Ważne

Festiwal przejściówek dopiero przed nami

Jeśli myśleliście, że usunięcie 3.5 mm jacka audio z iPhone’a 7/7 Plus było kontrowersyjnym krokiem, to co powiecie na brak możliwości podłączenia najnowszego smartfona Apple do świeżo zaprezentowanego MacBooka Pro bez odpowiedniego nowego przewodu?

Usystematyzujmy – z iPhone’a 7/7 Plus usunięto 3.5 mm jacka audio – do zestawu ze smartfonem dodawane są słuchawki ze złączem Lightning oraz adapter z Lightning na 3.5 mm, by móc podłączyć inne słuchawki niż te dedykowane. Apple poszło o krok dalej – podczas wczorajszej konferencji zaprezentowane zostały nowe MacBooki, które – owszem – mają 3.5 mm jacka (nie mają Lightning) i cztery porty Thunderbolt 3/USB C. Tak, to oznacza, że w nowym MacBooku nie ma pełnowymiarowego portu USB (nie ma też SD, ale to już inna bajka). Jak zatem podłączyć iPhone’a 7 do nowych MacBooków, by go podładować lub przesłać pliki?

Ano – za pomocą nowego kabla ;)

W Apple Online Store znajdziemy dwa przewody USB C – Lightning, różniące się od siebie długością i ceną. Metrowy kosztuje 129 złotych, natomiast dwukrotnie dłuższy – 179 złotych.

Jestem przekonana, że wkrótce producenci akcesoriów wprowadzą na rynek swoje odpowiedniki tego przewodu, tańsze od oryginalnych akcesoriów. Ale – wciąż – aby podłączyć iPhone’a 7/7 Plus do nowego MacBooka trzeba będzie jakiś przewód mieć. A to oznacza, czy tego chcemy, czy nie, mniejszą lub większą kwotę trzeba będzie na niego wygospodarować. A to tylko jeden z dodatkowych przewodów i adapterów, które konieczne będą, by użytkować nowego MacBooka w pełni.

przejsciowki-adaptery-apple

Bo by cokolwiek podłączyć do nowego MacBooka, trzeba będzie mieć całe mnóstwo przejściówek/przewodów. Oto niektóre z nich:

  • z USB C na pełne USB: 99 złotych,
  • czytnik kart SanDisk z USB C: 230 złotych,
  • z USB C na Ethernet: 160 złotych,
  • z USB C na VGA: 160 złotych,
  • z USB C na AV: 349 złotych,
  • USB C – USB C: 129 złotych.

Jak wyliczył Łukasz Kotkowski, komplet adapterów do nowego MacBooka Pro kosztuje… 1285 złotych:

Tym samym festiwal przejściówek uważam za rozpoczęty.

Update:

Jasne, osoby, które będą chciały mieć wszystko w jednym, będą mogły zaopatrzyć się w dock Belkina – Thunderbolt 3 Express Dock HD. Tu mamy Ethernet, audio, 3x USB, 2x Thunderbolt 3 (USB C) i DisplayPort. Cena… 1099 złotych.

źródło: phonearena, Apple Online Store

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona