Ważne

Lineage przygotował własną przeglądarkę internetową – Jelly

Lineage OS ma być bardzo dobrym systemem nie tylko dla urządzeń z najwyższej półki, ale także dla tych, które swoje lata świetności mają dawno za sobą. A nie trzeba mówić o tym, jak wiele starszych telefonów jest oficjalnie wspieranych przez Team Lineage. Aby system był bardziej przystępny dla urządzeń mniej wydajnych, postanowiono wydać nową przeglądarkę internetową.

Ci, co na bieżąco aktualizują swoje urządzenie oparte o Lineage OS, możliwe, że zauważyli nową pozycję na swojej liście aplikacji. A chodzi tu o Jelly (lub Browser – różne nazwy ona przyjmuje), a jest to przeglądarka internetowa. Według twórców, jest to ich własna przeglądarka stworzona z myślą o starszych i mniej wydajnych telefonach, gdzie rozwiązania takie jak Dolphin Browser, Firefox czy Google Chrome są zbyt ociężałe, a wbudowana, androidowa przeglądarka AOSP jest przestarzała i niebezpieczna.

Specjalnie dla Was postanowiłem ją sprawdzić. Już na pierwszy rzut oka łatwo zauważyć minimalistyczny i prosty interfejs. Wysunięcie menu aplikacji jedynie nas utwierdza w przekonaniu, że przeglądarka została stworzona tylko do celów podstawowych. Na próżno tutaj szukać trybu komputerowego czy wbudowanego adblocka. Z plusów jednak trzeba wymienić obecność trybu prywatnego, obsługę wielu kart (które jednak pojawiają się między otwartymi aplikacjami na urządzeniu) czy utworzenie listy ulubionych, dzięki czemu mamy szybki dostęp do wybranych witryn internetowych. Domyślną stroną startową (a także wyszukiwarką) jest duckduckgo.com, ale można to łatwo zmienić w ustawieniach.

Czy polecam tę przeglądarkę komuś, kto ma wydajne urządzenie? Nie, ponieważ Jelly zostało stworzone z myślą o podstawowych funkcjach, a jeśli mamy lepszy telefon, to nie musimy się ograniczać. Natomiast jeśli jesteś użytkownikiem słabszego urządzenia to mogę Ci Jelly Browser polecić. I wcale nie musisz używać Lineage OS, ponieważ program możesz pobrać w wersji .apk stąd!

źródło: Lineage OS blog

Komentarze

 • marcus1212

  I co z tego jak idiotyczne jest rozwiązanie… przyciski funkcyjne są u góry… zamiast u dołu w zasięgu kciuka.
  Przetestowałem niemal wszystkie przeglądarki ze sklepu Play i dla mnie jedyną wartą uwagi jest opera, bo ma powyższą cechę + zawijanie tekstu. Ideałem jest domyślna przeglądarka MIUI. Szkoda że nie jest samodzielną aplikacją.

  • Polaczek

   Podobno w Chrome też mają w końcu przenieść pasek adresu na dół w którejś z następnych aktualizacji.

   • Konrad Uroda-Darłak

    Można to nawet uruchomić już teraz za pomocą odpowiedniej flagi :P

  • Endbless Blue 69

   W wersji stabilnej Chrome można pasek adresu ustawić na dole.

 • Konrad Uroda-Darłak

  “Androidowa przeglądarka AOSP jest przestarzała i niebezpieczna” Jakieś konkrety? Zaciekawił mnie ten fragment :)

  • Nie chodzi o Chrome. Jak zainstalujesz AOSP (bez Usług Google) to jedyną dostępną przeglądarką jest WebView Browser. Wystarczy spojrzeć na poniższy screen aby dojść do wniosku, że nie ma https://uploads.disquscdn.com/images/455c240ef0ce531f36dfff32d42ce63ff85cfa01661d2b22c524f13f6724fbc8.png co w niej szukać jakichkolwiek funkcji.

   • Konrad Uroda-Darłak

    Ja wiem o jaką przeglądarkę chodzi, ale co w niej takiego niebezpiecznego – o to pytam :P

    • No zaraz cię hakują i masz konto wyczyszczone do zera

     • Konrad Uroda-Darłak

      W sensie nie dowiem się o co dokładnie chodzi? :P

     • Jak już na nią spojrzysz to raczej nie zechcesz się w niej logować na konto bankowe, PayPal czy nawet Facebooka :)

 • fini

  Wypróbuję jeżeli ktoś potwierdzi, że zawijanie tekstu działa rewelacyjnie jak w Operze na Androida. Patrząc na wasze recenzje, widzę przywiązanie do Chrome i ten wyłażący tekst po za ramki telefonu przy próbie powiększenia. Dramat.

 • Bobik

  A ja szukam sposobu na ożywienie swojego Ipada 2 ?, jest jakas szansa. Nowe aktualizacje systemu uczyniły z niego muła.

  • I†achi

   Cydia.

  • Przecież urządzenia Apple działają latami jak nowe

   • Bartosz

    W sumie to działają jak nowe… jeśli pozostaniesz na oryginalnym oprogramowaniu ;) Podobnie w sumie jak u Androida…

    • Joorre

     Tego dostarczonego oryginalnie ?

   • Sarkazm?

 • Damian Stręk

  I kolejna przeglądarka od LineageOS (wcześniej Cyanogenmod). Pisze “kolejna”, ponieważ mieliśmy już do czynienia z customowymi przeglądarkami z tego typu cystomowych systemów. Wniosek? Przyjemna, nieco szybsza niż Chrome w przewijaniu stron, aczkolwiek nie posiada synchronizacji z kontem Google (jak żadna z konkurencji Chrome’a), dlatego osobiście muszę skreślić ja z listy laureatów do możliwości korzystania przeze mnie. Bardzo lubię synchronizować zakładki i historię między komputerem, dlatego zostaje przy Chrome. Polecam tym, którzy wolą prosta przeglądarkę, lekka i bez wodotrysków.

  • Ja też często mam ochotę zmienić Chrome na coś innego, ale niestety – nie da się. Zakładki, zapisane hasła itd. po prostu potrzebuję to mieć zawsze pod ręką.

   • Joorre

    Współczuję Wam uzależnienia od jednej usługi :/ aczkolwiek rozumiem ją

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona