Ważne

Apple bierze pod uwagę przerzucenie produkcji iPhone’ów do USA

A według Donalda Trumpa - dokładnie tak powinno być

Jest taka japońska gazeta zajmująca się szeroko pojętym biznesem – Nikkei Asian Review. Pojawiła się w niej publikacja, w której pewni anonimowi komentatorzy wypowiadali się na temat szans przeniesienia produkcji urządzeń Apple do Stanów Zjednoczonych. Podobno nie jest to tak abstrakcyjny pomysł, jak mogłoby się na początku wydawać.

Według doniesień, Apple poprosiło dwie azjatyckie firmy o zbadanie możliwości przeniesienia procesu produkcyjnego do Stanów Zjednoczonych. Prośby te wpłynęły w czerwcu do największych współpracowników Apple – Foxconna i Pagatronu. To te firmy odpowiedzialne są za “składanie” iPhone’ów. Apple nie odpowiedziało na prośbę o komentarz w tej sprawie.

Co ciekawe, przeniesienie produkcji urządzeń Apple do USA, byłoby zgodne z życzeniami prezydenta-elekta, Donalda Trumpa. W styczniu tego roku powiedział on w przemówieniu, że jeśli wygra wybory, to jego administracja “zmusi Apple do produkowania ich cholernych komputerów i innych rzeczy w tym kraju, a nie w innych”. 

Jednak taka decyzja mogłaby znacznie podnieść cenę iPhone’ów. Jak podają źródła Nikkei Asian Review – nawet dwukrotnie. Raport zwraca uwagę na możliwość przeniesienia do Stanów produkcji tylko “pewnej liczby elementów smartfonów”. 

W notatce, którą w zeszłym tygodniu, po wygranej Trumpa w wyborach prezydenckich, Tim Cook przesłał do wszystkich pracowników, napisał: “Możemy jedynie dalej wykonywać świetną pracę i ulepszać świat przez posuwanie się naprzód”.

źródło: cnet

Komentarze

 • DanSlenders

  Rzeczywiście, lepiej utrzymać marżę na tym samym poziomie, a ceny podbić dwukrotnie :)

  • The_Ecki

   Logika Apple, lepiej produkować w Chinach i zarabiać krocie niż w USA, ale teraz każdy producent idzie tą samą drogą, to nie Nokia, która produkowała telefony w Europie. :)

 • anemusek

  Tylko czy praktycznie odpuszczenie sobie największego rynku smartfonow na świecie (już i tak nie idzie im tam dobrze) wyszło by Apple na zdrowie?

  • paul123

   Wyszloby na zdrowie bo Chinczycy wszystko kopiuja i robia podrobki. Jesli fabryki zaczna uciekac z Chin, przeniosa nie tylko produkcje ale i dokementacje technicza i naukowcow. Bez tego trudniej bedzie podrobic produkt nawet majac go kupionego i rozebranego na czesci.

 • Smirnoff71

  A mało to Chinoli mieszka w Stanach?

 • paul123

  Nie wiem po co Apple mialoby podnosic ceny skoro ich cena to glownie oplata za logo a nie produkcje. Poza tym Trump nie mowil tylko o przeniesieniu fabryk ot tak bo to moglby sobie tylko tak gadac a zaden producent na to by nie poszedl. Trump mowil przede wszystkim o zmianie podatkow tak by firmom OPLACALO sie zostac i produkowac w USA.

 • kubaWP

  za napis made in usa będzie pewnie 100 zł droszy :D

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona