Ważne

Redmi Note 3 Pro z polskiej dystrybucji niemożliwy do odblokowania

Nie tak dawno, jak grom z jasnego nieba, spadła na nas, wydawać by się mogło, fantastyczna wiadomość. Xiaomi, czyli jeden z chińskich potentatów na rynku smarturządzeń, zauważył maleńki względem Chin kraj nad Wisłą. Owszem, może nie bezpośrednio, a za sprawą pośredników, lecz koniec końców finalny efekt jest ten sam. Xiaomi Mi5, Redmi Note 3 Pro oraz Redmi 3S już od dwóch tygodni można kupić w oficjalnej polskiej dystrybucji z 24-miesięczną gwarancją realizowaną przez serwis SBE. Co prawda ceny z mojej perspektywy są sporo przesadzone, to jednak jestem w stanie zrozumieć chęć wydania trochę więcej i mieć coś na już, bez perspektywy czekania i martwienia się o przygody z Urzędem Celnym. Dziś okazało się jednak, że nie tylko ceny mogą zniechęcić do zakupu w Polsce, ale również fakt, że Redmi Note 3 Pro kupiony w oficjalnej polskiej dystrybucji jest niemożliwy do odblokowania z użyciem oficjalnej, ogólnodostępnej metody.

Xiaomi w Polsce istnieje w świadomości konsumentów już od jakiegoś czasu. Rosnące ceny smartfonów spowodowały, że Polacy zaczęli rozglądać się za czymś nowym – czymś, co będzie tanie i jednocześnie bez większych kompleksów. Zaczęto pokonywać strach, stawiając na nieznane – Xiaomi, Meizu czy też Huawei właśnie w ten sposób zyskiwały nowych użytkowników. Xiaomi zachęcał nie tylko aspiracjami na walkę z flagowcami innych producentów, ale również bardzo bogatą w pomysły społecznością użytkowników. To właśnie dzięki niej – my, jako użytkownicy, mogliśmy się cieszyć polską wersją oprogramowania już za czasów MIUI w wersji 5 czy kilkanaście dni po premierach takich modeli jak Mi3 czy Redmi Note 2. MIUIPolska, czyli obecne Xiaomi.eu, pokochało wielu użytkowników za sprawą używania na co dzień, równie wiele osób słysząc o tym oprogramowaniu wiele dobrego wciąż przymierza się do zakupu swojego pierwszego smartfona firmy Xiaomi. Niestety, modele Redmi Note 3 Pro, które trafiły na polski rynek za sprawą oficjalnej dystrybucji, są niemożliwe do odblokowania, warto więc wziąć to pod uwagę i przemyśleć zakup jeszcze raz, by być w pełni usatysfakcjonowanym ze swojego wyboru.

pppp

Gdzie leży problem?

Redmi Note 3 Pro, który trafił na polski rynek, jest wersją międzynarodową, która nie jest podatna na odblokowanie bootloadera przy wykorzystaniu programu MiUnlock. Jak wiadomo, aby wgrać oprogramowanie Xiaomi.eu należy mieć nie tylko złamany bootloader i wgrane oprogramowanie w wersji dla deweloperów, ale również posiadać TWRP, czyli recovery w wersji nieoficjalnej. Dla modelu Redmi Note 3 kupionego w Polsce za sprawą oficjalnej dystrybucji ABC Data, wykonanie powyższych czynności z użyciem MiUnlock jest niemożliwe. Istnieje metoda nieoficjalna, lecz jest ona bardzo skomplikowana i przeznaczona dla użytkowników bardzo mocno zorientowanych w temacie – aby dowiedzieć się o niej coś więcej, zapoznaj się ze źródłem.

Przecież mamy już język polski

Owszem, telefony Xiaomi sprzedawane przez ABC Data mają oprogramowanie w wersji międzynarodowej, a także język polski. Mimo to jest kilka różnic, które wciąż zachęcają do instalacji tejże modyfikacji – takie jak możliwość zmiany paczek ikon, lepsza optymalizacja pamięci RAM czy też dostęp do funkcji, które domyślnie w niektórych modelach są niedostępne. Z mojej perspektywy, jak i wielu użytkowników, jest to po prostu oprogramowanie lepsze, bardziej dopracowane – stąd też spore grono jej użytkowników.

Kwestia gwarancji

Portal miuipolska.pl poinformował również o istotnych sprawach w kwestii gwarancji telefonów kupionych w polskiej dystrybucji. Okazuje się, że wgranie oprogramowania Xiaomi.eu w żaden sposób nie wpływa na gwarancję, wciąż jest ona ważna, a użytkownik nie musi się o nic martwić. To bardzo dobre podejście, zważając na to, że posiadanie tej wersji systemu wiąże się z odblokowaniem bootladera oraz wgraniem customowego recovery, o czym pisałem wyżej. Warto jednak wystrzegać się roota, bowiem z nim nie będzie już tak łatwo – telefon z dostępem do plików systemowych nie będzie poddany procedurze gwarancyjnej – przed oddaniem na gwarancję należy wykonać unroot.

Źródła:

 1. Obrazek ilustracyjny: gsmarena.com
 2. Obrazek: en.miui.com/unlock/
 3. Informacje bazowe: miuipolska.pl

Komentarze

 • Michał Spiechowicz

  Odblokowanie BL ta nieoficjalna metda osobie, która umie czytać zajmuje jakieś 10minut…

  • Maciej Szkudlarek

   I traci wtedy gwarancję

   • marcus1212

    Czyli lepiej kupić na ibuygou i mieć gwarancję na 2 lata za 5$.

    • Marek Grys

     Niby tak ale nie maja international wersji z LTE 800

   • Michał Spiechowicz

    W xiaomi wystarczy wgrać standardowy sort i BL znowu zablokowany bez śladu ingerencji afaik

    • slawek56

     mozna kupic na Geekbuying wersje international 152,5mm dluga i na stronie jest wszystko podane co ma global,andriod multilanguage itd problem tylko z flipem, Taiwan only

 • Maciej Szkudlarek

  We Wrocławiu jest serwis z ibuygou, nie pomyliłeś się?

  • Sprzęt Xiaomi, dystrybuowany przez ABC Data, serwisowany jest przez SBE. Dzięki za uwagę.

  • Kamil

   Dzięki za uwagę – zagalopowałem się ;)

 • krisanda

  Nie jestem fanką grzebania w telefonach jakichś recoverach , nie mam pojęcia co to twrp i takie tam ale coś takiego jak root powino być domyślne w telefonach zrobione. Niby ma zablokowany telefon chronić przed wirusami ale pewnie i tak tego nie robi, a ja zwykła użytkowniczka nie mogę zrobić tak prozaicznych rzeczy jak wyrzucić googlowe śmiecio programy czy te wciskane na siłę przez producenta, to jest dziwne. Telefony powinny być czystą kartką jak komputer typu PC gdzie człowiek robi ze swoimi plikami co chce a nawet może zainstalować system jaki mu się podoba. Przykładowo czemu samsung jest przyspawany do androida, może chciałabym sobie wgrać windowsa ?

  • wiedom2

   z tgo samego powodu ze na macu nie inaslujesz winowsa ana iphonie androida. i to jest zrozumiale.

   • amen

    bez trudu można zainstalować windowsa na macu, androida też da się na iphonie

    jakbyś się czuł gdybyś na komputerze mógł zainstalować tylko windows 10 i tylko domyślne aplikacje od microsoft…

  • VMortens

   Komputery PC nie są czystą kartką. Składaki może tak, kiedy składający faktycznie zainstalował czysty system, ale sprzęty firmowe są customizowane przez producenta i wypchane całą masą tak zwanego bloatware. Żeby mieć czystego sprzęta trzeba zrobić dokładnie to samo co tutaj – przeinstalować system z innego źródła.

   • GSoil

    Na laptopach i innych sprzętach firmowych jest to o wiele łatwiejsze. Jeśli masz zakupiony sprzęt z Winzgrozą 10, to możesz pobrać iso z oficjalnej strony M$. Uruchamiasz komputer z utworzonego w banalny sposób nośnika rozruchowego i instalujesz system na czysto. Po uruchomieniu Win10 aktywuje się automatycznie i masz “czystą kartkę”.

    • VMortens

     Nie muszę – firmowce mają zwykle dołączone płyty recovery z czystym sysem i na tym bazuję. Do Windy 10 jeszcze nie doszliśmy – korpo polityka wcale nie jest chętna zmianom. W 10-ce to już wszystko jest inaczej. Opłaca się ściągać instalki ze strony MSa, bo będą miały już świeże pacze pointegrowane.

     Niemniej – dokładnie jak pisałem – trzeba sysa przeinstalować by mieć tabula rasa.

     BTW. jesli zamiast nośnika posłużyć się partycją recovery, to tam najczęściej przechowywana jest ta sam wypchana badziewiem kopia systemu. Należy raczej iść w nośnik.

  • Maciej Szkudlarek

   W miuipolska jedyną apką od googla jest sklep play, chińskiego bloatware również nie ma :) kiedyś w Xiaomi root był domyślnie ale Google od jakiegoś czasu na to nie pozwala

  • stark2991

   Wszystko “w trosce o użytkownika”. A tak naprawdę w trosce o interes firmy. Producent chce byś była zależna od niego. Gdy apki są preinstalowane to jest szansa że będziesz z nich korzystać itp.
   Co do roota to może inaczej – powinno to być zrobione jak w Cyanogenie. W ustawieniach deweloperskich jest włącznik roota. Domyślnie root wyłączony. Niektóre chinole tak mają. Kto jest ogarnięty to sobie włączy. A dzieciarnia jednak nie powinna roota tykać

 • ftekamilson

  Tak generalnie MIUIPolska jest dostępne dla Redmi Note 3 PRO z oficjalnej polskiej dystrybucji ?

  Z tego co wiem to w oficjalnej poslkiej dystrybucji sprzedaje się modem z obsługą LTE 800 Mhz – czyli nazwa kodowa Kate – soft oparty jest na wersji romu Global więc nie jest wspierana przez MIUIPolska

  Chinska wersja Redmi Note 3 PRO bez obsługi LTE 800Mhz – czyli nazwa kodowa Kenzo – soft oparty jest na wersji romu China dev więc jest wspierana przez MIUIPolska

  Ktoś może potwierdzić lub zaprzeczyć ?

  • Po lewej wersja z Chin, po prawej – z Polski. Obie na najnowszym oprogramowaniu, które wyszukuje OTA: https://uploads.disquscdn.com/images/5667712059f726d653e633c797452bf4a680b55529e15c0e9be6d1b8c1696793.jpg

   • cukru

    Ale ta wersja z Chin ma przerabianego Globala, wskazuje na to kod LHOCNDG, gdzie CN wskazuje na chiński soft. Kod dla oficjalnego Globala to LHOMIDG.

   • zalgowski

    To po lewej to nie jest global, tylko jakiś syf wgrany przez sklep.

  • cukru

   Jest dokładnie tak jak piszesz, Cytat z MIUIPolska: “Jeśli Mi Unlock tool będzie umożliwiał oficjalne odblokowanie modelu kate to rozważymy przygotowywanie romu na bazie aktualnej wersji Global (kate nie posiada china dev).”

 • Maciej Milczarek

  Nie mogę się zgodzić z autorem tekstu. Sam odblokowanie swojego Nota 3 Pro z polskiej dystrybucji właśnie metoda oficjalna. Trzeba tylko wgrać wersjie deweloperska, ustawić w aplikacji chmura śledzenie telefonu, włączyć GPS i transmisję danych żeby na stronie do śledzenia wykrylo jego lokalizację i oficjalna metoda już zadziała. Sprawdzone

  • bluethoughts

   Więc.. Z Polskiej dystrybucji, tzn. z jakiej? Z allegro czy z x-komu czy może z jeszcze innych stron? Są dwie wersje Redmi Note 3 Pro. Chińska która która NIE obsługuje LTE w wersji 800 Mhz a nazwa kodowa tej wersji to kenzo i właśnie tą wersje można odblokować oficjalną metodą. Oraz międzynarodowa (SE) która OBSŁUGUJE LTE w 800 Mhz a nazwa kodowa to kate i tej wersji nie można odblokować oficjalnie. Skoro udało Ci się odblokować Twojego RN3P to oznacza że jest to wersja Chińska która nie jest dystrybuowana u nas w Polsce.

 • lo

  jakoś przedkładam zalety oprogramowania w edycji GLOBAL niż przerabiane ROM-y .eu – rozumiem, że jak nie było języka polskiego to miało to sens obecnie raczej sensu w tym nie ma. Bardzo często jest tak, że błędy w edycji .eu nie występują w oryginale. Czym tak naprawdę obecnie jest edycja .eu?

  • cukru

   O różnicach wersji eu względem Globala możesz poczytać na stronie MIUIPolska zakładka FAQ – O systemie MIUIPolska.

   • lo

    ok – opis niestety z roku 2012 kiedy jeszcze nie było edycji GLOBAL – masz coś aktualnego?

    • cukru

     Nie mam pojęcia czemu nie ma mojego poprzedniego komentarza, więc napiszę jeszcze raz: opis jest aktualny, jest wyraźna lista co jest w wersji eu i czego równocześnie nie ma w Globalu.

   • lo

    a najlepiej jest “ulepszony” tzw. yellow pages kontakty prosto do Chin.., to samo dotyczy klawiatury google, która pomimo wyłączonej korekty podkreśla je na czerwono – skoro takie pierdoły są nie poprawione to pytanie zasadnicze brzmi “co jest faktycznie ulepszone”?

  • Maciej Szkudlarek

   Błędy występują na globalu częściej niż na Xiaomi eu

   • lo

    niestety nie masz racji – u mnie z globalem nigdy nie ma problemów – z .eu raz jest lepiej raz jest gorzej

 • spoogie

  Niestety musze zmienić soft od xiaomi na inny rom z powodu braku możliwości parowania przez bluetootha z zestawem głośnomówiącym w moim samochodzie. Próbuje już wszystkich patentów na oblokowanie ale nie wychodziło, teraz już wiem dlaczego.

  • stark2991

   To spróbuj tego sposobu co tu ktoś opisał

 • Heniek

  “czy też dostęp do funkcji, które domyślnie w niektórych modelach są niedostępne. ”

  Czyli jakie?

  • Maciej Szkudlarek

   Chociażby dodatkowe funkcje aparatu

 • GSoil

  Mój Redmi Note 3 Pro też nie jest podatny na odblokowanie. Problem był taki, że miał chiński ROM. Po 2 godzinach zabawy z MiFlashem i wierszem poleceń, udało mi się wgrać dostępnego wówczas globala bez odblokowywania :) Nie był to telefon z polskiej dystrybucji.

  • Maciej Szkudlarek

   Chiński rom nie jest problemem pod warunkiem że to oficjalny chiński rom

 • Adam

  Wystarczy wgrać oficjalną wersję deweloperska z poziomu systemowego updatera i już można odblokowywac znana metoda

 • Luke_l

  Ciekaw jestem czy jest ktoś wstanie wykazać lepszą optymalizacje pamięci RAM w MIUIPolska względem global stable, czy to tylko mit.

 • FireFrost

  Obserwując tą dziewczyną konwersację w komentarzach dochodzę do wniosku, że ta klarowność dotycząca wersji oprogramowania jest niezwykle zachęcająca.

  A tak na poważnie to o co tu do cholery chodzi? Ile jest tych wersji oprogramowania, przecież to jest jakiś cyrk

 • Pawel

  Ja kupiłem w styczniu/lutym z Allegro. RN3Pro. Niby OK, ale nie działa mi skaner palca. Poczytałem, że często wychodzą aktualizacje i powinno się samo naprawić. Niestety nie umiem ich zrobić: poprzez “check update” ciągle jest info, że aktualizacji brak! Mam MIUI 77.0.11.0 (LHNCNCJ), a przecież już jest MIUI 8! Ściągałem jakieś paczki z oficjalnej strony na PC a potem do telefonu, ale przy próbie aktualizacji z aplikacji pokazuje mi tylko, że paczka nie przeszła pozytywnej weryfikacji.

  Kilka razy przywracałem ustawienia fabryczne, a i tak mam wszystko po polska-chińsku…
  Jakieś porady?

  • Robert

   Masz jakiś modyfikowany soft. Musisz wgrać normalny ROM – albo Global, albo MIUI Polska.

 • DEMO

  Dobrze by było aby Redaktor dodatkowo sprawdził czy to jest tel RN3PRO z serii Speciał Edition?.
  Jest niewielka ale niezwykłe istotna różnica że jest on dłuższy o 2,5 mm.
  Tak tak , to nie żart – Telefon z SE ma długość 152,5mm, co powoduje że np w przypadku złamania szybki na próżno szukać u nas zamiany na oryginał czy nawet zamiennika .
  Tak samo prawie wszystko co jest dostępne na Aliexpress nie mówiąc o naszym Allegro , covery , szybki , obudowy, etui pasują do wersji standardowej o długości 150mm

  • Marek Grys

   Zgadza sie trzeba szybki i covery sciagac z tajwanu. Własnie paczka zmierza do mnie :)

 • Patrollej33

  Ktoś, kto jest poweruserem i używa Xiaomi, jest w tych tematach obeznany i raczej nie będzie kupował owych telefonów z polskiej dystrybucji. Będą to robić ci, którzy nie mają ochoty martwić się o wysyłkę z Chin i gwarancję, a co dopiero bawić się z bootloaderami, twrp itp. Problem więc moim zdaniem żaden ;)

 • Mirosław Walczak

  Dlatego nie warto kupować telefonu w x-kom.

  • cukru

   Oczywiście, że warto. Polska dystrybucja jest przeznaczona dla osób, które chcą mieć telefon działający po wyjęciu z pudełka, bez grzebania. Jak ktoś chce odblokowywać i zmieniać system to zamówienie z Chin nie stanowi żadnego problemu.

 • Shlyify

  mam mi5, korzystałem z romu xiaomi polska/eu, globala i chińskiego, i najlepiej to działa chiński jedyny mankament to język angielski w nim
  global vs xiaomi polska nie zauważyłem dużych różnic nie opłaca się go szczerze wgrywać

 • Alviczka

  Mam Kate (3/32, wersja international) i nie miałam żadnego problemu z odblokowaniem botloadera.
  (Ale, telefon w tej wersji sprowadzałam prosto z chin… jak zresztą wiele innych osób).

  • MrKangoo YT

   Widzisz jakieś duże różnice z wersją Global? Warto?

   • Alviczka

    Hah nie wiem. Oryginalny system miałam tylko do momentu uzyskania zgody na odblokowanie i do czasu wgrania MiuiPolska nawet nie wkładałam mu karty SIM. Na odblokowanie też nie czekałam długo (kilka dni).

 • Wojciech Wit Gruszczyński

  Ej, a myślicie, że jeżeli osiągam marne 1,5h SoT bez jakikolwiek gierek tylko Wi-Fi i przegląd neta, to “wyczyszczenie” telefonu i wgranie Globala z pewnego źródła (społeczność MIUI?) coś da!
  MAM 8.0.6.0 LHOMIDG, ale kupowałem u polskich chachmętów (znanych, ci od podszywanie się pod “oficjalny” sklep XIAOMI)

 • Iwona

  Witam a ja mam większy problem. Kupiłam dzieciom telefony redmi4a jedno zablokowało wzorem nie ma żadnych kont ani google ani xiaomi. I co wyrzucić? Nigdzie nic o tym nie piszą. Może ktoś coś podpowie?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona