Ważne

Apple zaoszczędzi na materiałach? Pojawiły się pogłoski, że nowy iPhone będzie miał ramkę ze stali

Już od dawna słyszymy doniesienia, że iPhone 8 nie będzie miał metalowej obudowy, a zamiast tego Apple użyje z przodu i z tyłu szkła, żeby umożliwić bezprzewodowe ładowanie. Pomiędzy dwiema taflami szkła też musi “coś” być. Dzięki uprzejmości informatorów z łańcucha dostaw, można się dowiedzieć, że materiałem na ramki urządzenia będzie stal nierdzewna – tak jak w iPhone 4.

Zapewne wielu z nas pamięta jeszcze, jak powszechnie śmiano się z wyginających się iPhone’ów 6 i 6 Plus. Zastosowano tam aluminium, które niestety, często okazywało się za mało sztywne, przez co smartfon, gdy użyć większej siły, zaczynał przybierać kształt banana. Być może z tego powodu Apple, zamówiło u firm, które produkowały ramki do iPhone’ów 4 (Foxconn Jabli), elementy ze stali nierdzewnej. Proces powstawania stalowej ramki będzie trochę różnił się od tego, którym posługiwano się przy produkcji części do iPhone’a sprzed kilku generacji. Stal użyta w iPhonie 8 ma być kuta, a więc ma zapewnić jeszcze lepszą sztywność.

Co ciekawe, proces kucia stali nierdzewnej jest 30%-50% tańszy, niż obrabianie aluminium metodą CNC. Taki właśnie materiał zastosowano w iPhone’ach 6s i 6s Plus, choć była to lepsza klasa jakościowa, niż ta użyta w modelach 6 i 6 Plus. Dlatego “s”-ki zgiąć było już znacznie trudniej. Proces produkcji ramek z kutej stali kontroluje się też łatwiej niż obróbkę aluminium.

Czy Apple kieruje się w wyborze takiego rodzaju ramki kwestiami finansowymi? Pewnie i tak, i nie. Niekoniecznie musi chodzić o to, że gigant z Cupertino chce “przykosić” na materiałach. Fakt, stal jest tańszą opcją, a zaoszczędzone w ten sposób środki można przeznaczyć na zakup zakrzywionych wyświetlaczy OLED od SamsungaJednak Amerykanie kierują się też innymi względami – ostatnie, czego by sobie życzyli, to kolejnej afery “bendgate”, która położyłaby się cieniem na firmie.

Według doniesień, składaniem tegorocznych iPhone’ów zajmą się Foxconn, Pegatron oraz Wistron.

grafika tytułowa: jeden z konceptów iPhone 8

źródło: GSMarena

Komentarze

 • Dyndong

  Pewnie, że chcą zaoszczędzić.
  Każdy cent ich chorej marży jest ważniejszy niż cokolwiek innego, wszystko dla tego poświęcą.

 • Adam

  Następne modele będą miały ramki z utwardzonego styropianu?

 • Bartoosh21

  Ludzie i tak kupio bo jak ktoś od lat żyje w tym zamkniętym systemie to będzie kupował każdego nowego iphone a bez względu na cenę.

 • akolikol

  Osobiście uważam stal nierdzewną za ogólnie lepszy materiał od aluminium, stal nierdzewna to genialna mieszanka metali. Jest twardsza i lepiej wygląda, w porównania do zwykłych stali węglowych oczywiście nie rdzewieje, można do niej podsypać różnych materiałów uzyskując dzięki temu zależnie od tego czego oczekujemy różne świetne właściwości. Oczywiście wszystko zależy od tego jaki rodzaj stali zastosują jednak wolałbym mieć smartfona wykonanego ze stali nierdzewnej niż z aluminium.

  • Mateusz Pączek

   minusem będzie wzrost wagi.

   • stark2991

    Dlatego tył będzie szklany

 • Mateusz Pączek

  Chcą być amazing,niech dadzą tytanową ramkę.

 • Barilla

  Aluminium jest sztywniejsze niż stal. Just sayin.

  • Maxik

   I łatwiej pęka :)

   • Barilla

    Zgadza się, choć to też zależy. Natomiast chodziło mi o to że skoro aluminiowe telefony się gięły (a nie pękały) to stalowe o podobnej konstrukcji zegną się jeszcze łatwiej i do tego będą cięższe.

 • teges

  Stal lepsza.

  • eryk

   Aluminium jest sztywniejsze niż stal i lżejsze.

   • teges

    Stal jest twardsza i cięższa. Telefon nie może być za lekki.

 • sdqs

  jak chcą jeszcze bardziej oszczędzać to się okaże, że ta stalowa ramka będzie rdzewieć

 • Realista

  Oznaka współczesności. Szlachetnym materiałem jest szkło i aluminium :)) ale mi was żal. Przypominam wam metale szlachetne to min. Złoto i srebro. Z aluminium to łyżki i garnki dla biedoty robią.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona