Ważne
Wiko VIEW

Aż trzy miliony chińskich smartfonów z Androidem ma niebezpieczną lukę w oprogramowaniu

Dopiero co BLU udało się wyeliminować z brandowanych przez siebie smartfonów oprogramowanie szpiegujące, które wysyłało do Chin mnóstwo danych użytkowników, a już pojawiają się informacje o kolejnym backdoorze. Tym razem zagraża on jednak nie tylko urządzeniom od BLU, ale również propozycjom od wielu innych producentów, w przeważającej części chińskich.

Tylną furtkę wykryto w oprogramowaniu (firmware), dostarczanym przez firmę Regentek i instalowanym w niektórych smartfonach z Androidem, w większości produkcji chińskiej. Łącznie BitSight udało się namierzyć 55 modeli z tym backoorem. W większości (26%) są to – ponownie – urządzenia marki BLU, ale wśród zagrożonych znalazły się również propozycje Doogee, Leagoo i Infinix.

Co ciekawe, większość z tych trzech milionów smartfonów wykorzystywana jest w instytucjach, takich, jak banki, szpitale czy jednostki administracji publicznej (zapewne z uwagi na to, że ich zakup wiązał się z niskimi nakładami finansowymi).

Jeśli również i Wy chcecie się dowiedzieć, czy jesteście w “grupie ryzyka”, możecie sprawdzić, czy Wasze urządzenie próbowało się komunikować z następującymi domenami (jeśli tak, to znaczy, że i u Was występuje ten backdoor):

 • oyag[.]lhzbdvm[.]com
 • oyag[.]prugskh[.]net
 • oyag[.]prugskh[.]com

Źródło: BitSight przez Neowin

Komentarze

 • silent

  Jak to sprawdzić? Gdzie szukać tych wpisów z domenami w androidzie?

  • Piotr Kaczmarek

   Najlepiej na routerze lub snifowac pakiety i sprawdzić czy nie idą w takie miejsca. Są do tego apki.

 • Marcis

  Haha Chińskie gowno wiadomo było, że z Tego gówna coś wyniknie.

 • Piotr Kaczmarek

  Marcis milcz czlowieczku. Ty rozumiem kupujesz świadomie rzeczy tylko nie z Chin? To rozejrzyj się wokół siebie i zobacz ile z tych rzeczy jest made in China lub ma podzespoły tam produkowane. A jak zobaczysz, że Twój super iPhone czy Xperia ma w bebechach chińskie rzeczy przestaniesz gadać głupoty. Poczytaj testy aut z Chin jak szybko gonią Europe, co oferują i za jaką cenę i nie jest już to puszka na konserwy w której jak Hanka Mostowiak nie przeżyjesz zderzenia z kartonami tylko auta, które mają po 5 gwiazdek NCAP. Dlatego zamilcz bo zaraz po twoim IP (za uprzejmoscia serwisu) sprawdzimy z czego się logowales i jakich “nie” chińskich urządzeń używasz. Internet nie jest anonimowy.

  • Gamer

   Uspokuj sie tepy gimbie. Ma prawo di swojego zdania, a ty niebmasz prawa wypisywac bzdur o tym ze go bedziesz sprawdzal wiec japa.
   Chinskie telefony nie ludziac huawei, one plu i xiaomi (chociaz to ostatanie to dla mnie tez lipa) to firmy krzaki i nie dziw sie ze sa takie sytuacje.
   Kontrola jakosci w chinach nie istnieje, podobnienjak normy ISO, o promieniowaniu nie wspomne.
   W zdecydowanej wiekszosci chinskie marki konkuruja cena.
   I pamietaj ze jest ogromna roznicy miedzy : made in china a chinska marka.

   • Piotr Kaczmarek

    Kultura i słownictwo najwyższych lotów, jeśli ktoś wypowiada się krytycznie to, wypada swoje tezy poprzeć argumentami i wypowiadać się pełnymi zdaniami. A słowa w stylu “lipa” “tepy gimbie” świadczą o Twojej bardzo niskiej inteligencji, braku kultury i braków w wychowaniu. Gejmerku w necie nie jesteś anonimowy, ale jak to mówią … mocny w necie, p[…]a w świecie.

    • Gamer

     Chłopczyku, to ty próbujesz straszyć gościa, że źle pisze na chińską tandetę. Twoja opinia nie ma znaczenia, ponieważ nie przytaczasz żadnych argumentów.
     Nikogo twoje “zdanie” nie interesuje, jeśli nie masz argumentów więc dokształć się, albo zamknij jape:)

   • Meleager

    Kolego Gamer – firmy “krzaki” jak je nazywasz to dokładnie takie same “krzaki” w Chinach jak Appple czy Google w USA czy europie. Też malutkie też niewiele znaczące i też praktycznie nie zbierają żadnych danych o użytkownikach. Zdrowy rozsądek ponad wszystko.

    • Gamer

     Jest podstawowa różnica miedzy dziurawym oprogramowaniem i instalowaniem szpiegowskiego oprogramowania, a przetwarzaniem danych, ale widać ktoś taki jak ty nie jest w stanie pojąć tych subtelnych różnić.

  • zalgowski

   To że coś jest składane w Chinach nie znaczy że jest chińskie. iPhone jest w 100% amerykański, Sony w 100% japońskie.
   Naucz się też odróżniać normalne chińskie firmy typu Xiaomi, Meizu, Oppo od firemek-krzak typu Umi, Doogee i inne syfy które na chińskim rynku NIE ISTNIEJĄ, a są w 100% nastawione na wysyłkę do krajów trzeciego świata.

  • antek macierewicz

   żebym ja ciebie nie namierzył

   • Piotr Kaczmarek

    Widzisz, ja mam odwagę podać swoje imię i nazwisko nie muszę się ukrywać za cudzym :)

  • Marcis

   Ale wiesz, że w tych firmach między innymi Huawei nadzoruja pracę, w swojej firmie. A te Chińskie gówna robią z ludzi niewolników, nie pomijąc Wiko i prace dzieci. Nie mów mi o tych Chińskich samochodach bo to co ja czytałem to mija się z Twoim komentarzem. Wiem pisze z Huawei, internet T-mobile, komputer Asus. Czyli Chiny i Tajwan. Jedyny Huawei z tych gowien może jeszcze Oneplus. Bo Xiaomi ma soft dziurawy jak nie wiem co. I mam wolność słowa, nie możesz mi kazać milczeć. Będę mówil i pisał tylko prawdę.

 • prezes jarek i kot alik

  to są właśnie chińskie buble które dodatkowo posiadają promieniowanie SAR na poziomie elektrowni atomowej w fukuszimie, ale klakiery się cieszą bo kupili za 100$

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona