Ważne

Życie Facebooka to ciężki kawałek chleba gdy birmańskie posty moderować trzeba

Wysiłki Facebooka w kierunku ograniczenia rozprzestrzeniania się mowy nienawiści przynoszą różne efekty. Dość trudne jest to zwłaszcza w krajach, gdzie bardzo szybko przybywa nowych użytkowników tej platformy – na przykład w Birmie.

Z uwagi na to, że użytkowników internetu jest coraz więcej, spora część z nich zaczyna korzystać z Facebooka. Taką tendencję można zauważyć również w Birmie, gdzie swoje konto na tym portalu posiada już 10 milionów ludzi. Stwarza to pewne problemy.

Jednym z najważniejszych tematów w Birmie jest obecnie kryzys uchodźczy i mniejszość ludu Rohingya. Atmosfera wrogości wobec tej pozbawionej praw mniejszości muzułmańskiej narasta tam od lat. Nie dziwne, że znajduje to swoje odbicie w birmańskim internecie i postach na Facebooku. Serwis stara się usuwać wpisy nawołujące do przemocy czy zawierające obelgi wobec Rohingya, jednak – jak większość zautomatyzowanych procesów – robi to często źle.

Zapytał tylko o lekarza – zablokowali go

Często banowane są osoby, które kompletnie nie podejmują tematu uchodźców czy mniejszości narodowych. Jeden z postów został usunięty, ponieważ autor użył słowa “ból” w odniesieniu do swoich pleców – po prostu szukał jakiegoś dobrego lekarza. Facebook uznał jednak to za mowę nienawiści. Takich przykładów jest cała masa.

Facebook przekazał, że “kiedy tylko wykrywa błędy, stara się je naprawić. Dodatkowo prowadzone są regularne audyty i oceny jakości działania systemu”, więc błędy nie powinny się tak często pojawiać – a przynajmniej nie takie same.

Buddyjscy radykalni mnisi protestują przeciwko pro-muzułmańskiemu ugrupowaniu

Gigant społecznościowy znajduje się pod presją rządów, które nalegają, by Facebook powstrzymywał rozprzestrzenianie “mowy nienawiści” wśród prawie 2 miliardów swoich użytkowników. Firma stara się wykorzystywać uczenie maszynowe i inteligentne algorytmy aby odciążyć nieco 4500 moderatorów treści, którzy pracują dla społecznościowego giganta.

Posty mogą pojawiać się w 70 językach, a w krajach, gdzie użytkowników przybywa bardzo szybko (jak w Birmie), moderacja postów i komentarzy jest utrudniona. Birmański instytut ds. Wojny i Pokoju odnotował między sierpniem a listopadem 2016 roku 565 przypadków napaści słownych, z czego celem połowy z nich byli muzułmanie i Rohingya.

źródło: Mashable, Aung Kaung Myat Blog on Medium

Komentarze

 • pepe444

  Jak nie geje, to muslimy, ciągle jakieś wybrane grupy, pokrzywdzone “mową nienawiści” i nowoczesna cenzura musi ich “chronić”.

  • ZeroCool

   Gej z z angielskiego wesoły, po polsku pedał, pederasta. Zboczenia trzeba tępić a nie chronić!

   • :)

    Na początek, można by zeskrobać freski tego pedała, który pomalował Kaplicę Sykstyńską.

    • ZeroCool

     Wtedy nie afiszowali się tak jak teraz. Mnie osobiście nie interesuje co kto robi w domu, czy posuwa faceta, psa albo odkurzacz, jego sprawa. Ja nie muszę tego oglądać na ulicy.

     • Jacek.P

      Jako wieloletni czytelnik tabletowo zwracam się z prośba o usunięciem z portalu takich idiotów jak powyżej. I to nie jest obraza, ale stwierdzenie faktu.

     • ZeroCool

      A ty co kryptogej?

     • asterion

      Popieram. To nie jest portal na afiszowanie się swoimi chorymi poglądami. Mamy 21 wiek,a tyle tu nietolerancji,że szkoda gadać
      .

     • Kosi

      Do kogo trzeba być jeszcze tolerancyjnym? Zoofili, pedofili, jest przecież 21 wiek. Pederastia to choroba, trzeba ją leczyć, pomóc tym ludziom, a nie pokazywać że są cacy i wszystko jest ok.

   • LinekPark

    Ale on właśnie na to narzeka. ;)

  • Polecam poczytać, kim są Rohingya i od jak dawna są krzywdzeni nie tylko mową. Pozwala to nieco szerzej spojrzeć na “jakieś wybrane grupy” :)

   • pepe444

    Nikt nie lubi muslimów, co chyba nie dziwi. Tzn. lubią ich tylko lewacy i pederaści, co ciekawe te dwie grupy są pierwsze w kolejce do odrąbania łba albo spalenia żywcem, gdy tylko brodacze od Allaha dostaną taką możliwość :)

 • Marek

  Facebook powinien wszystko skasowac bo inaczej tworza sie nierownosci.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona