Ważne

Tizen prześcignął Android Wear w popularności systemów na smartwatche

Według najnowszych danych, samsungowski Tizen zepchnął Androida Wear z drugiego miejsca podium najbardziej popularnych systemów operacyjnych na smartzegarki. Apple nie ma się czego obawiać – nadal jest pod tym względem nie do pobicia.

Tizen przeszedł długą drogę: od prostego oprogramowania open source, w które najwięcej środków i czasu włożył Samsung, po system, który jest instalowany nie tylko w smartwatchach, ale też inteligentnych lodówkach i innych sprzętach gospodarstwa domowego. Chociaż południowokoreański producent elektroniki miał w planach sprzedaż zegarka z Android Wear, nigdy do niej nie doszło, a Samsung skupił się na rozwoju Tizena.

I to był dobry kierunek, ponieważ według specjalistów z Tizen Experts, system Samsunga dobrze sobie radzi. W pierwszym kwartale 2017 roku po raz pierwszy prześcignął Android Wear. Jest to sukces na poziomie 1 procenta przewagi, ale ma swoje symboliczne znaczenie. Co prawda watchOS nadal jest najbardziej popularnym systemem na smartwatchach i pewnie długo się to jeszcze nie zmieni, ale dla Samsunga drugie miejsce to jak wygrana.

Nie jest tajemnicą, że urządzenia z Android Wear nadal nie cieszą się przesadnym zainteresowaniem, gdyż konsumenci nie są przekonani do tego, że smartwatch miałby być im niezbędny. W przypadku Apple i Samsunga, klienci postrzegają te gadżety jako dobra komplementarne, zaś trudno im zaufać innym firmom. Zresztą, Android Wear pod względem możliwości długo zostawał w tyle za Tizenem i watchOS ze względu na wielokrotnie przekładaną premierę drugiej wersji tego systemu – Android Wear 2.0.

Sukces Tizena to też świetne rozegranie tematu przez Samsunga, który linią Gear udowodnił, że da się stworzyć świetnie wyglądającego smartwatcha o dużych możliwościach. Minusem Tizena może być brak aplikacji, ale producent stara się kompensować to całkiem niezłą funkcjonalnością, i jak dotąd ta strategia się sprawdza.

Jesteście w posiadaniu któregoś z Gearów od Samsunga? Jak się sprawują Wasze smartwatche? Czy Waszym zdaniem Tizen słusznie jest częściej wybieranym systemem od Android Wear?

źródło: Android Authority

Komentarze

 • Emil Majewski

  Tizen jest ok na s gear2

  • marcus1212

   Też korzystam z Gear s2 i jestem zadowolony, choć nie mam porównania do android wear.

 • Andrzej Brudniak

  Mam już 4ty smartwatch z Tizenem i jakoś sobie nie wyobrażam innego, choćby ze względu na sterowanie pierścieniem w Gear S2 i S3. Prawie wgl nie dotykam ekranu a obsługa jest szybka i przyjemna :)

 • Szczerze, bardziej czekam na to, kiedy Tizen stanie się bardziej popularną platformą mobilną. A co! Sailfish chyba upadł, bo coś strasznie cicho, a Tizen ma w sobie coś naprawdę miłego i podchodzę dobrego systemu z lekkim sentymentem. Przypomina mi połączenie Symbiana z MeeGo. Samym mógłby pokazać jakieś nowe urządzenie, bo ostatni był chyba Galaxy Z2, lub 3…

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona