Ważne

Smartfony za kółkiem – a Ty, jak często używasz telefonu podczas jazdy?

Pomimo prawa zabraniającego używania smartfonów podczas jazdy, zdecydowana większość kierowców w Stanach Zjednoczonych nadal bawi się telefonami lub prowadzi rozmowy, drugą ręką trzymając kierownicę. Zendrive przeprowadził badanie wśród 3,1 miliona kierowców, którzy przejechali łącznie ponad 9 mln kilometrów, aby dowiedzieć się, jak często używają swoich telefonów komórkowych podczas jazdy.

Wyniki nie napawają optymizmem, ponieważ kierowcy używali swoich smartfonów naprawdę często. Przeciętnie na jedną godzinę jazdy przypadało jakieś 3,5 minuty zerkania na ekran urządzenia.

Korzystanie ze smartfona podczas prowadzenia samochodu nie jest najbezpieczniejszym zwyczajem, jaki może przyjść nam do głowy. Odwrócenie wzroku od drogi tylko na dwie sekundy, zwiększa ryzyko wypadku 20 razy.

Mimo, że samochody stają się coraz bardziej bezpieczne, na drogach wciąż dochodzi do wielu poważnych wypadków. W 2016 roku w Polsce odnotowano ich ponad 33 tysiące, w wyniku których niemal 3 tysiące osób poniosło śmierć. Łatwo dajemy się rozproszyć urządzeniami mobilnymi, a to czasem przyczynia się do zwiększenia tragicznych statystyk.

W Polsce w 2015 roku za niezgodne z przepisami używanie telefonów za kółkiem ukarano 119 548 osób. W zeszłym roku wynik ten był podobny. To jednak nic w porównaniu do tego, ilu ludziom udaje się uniknąć mandatu lub kolizji. Według szacunków Policji, dotyczy to nawet kilkudziesięciu tysięcy kierowców dziennie.

Żeby zachować bezpieczeństwo, nie spuszczaj wzroku z drogi podczas jazdy. Jeśli korci Cię, żeby przeczytać lub odpisać na wiadomość kierując, rzuć smartfon na tylną kanapę albo po prostu umieść gdzieś poza zasięgiem ręki. Żaden lajk czy szer nie jest warty ryzyka. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

źródło: AndroidAuthority, TVN24, AutoDziennik

Komentarze

 • JajecznicaNaBoczku

  Bo wiekszość ludzi to półmózgi i ćwierć inteligenci. Widząc dzwoniący telefon muszą go odebrać podczas jazdy, zamiast zatrzymać się na poboczu i ewentualnie wtedy rozpocząć rozmowe. Kobity to samo tylko że do kwadratu- mało razy widać jak się malują za kółkiem poprawiają makijaż? Długie włosy krótki rozum. Szczytem szczytów był gościu co na światłach na poczekaniu smażył jajecznice na przenośnej kuchence. Opowiadali o tym ostatnio w jakimś programie tv :)

  • PPP

   To byłeś Ty z tą jajecznicą i nie byłeś kiedyś kobietą?

 • Maxik

  Ja jadąc samochodem zawsze odrzucam połączenia. Dopiero jak dojadę do miejsca docelowego lub jak się zatrzymam w trasie to oddzwaniam. Moi znajomi wiedzą, że jak nie odbieram to znaczy, że prowadzę samochód – już ich tego nauczyłem :D

 • HusariaPRL

  Mój ojciec odbiera, ale tylko po to, by zjechać dzwoniącego, że nie może rozmawiać, bo prowadzi samochód ;)

 • anemusek

  Ja zawsze używam smartfona podczas jazdy… do streamowania muzyki.

  • Yep. To samo. Niedawno odkryłem dobrodziejstwo posiadania premium na Spotify i korzystam. Ale tylko jak jeżdżę samotnie. Nie lubię fałszować ulubionych utworów, kiedy mam pasażerów. Niepotrzebne mi ich chichotki za uszami XD

 • LinekPark

  Używam zestawu głośnomówiącego. Nic innego z tel związanego.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona