Ważne

Google Defender prosi Cię o dostęp do kontaktów i plików? Nie zgadzaj się – to podstęp

Pomysłowość ludzi, którzy chcą zyskać dostęp naszych kont Google wciąż mnie zadziwia. Jeden z najnowszych ataków hakerskich nie bierze na celownik naszych haseł. Wykorzystuje nasze zaufanie do samego Google i takich nazw jak “Google Docs” czy “Google Defender”. O co chodzi?

Zach Latt bardzo ładnie zebrał wszystkie potrzebne informacje i udostępnił je w postaci filmiku. Portal Zaufana Trzecia Strona używa go, by wyjaśnić, jak sprytnie oszuści starali się wyciągać informacje od użytkowników usług Google.

Najpierw dostajemy od któregoś z naszych znajomych link do dokumentu Google Docs.

Nie podejrzewając znajomego o współudział w wyłudzeniu od nas danych, klikamy w odnośnik. Przeniesie on nas do prawdziwej strony Google, na której wyświetli się ekran wyboru konta. Na tym etapie to też nie jest fejk.

W tym momencie można zacząć być podejrzliwym, ale tylko i wyłącznie, gdy klikniemy w link “Google Docs”. Wtedy pojawi się adres mailowy i domena, która już samym wyglądem niepokoi. Na pewno nie są to dane giganta z Mountain View, a raczej przypominają jakiś losowo wybrany rosyjski mail i adres internetowy.

Jednak jeśli nie klikniemy w link (bo przeciez co złego może być w Google Docs), a automatycznie wybierzemy swoje konto, pojawi się kolejne okno z jeszcze jedną prośbą. Dotyczy ona dostępu do naszych kontaktów i poczty. Niby wszystko jest ok – wciąż jesteśmy na stronie Google, a w pasku adresu świeci się kłódeczka, więc nie widzimy podstępu. Ale gdy tylko naciśniemy “Zezwól”, hakerzy dostają możliwość przeglądania naszej poczty i listy kontaktów. Dlaczego?

Hakerzy zamiast “tradycyjnie” próbować ukraść konto, tworzą aplikację podszywającą się pod apkę Google Docs lub Google Defender (swoją drogą nie istnieje coś takiego – Google nie stworzyło żadnego programu antywirusowego o tej nazwie). Apka wygląda wiarygodnie, bo ma “Google” w nazwie. Poza tym na żadnym etapie nie jesteśmy przekierowywani na jakąkolwiek inną stronę – wszystko dzieje się na serwerze Google. Jednak zezwalając fałszywej aplikacji na dostęp do naszego konta, sami oddajemy złodziejom nasze kontakty i treść poczty elektronicznej.

Przed atakiem nie chroni ani zmiana hasła Google ani dwuetapowe uwierzytelnianie – aplikacja, jeśli już raz udostępnimy jej dostęp do konta, wciąż może z niego korzystać. Żeby zabezpieczyć swoje dane, należy sprawdzić, jakim aplikacjom pozwalamy odczytywać naszą prywatną korespondencję i kontakty. Można to zrobić tu. Następnie trzeba usunąć stamtąd te pozycje, które budzą nasze wątpliwości.

Google już zablokowało możliwość działania podszywających się pod Google Docs i Google Defender aplikacji, więc utrata danych za ich pośrednictwem nie jest już możliwa. Przestępcy najpewniej jednak na tym nie poprzestaną. Używają dziesiątek różnych domen typu docscloud/g-cloud/g-docs/gdocs.download/info/win/pro. Mogą imitować inne znane aplikacje, prosząc o dostęp do naszego konta. Warto więc być wyczulonym na podejrzane maile od naszych znajomych. No i nie klikać “ok”, “tak”, “pozwól” czy “pobierz” wszędzie tam, gdzie nas o to proszą.

źródło: zaufanatrzeciastrona.pl

Komentarze

 • Wazy

  Czy na komorkach/tabletach tez jest to zagrozenie w podobnej formie? Czy raczej jest to glownie zwiazane z PC? Wiem ze pytanie moze troche glupie bo na komorce mozna wchodzic na strony internetowe ;) ale juz precyzuję: Pytam bo ostatnio wyswietlil mi sie jakis monit na telefonie po aktualizacji softu ale wygladal jakby byl od google-i nie byl w przeglądarce, pojawilo sie to jako powiadomienie systemowe. Czy hackerzy sa tak sprytni ze podszywaja sie pod system takze ba androidach?

  • Martin

   Do Wazy.
   Jak to mówią: nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi ;).

   Powyższy atak odbywa się przez przeglądarkę i dotyczy usług sieciowych. Na
   telefonie w nią wyposażonym również przebiegał by podobnie. Tutaj nie ma
   konieczności instalowania żadnego oprogramowania.

 • Martin

  Do Wazy.
  Jak to mówią: nie ma głupich pytań, tylko głupie odpowiedzi ;).

  Powyższy atak odbywa się przez przeglądarkę i dotyczy usług sieciowych. Na telefonie w nią wyposażonym również podobnie by przebiegał. Tutaj nie ma konieczności instalowania żadnego oprogramowania.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona