Ważne

Qualcomm zniszczy Meizu? Kolejne pozwy sądowe przeciwko producentowi smartfonów

Już w czerwcu Qualcomm złożył skargę na temat pogwałcenia praw patentowych przeciwko chińskiemu producentowi smatrtfonów – Meizu. W obliczu braku odzewu ze strony Meizu, Qualcomm podejmuje kolejne kroki prawne.

W skardze Qualcomm twierdził, że Meizu użyło kilku patentów związanych z łącznością 3G i 4G, bez wiedzy i zgody właściciela praw do tych rozwiązań technicznych. Firma utrzymuje, że podjęto próby osiągnięcia porozumienia z Meizu, jednak spełzły one na niczym. W konsekwencji braku jakiejkolwiek ugody, Qualcomm był zmuszony podjąć działania prawne.

Sytuacja nabiera coraz gorszego wymiaru, ponieważ Qualcomm wnosi kolejne skargi przeciwko Meizu w Niemczech, Francji i Stanach Zjednoczonych. Odkąd Meizu rozpoczęło sprzedaż międzynarodową, otworzyło to producentowi mobilnych układów drogę do działań prawnych poza Chinami.

Meizu odmówiło negocjacji umowy licencyjnej i w dalszym ciągu sprzedaje oraz dystrybuuje na całym świecie produkty, korzystając z naszych rozwiązań konstrukcyjnych. Firma nie pozostawia nam wyboru – musimy bronić swoich praw patentowych drogą dodatkowych postępowań sądowych
– Don Rosenburg, wiceprezes Qualcomma

Podejrzewam, że Qualcomm więcej zdziała w Europie i USA, niż w Chinach – na rodzinnym poletku MeizuMeizu nie komentuje sprawy.

źrodło: Android Police

Komentarze

 • arturho

  Stąd właśnie biorą się tanie chińskie smartfony…

  • anemusek

   Niespecjalnie. Xiaomi jakoś nie ma takich problemów… Aha zapomniałem, że Qualcomm ma udziały w Xiaomi.. Czyżby miotanie się na Meizu miało z tym jakiś związek? Może jeszcze to, że Meizu nie chce widzieć u siebie układów Qualcomma?

 • anemusek

  Raczej powinni się czepiać Mediateka i Samsunga bo z ich rozwiązań korzysta Meizu.
  Czy Qualcomm coś ugra? Podejrzewam, że chodzi raczej o próbę zmuszenia Meizu do stosowania ich układów ale patrząc na zaplecze tej chińskiej firmy to Qualcommowi to może się odbić czkawką i chyba sobie z tego zdają sprawę bo zamiast pyskować już dawno by ich pozwali. Dla Qualcomma dodatkowym problemem jest to, że na sporo rozwiązań, na które na zachodnich rynkach mają patenty na rynku chińskim dysponuje nimi ktoś zgoła inny i jak za bardzo się będą rzucać to dostaną bana na największy rynek świata.

 • cyc997

  Myślę że problem leży gdzie indziej, zmuszenie do korzystania firmy z układów qualcomma, jednak to nie będzie takie proste. W Chinach ludzie myślą bardziej trzeźwo i jedyne co ich interesuje od qualcomma to snapdragony serii 8xx, pozostałe niższe segmenty są po prostu dużo droższe od mediateka, a niekoniecznie lepsze.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona