Były prezes Microsoftu, Steve Ballmer: “Myliłem się co do iPhone’a”

W nowym wywiadzie dla serwisu Bloomberg, Steve Ballmer rozliczył się z przeszłością i jego słynną, lekceważącą opinią na temat iPhone’a, zaraz po premierze tego urządzenia w 2007 roku.

Krótko po tym, jak Steve Jobs pokazał światu pierwszego iPhone’a, ówczesny prezes Microsoftu, Steve Ballmer, został zapytany, co sądzi o tym telefonie.

Ballmer kpiącym tonem wyraził się wtedy tak:
“500 dolarów? (…) To chyba najdroższy telefon na świecie. I nie trafi do klientów biznesowych, ponieważ nie ma klawiatury. Nie jest to zbyt dobre urządzenie do pisania e-maili. Aktualnie sprzedajemy miliony telefonów rocznie. Apple zaś, sprzedaje zero telefonów rocznie. A w ciągu sześciu miesięcy wypuszczą telefon, który będzie najdroższym telefonem, jaki kiedykolwiek trafił na rynek”.

Rozmawiając z Emily Chang podczas wywiadu, Ballmer pochwalił model dystrybucji telefonów Apple i przyznał, że chciałby wpaść na taki pomysł pierwszy.

Powiedział:
Szkoda, że nie pomyślałem o dystrybuowaniu telefonów przez operatorów telefonii komórkowej. Ludzie lubią przypominać, co powiedziałem o iPhonie: że ten telefon nigdy się nie sprzeda. Cóż, cena 600 czy 700 dolarów była rzeczywiście zbyt wysoka, jednak Apple wprowadziło innowacyjny model biznesowy, który zakładał rozbicie płatności na miesiące i włączenie ich do rachunku za usługi telekomunikacyjne”.

Ballmer przyznał także, że Microsoft popełnił błąd, nie decydując się na produkcję smartfonów i tabletów znacznie wcześniej:

“Gdybym miał coś zmienić, to na pewno starałbym się wejść w rynek urządzeń zdecydowanie szybciej. Pomogłoby to nam zrozumieć, że sukcesu, który odnieśliśmy na PC, gdzie był spory rozrzut procesorów, systemów i oprogramowania, nie da się tak łatwo przenieść na platformę mobilną”.

Były CEO Microsoftu powiedział także, że jego decyzja o wprowadzeniu firmy w produkcję urządzeń z własnym logo, była przyczyną tarć pomiędzy nim a Billem Gatesem. “Mieliśmy kompletnie inne zdanie co do tego, jak ważne jest wejście w biznes sprzętowy. Po prostu musiałem przepchnąć projekt Surface. Zarząd wspierał go nieco niechętnie” – wyjaśnił Ballmer.

W 2012 roku Microsoft zaliczył spore spadki notowań dzięki słabej sprzedaży Surface RT i dopiero po jakimś czasie zrehabilitowała się produktami Surface Pro. Straty, jakie firma poniosła przez zlekceważenie iPhonów były znacznie większe, co doprowadziło obecnie do sytuacji, w której Microsoft praktycznie nie liczy się wśród producentów smartfonów.

źródło: Bloomberg przez macrumors.com

Komentarze

 • Anton

  Lekki jak piórko RT nie był zły, tyko co z tego, jak aplikacji na ten system co kot napłakał. Ze świecą szukać przeglądarki innej niż IE. Podobnie z innymi programami.
  Jako, że twardogłowi z MS nie uczą się na błędach, ten sam błąd popełnili w przypadku systemu na smartfony. To musiało się tak skończyć, tzn obie platformy systemowe musiały upaść. Wprawdzie druga jeszcze jakoś zipie, jednak jej dni raczej są policzone.

 • Longmanus

  Największym błędem związanym ze S. Balmerem, było zaistnienie S.Balmera w M$ poza działem księgowości. Google też miało złe podejście do Androida (generalnie wszystkie “otwarte” systemy Linuxowe oraz Open Source na Win to rak wg. pana B.), finalnie wyszło że IOS ma się dobrze a Google jeszcze lepiej, wizjoner :-/

 • Martin

  Ciekawy jest tekst o “innowacyjności” Apple w kwestii wliczania ceny telefonu w abonament. Przecież u nas było tak od samego początku istnienia sieci GSM, czyli od 1997 roku. Być może podobnie robił Centertel w sieci NMT, a i pewnie w Europie znalazłby się operator, który tak robił.

  • AS

   Najwyraźniej Ameryka, to dziwny kraj…

  • Marek

   Innowacją było to że Apple za iPhone liczyło sobie podwójnie (przy kasie plus wysoki abonament).
   Ballmer nie docenił ludzkiej głupoty.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona