Ważne

YouTube ma 1,5 miliarda użytkowników miesięcznie i wprowadza nowy format VR

Z okazji targów VidCon YouTube podzielił się kilkoma interesującymi statystykami oraz zapowiedział VR180 – format nowego rodzaju, który niebawem będzie upowszechniany na tej platformie wideo.

YouTube przekroczył ostatnio 1,5 miliarda zalogowanych użytkowników miesięcznie. Oczywiście ilość pobrań aplikacji na urządzenia mobilne nie decyduje jeszcze o tym, że będzie ona używana, dlatego takie rozróżnienie jest ważne. Według sklepu Google Play, YouTube pobrano miliard razy.

Witryna już w 2013 roku ogłosiła, że korzysta z niej miliard użytkowników, ale wtedy liczba ta dotyczyła wszystkich odwiedzających YouTube, a nie tylko użytkowników zalogowanych.

Obecnie przeciętny widz spędza na tej platformie wideo godzinę dziennie. Są kraje, które mocno zawyżają średnią – na przykład Stany Zjednoczone, gdzie ogląda się filmy około cztery godziny dziennie.

VR180

VR180 to nowy format wideo, który YouTube „stworzył” we współpracy z ekipą Google Daydream. Treści tego typu będzie można odtworzyć zarówno na Google Cardboard, Daydream jak i PlayStation VR.

Wideo w wirtualnej rzeczywistości nie jest nowym pomysłem, YouTube stara się tylko nadać mu jakieś standardy i zwiększyć jego dostępność. Serwis już dłuższy czas obsługuje treści VR, 3D i wideo 360º, ale w firmie ktoś doszedł do wniosku, że nowy format ułatwi tworzenie ludziom własnych materiałów. Ułatwia też on konsumpcję treści – mając na nosie gogle wirtualnej rzeczywistości nie będzie trzeba rozglądać się dosłownie wszędzie, więc niestraszne nam kontuzje spowodowane skrętem szyi.

Kamera 180 stopni

Ktoś nawet zebrał już filmy dostępne w 180º w jedną playlistę – możesz obejrzeć je tutaj (oczywiście bez gogli VR ani rusz). A twórcy mogą ubiegać się o wypożyczenie specjalnej kamery do kręcenia materiałów w formacie VR180 z jednej z placówek YouTube Spaces. Próg wejścia jest dość wysoki – między innymi trzeba mieć co najmniej 10000 subskrybentów, należeć do programu partnerskiego YouTube i przejść eliminacje.

VR180 jest formatem, który ma szansę upowszechnić się jeszcze bardziej niż wideo 360º. Nie zmusza do ciągłego kręcenia się w kółko podczas oglądania, a trzeba przyznać, że kiedy już usiądziemy w wygodnej kanapie, to nie chce się nam zaglądać za plecy… ;)

źródło: YouTubeTechCrunch, AndroidPolice

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona