Wiko VIEW

Chrome w swojej aplikacji przeniesie pasek wyszukiwania na sam dół? Chciałbym!

W świecie dużych, większych i jeszcze większych smartfonów sensowne wydaje się posunięcie, w którym twórcy aplikacji przenoszą przyciski akcji na dół ekranu. W nowych wersjach Chrome Dev i Canary pasek wyszukiwania i zarządzania zakładkami został przerzucony na sam dół.

W tym momencie w sklepie Google Play możemy pobrać aż cztery wersje przeglądarki Google Chrome: podstawową, Beta, Dev i Canary. Jeśli wersję Beta określimy taką, w której pojawiają się funkcje, które prawdopodobnie trafią do oficjalnej, pełnej przeglądarki, to Dev i Canary są poletkami doświadczalnymi, w których Google testuje swoje szalone pomysły. Bywają przez to wysoce niestabilne. Często lądują tam opcje, które nigdy nie trafiają do Bety, a tym bardziej do apki podstawowej.

Tym razem pojawiła się możliwość przeniesienia paska wyszukiwania na dół ekranu. To rozwiązanie całkiem nieźle sprawdzało się w mobilnym Microsoft Edge. Właściciele wysokich smartfonów zapewne byliby Google wdzięczni za możliwość wyboru pozycji paska w podstawowej wersji Chrome.

Funkcja nazywa się Chrome Home. Co ciekawe sama nazwa nie wskazuje na coś bezpośrednio związanego z pozycją paska na ekranie – być może jest częścią jakiegoś większego projektu.

Jeśli z jakichś powodów mamy zainstalowanego Chrome’a w wersji deweloperskiej (Dev albo Canary), możemy łatwo przerzucić pasek adresu tuż nad dolną krawędź ekranu. Wystarczy wkleić w adresie tę formułkę:

chrome://flags/#enable-chrome-home

po czym pojawia się lista opcji, które możemy włączyć.

screenshot_2016-11-01-10-44-45

Zaznaczoną na żółto pozycję zaznaczamy jako “Enabled”, restartujemy aplikację i volià!

Aha, i pamiętajcie o tym, co pisze Google na samym początku listy ustawień w Chrome Dev i Canary:

chrome-pasek-u-dolu-4

źródło: Android Police

Komentarze

 • Mnie to wkurzało, jak używałem WP, dlatego nie wiem, czy to takie fajne :/ Pewnie do przyzwyczajenia, ale jednak..

  • Tortilla

   Właśnie w WP było to mega fajne i przemyślane, bo tak zamiast lecieć paluchem przez cały ekran, pasek adresu mamy pod ręką ;)

 • Zdzisław Dyrman

  Przy dzisiejszych, wielkich jak patelnia telefonach to bardzo ułatwiło by obsługę jedną dłonią.

 • Pasek na dole wydaje się dużo sensowniejszą opcją ;)

 • kriswolf

  Ja już nie aktualizuje chrome, albo chowają zakładki głęboko w ustawieniach albo inne uszczęśliwianie na siłę.

 • Diabeł

  Pasek adresu na dole jest w obydwu wersjach przeglądarki,,habit browser”,które używam.Te umiejscowienie jak najbardziej na plus,jeśli chodzi o wygodę używania.Super sprawa.

 • Longmanus

  Prywatnie używam Yandex Browser for Android, kto kozak i się nie boi szpionów Putina, szczerze polecam. W zestawieniu z Adguard, czyli blockerem który działa tylko z Yandex oraz stockową przeglądarką Samsunga – Sammy się jak widać Rosji nie boi ;-), najlepszy zestaw for Android ever, imo oczywiście :-) Pasek oczywiście u dołu, bo o tym pomyślałem kiedy zacząłem to pisać… lol ;-)

 • QWERTY

  Chrome goni Windows Phone który miał to od premiery (2009)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona