Ważne

LG chce zlikwidować monopol Samsunga i dlatego zwiększy produkcję ekranów P-OLED

Według firmy badawczej IHS, Samsung w pierwszym kwartale 2017 roku posiadał aż 97,7% udziałów w segmencie małych i średnich wyświetlaczy OLED. LG nie zamierza się jednak temu biernie przyglądać, dlatego wkrótce zwiększy produkcję ekranów P-OLED. Szczególnie, że to niezwykle przyszłościowy rynek.

Aktualnie sytuacja wygląda tak, że LG jest liderem, jeżeli chodzi o “wielkogabarytowe” wyświetlacze OLED (na przykład do telewizorów), zaś Samsung króluje na rynku małych i średnich, przeznaczonych do smartfonów i nieco większych urządzeń. Co więcej, ten ostatni sukcesywnie zwiększa nakłady i inwestuje zarówno w ekrany do telefonów, jak i tabletów.

LG nie zamierza się jednak temu biernie przyglądać i również wyłoży sporo pieniędzy na ten cel. Zresztą nie pierwszy już raz. Jak donosi serwis źródłowy, do końca roku Koreańczycy zmodernizują swoje największe linie produkcyjne po to, aby schodziło z nich znacznie więcej wyświetlaczy P-OLED. Firma zauważa bowiem, że producenci smartfonów powoli odchodzą od ekranów LCD i przerzucają się właśnie na OLED-y.

Ogromną szansą dla LG może być fakt, że Samsung jest jedynym dostawcą wyświetlaczy OLED do jubileuszowego iPhone’a. Prawie cała produkcja zostanie rozdysponowana więc na potrzeby własne oraz Apple. Dla pozostałych pozostaną marne resztki. A jak już wspomniałem, coraz więcej producentów chciałoby stosować ekrany tego typu w swoich smartfonach. To wręcz idealna okazja dla LG, które posiada ogromne doświadczenie w tej kwestii i dostarczyłoby swoim klientom produkty bardzo wysokiej jakości.

Co ciekawe, mówi się, że jeżeli Samsung nie będzie się wyrabiać z produkcją wyświetlaczy OLED dla Apple, to LG ma mu w tym pomóc. Ekranami od LG jest także podobno zainteresowane Google (na potrzeby tegorocznych Pixeli), choć to jeszcze nie jest oficjalna informacja.

Źródło: Business Korea

Komentarze

 • Marek

  Super. Wolę OLED od LG bo nie migają.

 • Marcin

  Mogliby sami zacząć stosować w smartfonach.

 • P.Oled

  Stosują i to od dawna choć w rozmiarach XXXL wychodzi im to zdecydowanie lepiej. Najnowszy TV oferowany w Polsce ma 65″ panel OLED, który ma zaledwie 2,57 mm grubości! Przyklejasz na ścianę 65″ i odpalasz yt z testami tabletowo ;)

  • Tylko cena zabija. Jakby co to polecam. Mam C6 aktualnie i szczególnie chwalę go sobie do grania w HDR, nie myślałem, że to będzie takie dobre. Nie jest bez wad oczywiście – przejścia kolorów gorsze niż na dobrym IPS, ale to widoczne tylko jak się ogląda gradienty, zapas jasności w trybie HDR wydaje się też niezbyt duży (może być źle dla tych, co chcą grać/oglądać z HDR w bardzo jasnym pokoju). Czerń i kontrast za to są niesamowite – szczególnie widać to na filmach jak Grawitacja, gdzie mamy kontrast bieli stacji kosmicznej z czernią kosmosu.

 • Patrollej33

  Ciekawe, czy ich ekrany mają tradycyjny układ pikseli (RGB), czy pentile jak u Samsunga. Tak czy inaczej, to dobra informacja – więcej OLED-ów w produkcji = więcej telefonów na rynku w nie wyposażone.

 • krisanda

  co to za nowy twór POLED bo juz nie ogarniam za tymi nazwami kolejnymi jak QLED SUOLED AMOLED i tak dalej :D

  • Patrollej33

   P-OLED to ekran zbudowany z plastikowych diod OLED zamiast szklanych – według LG są bardziej elastyczne i trwalsze.
   AMOLED to skrót od Active Matrix OLED (aktywna matryca). Kiedyś były jeszcze OLED-y z pasywnymi matrycami (PMOLED), ale obecnie już każdy OLED jest AMOLED-em i nazwy te stosuje się zamiennie.
   Natomiast tzw. QLED to po prostu nazwany tak przez Samsunga typ wyświetlacza LCD LED wykorzystujący technologię kropki kwantowej.

   Mam nadzieję, że pomogłem ;)

   • Warto dodać, że kropka kwantowa pozwala na zastosowanie tańszego podświetlenia w LCD bez straty jakości obrazu, stąd jest tak lubiana przez producentów telewizorów – można tanim kosztem uzyskać szeroką paletę barw.

  • Endbless Blue 69

   W skrócie: PierdOLED. Takie dobre a powidoki w pół roku. Ciekawe czy G6 też ma tą wadę?

   • zen

    Nie ma żadnych powidoków więc gadasz głupoty. Ja mam już rok eg910v i nigdy nic nie zaobserwowałem. Mój brat ma jeszcze starsza matrycę 3 lata i ekran jak nowy. Wiec bredzisz.

    • Endbless Blue 69

     Nie bredzę bo akurat duża część użytkowników LG zgłasza problem powidoków. U mnie też je zauważyłem a mój telefon ma ponad rok.

 • Czyngischan

  Telefonami, na których LG rozwijało ekrany P-OLED były G Flex-y. Szkoda że LG tak szybko porzuciło linię tych telefonów. W porównaniu z Samsungami w tych LG ekran był wygięty we właściwy sposób.

  • Bolesław Trippner

   Miałem Flexa 2 i ten ekran był pentile – szału nie robił niestety :(

   • Mateusz Szozda

    Ja mam Flexa i jest bardzo dobrze. Na niektórych tłach widać małą ziarnistość, minimalna jasność jest za duża a maksymalna za mała i tyle wad. Poza tym nie wiem dlaczego to zakrzywienie nie było rewolucją. LG G3 o tych samych wymiarach leży znacznie gorzej. I teraz mam problem bo szukam kolejnego smartfona i wszystko ma te 5.5 cala a bez zakrzywienia to nie ma sensu (dla mnie). A w segmencie 5-5.2 cala tak średnio coś dla mnie jest.

    • Bolesław Trippner

     G4 ma zakrzywienie, ale mniejsze. Główna wadą Flexa 2 było tylko 2 GB RAM u nas, tak to bym dłużej go poużywał :P

 • Mateusz Szozda

  Oni jarają się tym P-OLED a ja mam od dawna w swoim smartfonie. Jest nawet ok.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona