Facebook będzie pomagał podczas klęsk żywiołowych, udostępniając mapy katastrof

Facebook będzie pomagał podczas klęsk żywiołowych, udostępniając mapy katastrof

Facebook na różne sposoby stara się wykorzystać ogromny potencjał swojej platformy. Nie chodzi tylko o możliwości reklamowe. Gigant społecznościowy może ze swoim zapleczem zrobić naprawdę wiele dobrego – na przykład informować ludzi o niebezpieczeństwach czy pośrednio pomagać w organizowaniu pomocy poszkodowanym.

To nie pierwszy raz, gdy Facebook próbuje dobrze wykorzystać swoją siłę. Jakiś czas temu w Stanach Zjednoczonych uruchomiono specjalny program oferujący pomoc osobom w depresji i miewającym myśli samobójcze.

Kolejny projekt został podjęty przez powodzie w Peru, które miały miejsce w marcu. Według raportów, zginęło wtedy 100 osób a zaginęło tysiące. Facebook był w tym czasie przepełniony doniesieniami o klęsce żywiołowej i była ona też głównym tematem przewijającym się przez prywatne tablice użytkowników.

Dane, które ludzie udostępniają Facebookowi mogą się w takich wypadkach okazać przydatne. Chodzi na przykład o lokalizację poszczególnych użytkowników serwisu, dzięki której można było utworzyć mapę zagęszczenia ludzi. Jako, że lokalizacja jest udostępniana non-stop, można było też tworzyć mapy przemieszczania się mas ludzkich. Każdy mógł też udostępnić na swoim profilu informację, że znajduje się w bezpiecznym miejscu przez opcję „Safety Check”. Na podstawie tych meldunków tworzono kolejne mapy.

Mapy tworzone na podstawie danych z Facebooka po trzęsieniu ziemi w Nowej Zelandii

Takie zestawienia, pozbawione wcześniej informacji o dokładnych danych osobowych poszczególnych jednostek, mogły być wykorzystane przez organizacje niosące pomoc poszkodowanym. Stworzono dzięki temu mapy katastrof, pomagające kierować siły tam, gdzie rzeczywiście są ludzie.

Organizacjami, które ściśle współpracują z Facebookiem są UNICEF, Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca i Światowy Program Żywnościowy.

Safety Check działa już od 2014 roku. Umożliwia kontakt członkom rodziny i przyjaciołom podczas sytuacji kryzysowych, takich jak trzęsienia ziemi, ataki terrorystyczne i huragany. Meldując się w bezpiecznym miejscu użytkownik przekazuje wybranym osobom informację gdzie się znajduje, dając jednocześnie sygnał, że jest bezpieczny.

źródło: Facebook przez Tech2

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona