Ważne

Samsung nie planuje poszerzenia funkcjonalności przycisku Bixby w Galaxy S8

Nie można zarzucić Samsungowi chęci wprowadzania zmian. Zresztą, przekonacie się o tym dziś, czytając recenzję flagowego Galaxy S8, w wersji z “plusem”, którą testowała Kasia. Koreańczycy wprowadzili do swojego flagowca pewną nowość – asystenta Bixby, aktywowanego specjalnym przyciskiem na obudowie. Jednak dla mieszkańców wielu krajów, których języków ten asystent nie będzie obsługiwał, przycisk ten może okazać się bezużyteczny. Oto, dlaczego.

Już wcześniej pojawiały się głosy, że przypisywanie nowemu fizycznemu przyciskowi tylko jednej funkcji, może zaboleć nie tyle Samsunga, co użytkowników, którzy z zalet asystenta Bixby nie będą w stanie skorzystać ze względu na jego ograniczenia językowe. W takim wypadku fajnie by było, gdyby producent umożliwił nabywcom Galaxy S8 przypisanie do przycisku jakichś innych skrótów. Na to się jednak na razie nie zanosi.

Jakiś czas temu pisaliśmy, że istnieje pewna aplikacja ze sklepu Google Play, która obchodzi ograniczenie Samsunga na poziomie systemowym, ale jednocześnie żąda dostępu do wrażliwych danych. Czyniło to z niej program wysokiego ryzyka. Przy czym obecnie jej funkcjonalność jeśli chodzi o “Bixby button”, zmalała prawie do zera.

Screen z aplikacji All in One Gestures – dużo żąda za zwykłe mapowanie przycisku

Według informacji płynących z forum XDA, nowa aktualizacja oprogramowania SGS8 blokuje aplikacjom firm trzecich dostęp do zarządzania przyciskiem Bixby. Wcześniej dało się przypisać do niego na przykład Asystenta Google, teraz nie jest to już możliwe. Jedna z osób “w temacie”, reprezentant Samsunga w USA, powiedział, że takie aplikacje wykorzystywały schemat działania systemu, który został zmieniony. Oczywiście nie oznacza to, że tego typu aplikacje nie będą się pojawiać, jednak oficjalne stanowisko szefa PR-u w Stanach Zjednoczonych brzmi: “nie będziemy ich oficjalnie wspierać”.

Samsung nie zamierza zatem ułatwiać życia programistom. Trudno powiedzieć, czy chodzi o to, że samodzielnie pracuje nad stosownym rozwiązaniem systemowym, czy też kompletnie ograniczy możliwość wykorzystywania sprzętowego przycisku do obsługi Bixby’ego. Dla nas ta pierwsza opcja byłaby zdecydowanie bardziej korzystna, biorąc pod uwagę, że Bixby nie rozumie języka polskiego.

źródło: @philipberneTech2

Komentarze

 • jendrush

  Choć S8 nie zamierzam kupować to mam nadzieję że dadzą możliwość przypisywania innych programów, czy czynności pod ten przycisk. Kiedyś na początku swojego biznesu Samsung praktycznie pozwalał na różne modyfikacje oprogramowania. Ja i myślę, że wiele osób kupiło Samsunga właśnie też przez te możliwości. Teraz niestety Knox, więcej kasy na reklamy i olewanie klientów.

  • Maxik

   Fajnie jakby ten przycisk od Bixby można było (legalnie bez żadnych obejść systemowych) zaprogramować jako spust aparatu.

   • jendrush

    Możliwości są spore. Można by również przypisywać różne funkcje do różnej ilości kliknięć, oraz różne funkcje w zależności od tego jaką akurat mamy aplikację włączoną. Ekran wyłączony – latarka, aparat włączony – spust itd.

    • Michal

     polecam MiKey do takich zastosowań :) ma pewne wady ale da się z tego korzystać

     • Maxik

      Ja też mam MiKey’a, ale obecnie ma on więcej wad niż zalet. Oprogramowanie jest na tyle skopane, że nie da się z tego przyzwoicie korzystać. Miałem ustawioną latarkę na 2 kliknięcia to zanim mi to załapało, to szybciej bym odblokował telefon i włączył … od jakiegoś czasu mój MiKey leżakuje sobie w szufladzie :)

     • Michal

      Myślałem, że tylko ja mam takie problemy :) mój też ostatnio leży w szufladzie ale głównie dlatego, że wariował mi smartfon gdy go wyjmowałem i podłączałem słuchawki. Aplikacja głupiała i kazała się wyłączać za każdym razem gdy chciałem wpiąć słuchawki.

     • jendrush

      Też mam MiKey, ale nie sprawuje się do końca tak jak można by oczekiwać.

 • CCC

  Niech wypuszczą wersję bez Bixby i bez specjalnego klawisza a nawet bez skanera oka i odcisków palca ale uwzględniając to w cenie ;)

 • Adam

  O której godzinie będzie recenzja s8+ ?

  • Powinna być o 17, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem :)

   • Adam

    Trzymam kciuki bo jutro mogę odebrać S8+ :-)

 • Michal

  Gdzieś już o tym pisałem w komentarzach ale nie uzyskałem odpowiedzi. Mam teraz S6. Gdy włączymy aplikację google i naciśniemy przycisk mikrofonu, działa jakiś tam asystent i da się z nim załatwić podstawowe sprawy – wysłać sms bez dotykania smartfona, dowiedzieć się ile jest km między jakimiś tam np miastami, zapytać o godzinę itp. Więc w S8 tracimy tę funkcjonalność? W S6 da się pogadać ze smartfonem po polsku.

  • Anrew

   Tak

 • Mateusz

  Przy S9 ich “oświeci” i zaplanują. ;)

 • stark2991

  Bixby działa na razie tylko w jednym kraju a reszta świata ma bezużyteczny guzik. Zero myślenia tam u Samsunga

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona