Ważne
Wiko VIEW

Pękł Ci ekran w telefonie? Poznaj technikę refabrykacji wyświetlacza

Chwila nieuwagi, smartfon wymyka się z dłoni i nieubłaganie zmierza do podłoża. Uderza. Zazwyczaj upada na najbardziej newralgiczny element każdego takiego urządzenia, czyli ekran, co jest opłakane w skutkach. Przynajmniej nadzieja jest jeszcze żywa, dopóty nie sprawdzimy samodzielnie, czy naprawdę z przodu mamy teraz “pajęczynkę”. Nie zawsze specjalne zabezpieczenie frontu telefonu w postaci najnowszej generacji szkła Gorilla Glass i jemu podobnych zda egzamin. Naprawa należy do kosztownych, jednak na szczęście istnieje również alternatywna forma eliminacji skutków upadku. Na czym polega refabrykacja?

Zacznijmy od samego zdefiniowania terminu. Refabrykacja (inaczej rozwarstwienie) wyświetlacza polega po prostu na wymianie tylko uszkodzonego elementu, a zaczyna to się od oddzielenia od siebie pęknietej szybki zewnętrznej i ekranu. Warto pamiętać o tym, że metoda ta jest możliwa tylko wtedy, kiedy pozostałe elementy urządzenia są sprawne i nie uległy uszkodzeniu. Mimo to proces ten prezentuje się bardzo interesująco.

Sam proces rozdzielania różni się w zależności od rodzaju zastosowanego szkła na froncie: przy płaskich stosuje się drut molibdenowy, przy zakrzywionych natomiast najpierw trzeba zamrozić ekran do ustalonej temperatury, a następnie wykruszyć stopniowo klej. Kolejny krok to usunięcie resztek popękanego szkła oraz kleju, łączącego wcześniej wszystkie poszczególne elementy, po czym serwisant przechodzi do odklejenia starego polaryzatora.

02-naprawy-uszkodzonych-ekranow-poprzez-refabrykacje-wyswietlacza

Tak przygotowany moduł trafia do komory laminarnej, gdzie jest ponownie czyszczony. Po takim zabiegu nakłada się nowy polaryzator z warstwą kleju OCA oraz piękną, gładką szybkę, po czym całość trafia do autoklawy, która zapobiega tworzeniu się bąbelków powietrza i niedoskonałości pomiędzy poszczególnymi warstwami. Ostatni krok to sprawdzenie tego, czy i jak smartfon reaguje na dotyk. Używa się tutaj licencjowanych aplikacji lub programów serwisowych prosto od producenta (bezpośrednio uruchamiane z menu serwisowego w smartfonie).

Wśród zalet takiej techniki naprawy wymienia się to, że ekran pozostaje oryginalny i serwis na pewno nie zastosuje tutaj zamiennika, ponadto średnio refabrykacja ekranu jest o połowę tańsza od wymiany całego wyświetlacza. Warto napisać o tym, że do poniedziałku trwa promocja (-15 lub -25%) na m.in. taką naprawę w sklepie GoRepair z okazji promocji spod znaku Czarnego Piątku.

Co Ty sądzisz o refabrykacji ekranu? Czy Twoim zdaniem taka naprawa ma sens i jest znacznie lepsza od klasycznej wymiany całego wyświetlacza?

źródło: informacja prasowa GoRepair

Komentarze

 • Fedurrr

  Warto by bylo podac przykladowe ceny w rozroznieniu na wymiane z zastosowaniem tej technologi naprawy oraz klasycznej. Przy tanich telefonach podejrzewam ze warto kupic uzywke np z zepsurym softem czy z zepsuta alektronika i przelozyc caly front. Mowie tu oczywiscie nie o klejonych zabawkach tu juz samemu nic nie zdzialamy raczej.

  • Za dużo oczekujesz od reklamy.

   • Maciej

    Jednak nie sponsorowana. Dlaczego tak boli, że ktoś może umieścić takie materiały za darmo?

    • Raczej bawi, że artykuł reklamowy o wątpliwej jakości – i z definicji nieobiektywny, bo ma na celu zareklamowanie tamtej firmy – serwis próbuje wcisnąć jako normalny artykuł.

    • Misio

     Dlaczego? Bo to jest nieuczciwa konkurencja. Albo wszyscy mają płatne reklamy, albo publikujemy wszystkich za darmo (a wtedy robi się coś nie do czytania).

 • Raul

  Artykuł sponsorowany?

  • Gdyby taki był, to by został podpisany.

   • Czyli za darmo takie coś publikujecie? :| Przecież to czysta reklama, nawet swoje logo walnęli na zdjęcia. Darmowa reklama, fajnie. Mogę się też tak zareklamować? :D

    • Jest to materiał przygotowany na podstawie informacji od GoRepair – nie widzę w tym nic złego.

    • Maciej

     Tak, może być darmowa reklama. Sam dostałem te informacje prasowe i mogłem je udostępnić lub nie. Wiele firm takie materiały rozsyła. CO w tym złego, że portal to umieścił? Ich wybór, czy wezmą kasę, czy zrobią to za darmo.

   • Meretycz

    Wiem, że tematyka portalu nie bardzo pasuje do mojej prośby, ale cel jest szczytny: chodzi o rozreklamowanie akcji Gramytatywnie. Nie jestem z organizatorami w żaden sposób powiązany ale chciałbym aby informacja o niej dotarła do jak największej liczby osób.

 • luki pt

  Mogliście dodaj jakiś filmik bo w sumie i tak nie wiem o co chodzi :D

 • Heniek

  Jakby to kulturalnie napisać?
  Życi nie urywa taka forma naprawy.
  Dlaczego tak twierdzę?
  Z własnego doświadczenia.
  W moim fonie wymiana wyświetlacza w serwisie producenta kosztuje 250 zł
  W/w firma zrobi mi to za 200 zł.
  Dodam, że to cena z upustem za zamieszanie przy przyjmowaniu zlecenia i związane z tym kilkunastodniowe opóźnienie.
  Wniosek nasuwa mi się sam: nic taniej przy standardowej procedurze.

  P.S.
  wiem, że będzie to czytał przedstawiciel w/w firmy, tak jak i poprzedni mój wpis w innej dyskusji :-)
  Pozdrawiam :-)

  • malin

   Szczerze, to miałem nadzieję na artykuł o tym jak to zrobic samemu…to ze firma mi to może za duże pieniądze zrobic to wiem i bez artykułu.

 • malin

  Szczerze, to miałem nadzieję na artykuł o tym jak to zrobic samemu…to ze firma mi to może za duże pieniądze zrobic to wiem i bez artykułu..

 • Bolo

  Kolejna reklama na TYM portalu udajaca nie reklame ;)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona