Ważne

Aplikacje Androida na komputerze z Linuksem? Dzięki Anbox to możliwe

Jak dobrze wiecie, Android bazuje na Linuxie. Paradoskalnie to właśnie korzystając z komputera z systemem Linux najmniej możemy zrobić z telefonem z Androidem. Do odblokowania bootloadera, do zrootowania czy do wykonania innych modyfikacji urządzenia zazwyczaj potrzebujemy Windowsa (ewentualnie MacOS). Podobnie było z aplikacjami.

Uruchomienie aplikacji z Androida na Windowsie jest możliwe już od jakiegoś czasu. Na Linuxie jedynym rozwiązaniem było stawianie wirtualnej maszyny (albo w Boxes, albo w Oracle Virtual Machine). Jednak pojawiło się wyjście z tej sytuacji. Aby odpalić aplikacje z Androida na systemie UNIX-owym wystarczy zainstalować program Anbox.

Już na samym początku muszę zaznaczyć – Anbox nie jest emulatorem. Wykorzystuje on to, że na komputerze już znajduje się jądro Linuxa, co znacznie ułatwia uruchomienie. Ma to jednak swoje minusy – do poprawnego zainstalowania programu musimy nadać mu prawa roota. Mało tego, jest to na razie w wersji alpha i nie wszystko działa tak jak należy.

Aby zainstalować unbox musimy korzystać z Ubuntu 16.04 LTS (środowisko graficzne nie jest ważne, jednak twórcy preferują Unity). Wystarczy uruchomić terminal i wpisać:

sudo snap install –classic anbox-installer && anbox-installer

Po wyrażeniu zgody na instalację, instalator pobierze wszystkie potrzebne pliki wraz z obrazem Androida 7.1.1 (około 300 MB). Po ponownym uruchomieniu komputera na liście aplikacji będzie dostępny prosty launcher – Anbox Application Manager. Na start przygotowano zaledwie kilka podstawowych funkcji oraz androidowych narzędzi. Natomiast instalacja dodatkowego oprogramowania nie jest łatwa. Do wykonania tego wykorzystać należy Android Debug Bridge.

Jak na razie Anbox nie grzeszy stabilnością, choć jest lepiej niż większość użytkowników się spodziewała – androidowe aplikacje uruchamiają się w osobnych okienkach i perfekcyjnie reagują na akcje wykonywane myszą i klawiaturą. Po więcej informacji zapraszam na stronę projektu, gdzie autorzy na bieżąco informują o postępach w swojej pracy.

Źródło: OMG!UBUNTU, Dobreprogramy

Komentarze

 • Martin

  Podoba mi się ta koncepcja. Ciekawe co z tego wyjdzie.

 • Piotr Kaczmarek

  Serio? Na najbardziej badziewne distro? Ubuntu? Kto normalny z tego korzysta..

  • Ubuntu jest prawdopodobnie najpopularniejsze, także ktoś jednak korzysta.

   • s

    Kiedyś twórcy Ubuntu chcieli wyprzeć Windowsy. Teraz Ubuntu jest częścią Windowsa 10 ;)
    Spróbuję andboxa tam odpalić.

  • I po co taki atak? Podbudowałeś sobie nim ego? Z Ubuntu korzysta aktualnie – mimo jego wad – dziesiątki milionów osób.

 • klezmer-bassman

  “Paradoskalnie to właśnie korzystając z komputera z systemem Linux najmniej możemy zrobić z telefonem z Androidem. Do odblokowania bootloadera, do zrootowania czy do wykonania innych modyfikacji urządzenia zazwyczaj potrzebujemy Windowsa (ewentualnie MacOS).”

  Pozwolę sobie nie zgodzić się z autorem. Odblokowanie bootloadera oraz root, wgranie innego softu oraz radio mojego pierwszego smartfona z Androidem (HTC Desire Z) – wszystkie te czynności robiłem wyłącznie z linuxowej konsoli i choć nie jestem jakimś specjalistą od Linuxa, to poszło wyjątkowo sprawnie i bezproblemowo​. Sądząc z forumowych opisów zmagań użytkowników Windowsa myślę, że zaoszczędziłem sporo cennego czasu.

  • Jeśli chodzi o działania konsolowe to masz rację. Można to zrobić z poziomu Linuxa (sudo apt-get install adb oraz apt-get install fastboot). Gorzej się robi w przypadku urządzeń Samsunga czy Sony. Tam musimy uruchomić Odina (w przypadku Samsunga), który nie jest dostępny na Linuxa.

   • Igor Serwin

    Ale na linuxa dla samsungów jest dostępny Heimdall który jest odpowiednikiem Odina

 • Kewin Karlos

  Można – tylko po co?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona