamy jakie chcemy miec sieci. A ze tm i orange ma te same nadajniki to wystarczy jeden z nich. Okej jest to jakies utrudnienie ale roaming dalej istnieje.

 • Piotrek

  “na dziś dzień ten co najmniej jeden operator, to Plus”

  Najgorszy operator w Polsce, gratuluje wyboru.

 • Obiektywny

  I bardzo dobrze, bo T-mobile to jakaś porażka, nachalnie się loguje zawsze nawet kiedy Play i Plus ma w danym miejscu zdecydowanie lepszy sygnał a na T-mobile rwie rozmowę. Poprosiłem nawet w celu eksperymentu jakiś czas temu aby konsultant Play zablokował mi na jednej karcie sim możliwość logowanie się jej do T- mobile i skończyły się problemy z rozmowami!!!

  • Arrczi

   A więc to twoja sprawka :)
   Tylko, że przy okazji powyłączli “wszystkim”.

 • Rafał Czapiewski

  Coraz więcej osób korzysta z LTE i sieci się zapychają, każda sieć zaczyna szukać… luzu u siebie. Większy jest koszt rozbudowy nadajników niż ukrócić udostępnianie komuś sieci. Czarno widzę przyszłość sieci wirtualnych.
  Co z tego jak Play u mnie dokłada pasma na nadajnikach jak to wszystko jest za mało i co roku LTE zwalnia. Na początku nie było problemu uzyskać 100Mb a teraz 40Mb to wyczyn i oscyluje w granicach 20Mb.

 • koyot

  Hmm artykuł nie wnosi nic nowego do tego co już czytałem gdzie indziej. Proponowałbym zasięgnąć informacji u źródła i stworzyć konkretny, oparty na potwierdzonych informacjach news zamiast wróżyć losy roamingu w Play.

  Trudno mi uwierzyć w opcję wyłączenia całkowicie roamingu krajowego ale co do współpracy z T-Mobile chciałbym zdecydowanie konkretów. Jeśli korzystanie z roamingu przez sieć T-Mobile ma być zgłoszone do Biura Obsługi Klienta (jak to jest z Orange) to czekam na taką informację. W tym momencie mam rozbieżności na jednym numerze nie loguje się do T-Mobile, a na drugim tak. Z góry dzięki.

 • Lukas

  Teraz mydlą ludzią oczy zmianą oferty w której tak naprade jest to samo co było tylko pod inną nazwa, a po cichu takie zmiany może i tego nie ma w regulaminie i mogą rlto zrobić ale istnieje jeszcze dobry smak. Ja mieszkam poza miastem nie mam wyboru tylko roaming krajowy rok temu wszystko było ok teraz dramat może zaoszczedzą na tym ale tyle co stracił odchodzacymi abonentami może na dobre nie wyjść.

 • rafi

  Nie ma co ukrywać, play jak był dobry tak schodzi na psy. Po przełączeniu sieci na 3G brak internetu. Masakra jakaś ostatnio 2 razy w centrum Poznania brak zasięgu rozmowa przerywana. Pytania klientki “co w Play Pan ma? Bo mam to samo latam z pokoju do pokoju bo się dodzwonić nie mogę nigdzie”

 • Yon

  U mnie niestety coraz gorzej. Zasięg skacze z 3g na 4g, przerywa rozmowy, albo anomalie, że ja kogoś słyszę, a mnie ktoś nie. Smsy się nie wysyłają, a jak już jakiś pójdzie to się duplikuje. W domu każdy ma płata i od jakiegoś czasu same problemy. Przenosimy się cała rodzina do tmobile.

  • Yon

   Każdy ma play*

 • CezaR

  Ja na osiedlu na bloku obok mam BTSa Play w różnej konfiguracji pasm wiec jestem Zadowolony z zasięgu i transmisji (szczególnie że telefon obsługuje agregacje pasm [4G+] wiec jest bardziej niż dobrze). W całym mieście także nie narzekam, gorzej oczywiście na obszarach mniej zaludnionych tam będę zapewne narzekał. Póki co łapie mi tylko w roamingu siec T-mobile z tego co sprawdzałem wiec faktycznie chyba losowo jest wybierany jeden z operatorów do obsługi roamingu. (oferta na kartę)

 • Ziemniaczek

  Play ostatnio nie może sobie poradzić ze swoją siecią, coraz więcej problemów, tłumaczą się, że Orange i T-Mobile wprowadziło darmowy Roaming w EU i to jest Playowi nie na rękę. Ale co mnie to interesuje? Nadajników jak nie było tak nie ma. Dodam od siebie, że mieszkam na zadupiu, a mam zasięg LTE od największych graczy na rynku. :)

 • Andree

  Co za bzdura. Zarówno dziś logowałem się w roamingu do T-Mobile jak i Orange. Więc jakieś fajne news

 • Andtur

  Ja tam przenoszę numery do Plusa więc co mnie roaming Play obchodzi.

 • Filip Witkowski

  W Brzesku postawili maszt na ulicy Wincentego Zydronia. Upchane na nim wszystkie częstotliwości LTE, UMTS, GSM. Dzięki tej inwestycji, w moim domu pojawił się zasięg! (Nie taki mocny, bo jak wchodzę do domu to się urywa, ale HSPA+ 3 kreski, 5 Mbps na balkonie to dobrze, w porywach LTE 8 Mbps). T-Mobile ledwo H+ ale szybko się urywa, Plus jedynie EDGE. U mnie w Jadownikach jak jadę Ulicą W. Witosa najlepszy zasięg ma Plus (ok. 200 m od ulicy, koło kościoła), następnie Play z LTE 800 MHz. T-Mobile i Orange to jedynie EDGE i jedna kreska. Tak z ciekawości przeprowadziłem test prędkości internetu z tego nadajnika. 50m, 2600 MHz, a tu … 66-68 Mbps download. No kosmos! Ale od miesiąca pogorszył się u mnie zasięg (teraz H+ ma problemy, ale i tak jest dość mocny zasięg). Jednak to co Play wyczynia ostatnio z Roamingiem Krajowym skłoniło mnie do pożegnania się z Play na rzecz Plusa i to była dobra decyzja. Ja i tak wogóle nie dzwonię (karta SIM mi służy tylko do internetu) więc jak zajadę do domu, włączam tryb samolotowy. Plus ma dość dobre prędkości w moim regionie (np. 50 Mbps w Tarnowie bo czasami tam jeżdzę). Zastanawiam się nad abonamentem w sieci T-Mobile, ale mam dość duże wątpliwości (dziewczyny często narzekały na wycieczkach że nie mają zasięgu, podczas gdy ja miałem (karta Play, roaming krajowy Plusa, obecnie zasięg Plusa.), ale mają bardzo szybki internet ogólnie. Też myślałem nad Orange, podobne osiągi, zasięg ciut gorszy. W Plusie abonamenty są BARDZO DROGIE. Od pewnego czasu noszę ze sobą 3 karty SIM (karta Plusa jako główna, karta Mobile vikings jako pomocna, karta Orange jako Awaryjna).

 • Wegas

  Ucieczka z PLAY to dobry wybór. Pozdrawiam.
  To już koniec tego operatora.

 • oem

  Robi się ciekawie, ponieważ rzecznik Play w najnowszym wpisie dotyczącym roamingu krajowego na swoim blogu twierdzi co innego niż autor artykułu.

 • Paul Shumaher

  W sobotę zrezygnowałem z Play z powodu zmian taryfowych na “no limit”, który podwyższył kwotę abonamentową i ceny telefonów na start. Są wręcz obrzydliwie drogie. Nawet dla osób przedłużających umowy. Za S8 musiałbym zapłacić 1000 zł! Gdzie w Plusie płacę 299 zł. Dziękuje i do widzenia panom. Jakikolwiek telefon, jest okropnie drogi. Zasięg beznadziejny, sieć potrafi zdychać w samym centrum miasta. Kłamstwa w usługach i dziwne “dopłaty” do rachunków poza abonamentem. Nigdy więcej.

 • Mlody

  Nie wiem jak u Was ale u mnie jest wszystko ok, sprawdzane i testowane. 3 sieci widoczne, do kazdej sie zalogowalem, u kazdej dziala. https://uploads.disquscdn.com/images/debc8fce50780c6b34870de326b1987705b5b10ad313b8f5f07a676dda998660.jpg

 • endru098

  U mnie w vikingach tylko plus działa. Niestety plus i play ma u mnie słaby zasieg. Dlatego wczoraj złożyłem wniosek o przeniesienie nru, wybrałem akurat nju bo orange ma dobry zasieg.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona