Ważne
Wiko VIEW

Imagination Technologies będzie kłócić się z Apple. To być albo nie być dla dostawcy chipów graficznych

Brytyjska firma zajmująca się opracowywaniem układów graficznych, przeżywa ciężkie chwile. Po ogłoszeniu przez Apple, że w ciągu dwóch lat producent iPhone’ów przerzuci się całkowicie na chipy graficzne swojego projektu, Imagination Technologies spotkała zapaść na giełdzie. Brytyjczycy zamierzają rozpocząć spór z Apple, by ratować swój biznes.

Imagination Technologies przez wiele lat współpracowało z Apple w zakresie projektowania chipsetów graficznych. Rozwiązania tej firmy mają kluczowe znaczenie dla możliwości iPhone’ów i iPadów. Ale Apple doszło do wniosku, że nie może polegać na innym przedsiębiorstwie w sprawie tak ważnego podzespołu, jakim jest układ graficzny.

Apple jest głównym akcjonariuszem Imagination Technologies, co uczyniło ten krok tym bardziej zaskakującym, że naraziło w ten sposób obie firmy na straty. Jednocześnie gigant z Cupertino utrzymuje, że nie planuje złożyć oferty wykupu Brytyjczykom, co byłoby dość logicznym posunięciem w sytuacji, gdy wycena studia nie jest już tak wysoka.

Imagination rozpoczyna więc procedurę sporu zgodnie z umową licencyjną, w celu osiągnięcia porozumienia w sprawie strukturyzacji procesu zerwania współpracy
– Imagination Technologies

Zaraz po przekazaniu informacji, że Apple będzie korzystać z rozwiązań brytyjskich inżynierów jeszcze maksymalnie dwa lata, notowana na giełdzie spółka zaliczyła 65-procentowe spadki wartości akcji. Firma jest zdania, że Apple nie jest w stanie opracować w tak krótkim czasie kompleksowych projektów nowych układów graficznych, nie naruszając patentów Imagination Technologies. Wobec tego, w porozumieniu zapewne znajdą się wpisy o wykorzystaniu ich przez Apple oraz o odpowiednio wysokich opłatach za używanie ich, które pozwoliłyby brytyjskiej firmie utrzymać się na powierzchni.

źródło: TechCrunch

Komentarze

 • stark2991

  Nie znam się za bardzo na biznesie ale nawet ja wiem że poleganie wyłącznie na jednym kliencie nie jest zbyt mądre. Gdzie byli przez cały czas że nie szukali innych partnerów? A teraz problem bo źródło utrzymania rezygnuje

  • dim

   Pytanie, czy z takim głównym udziałowcem mieli możliwość dywersyfikować klientów.

   • anemusek

    Nie tyle głównym co jednym z większych (mieści się w pierwszej piątce ale nie jest w dwójce największych) raczej zarządzający mają działać na korzyść firmy, a nie jednego z mniejszosciowych akcjonariuszy – inne działanie jest w UK przestępstwem.

    • dim

     Racja, gdzie indziej przeczytałem, że Apple ma 8,12% akcji. Pisząc poprzedni komentarz bazowałem na określeniu z artykułu “jest głównym akcjonariuszem”.

 • KK73

  Prokurator…to jest działanie na szkodę własnej firmy. To podpada pod odpowiedzialność karną oraz nadzór giełdowy.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona