Ważne
Wiko VIEW

Zapłać twarzą – selfie pay w Europie dzięki Mastercard

Czy kiedykolwiek naszła was myśl, żeby weryfikować płatności online przy pomocy selfie? Mnie jakoś nigdy. Za to inżynierom Mastercard – owszem, i to jakiś czas temu. Dzisiaj firma udostępnia w kilku krajach europejskich aplikację, która na to pozwala.

Sprawa dotyczy Austrii, Belgii, Czech, Danii, Finlandii, Niemiec, Węgier, Holandii, Norwegii, Hiszpanii, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii. Testy aplikacji o nazwie Identity Check Mobile, która miała tam dziś swoją premierę, prowadzone są w kolejnych krajach. Ośmiela to Mastercard do zapewnienia, że technologia ta będzie dostępna globalnie już w przyszłym roku.

Zamiast rozwlekłego, często maskowanego hasła, technologia pozwala na zweryfikowanie tożsamości za pomocą odcisku palca lub selfie. Po pobraniu aplikacji, robimy sobie zdjęcie, a oprogramowanie tworzy cyfrową mapę naszej twarzy. Jest ona przechowywana na serwerach Mastercard i wykorzystywana jako wzór, do którego odnosi się aplikacja, gdy zechcemy dokonać płatności online. Na pewno ktoś próbował obejść już zabezpieczenia po prostu drukując zdjęcie twarzy – swego rodzaju ochroną jest wymóg mrugnięcia oczami przed zatwierdzeniem każdej transakcji. Tak, brzmi to nieco śmiesznie i mam nadzieję, że Mastercard wyposażyło swoją aplikację w jeszcze inne przeszkody utrudniające życie oszustom.

selfie-pay

ilustracja – D. Thomas Magee

Mastercard twierdzi, że nowy system dramatycznie przyspieszy proces realizacji transakcji online oraz poprawi ich bezpieczeństwo. Nawet jeśli to prawda (a raczej nie, gdyż taki sposób odczytywania danych biometrycznych nastręcza dużo problemów) i system Mastercard będzie działać bez zarzutu, najprawdopodobniej nie znajdzie zbyt wielu entuzjastów. O ile odczytywanie danych ze skanera linii papilarnych jest dość wygodne, tak posługiwanie się skanerem siatkówki czy robienie selfie podczas zakupów w sieci, już mniej.

źródło: endgadget, USAtoday

Komentarze

 • Dex

  Ja bym chciał zapłacić zdjęciem mojej dupy tylko mam pytanie czy muszę ją ogolić bo mam trochę zarośniętą i zastanawia mnie czy przejdzie weryfikację?

  • Niestety nie da rady. Przed każdą weryfikacją trzeba bowiem mrugnąć ;)

   • Dex

    Murgać dupskiem to muszę poćwiczyć ;D

 • Krzysiek

  Skoro jest wymóg mrugnięcia, to nie robimy sobie selfie , tylko wykorzystujemy kamerkę do selfie w smartphonie bądź laptopie.Bardzo fajne rozwiązanie bo wiele słuchawek nie posiada skanera linii papilarnych nie mówiąc już o laptopach czy komputerach stacjonarnych.

 • Krzysztofsf

  Te wszystkie odciski, skany i zdjecia powinny byc loginem (przynajmniej jako obowiazkowa opcja do wyboru przy ich stosowaniu) uruchamiajacym formatke wprowadzania hasla.

  • Krzysiek

   Co to jest obowiązkowa opcja do wyboru ?

   • Krzysztofsf

    Ze jesli gdzies jest udostepnianie logowanie biometryczne, obowiazkowo powinna byc udostepniona mozliwosc ustawienia parametru biometrycznego jako login.

    Podobnie jak mozemy obecnie wybierac czy chcemy miec jako zabezpieczenie skan palca, haslo czy rezygnujemy z jakiegokolwiek zabezpieczenia.

 • Mong

  Kiedyś służby to nie miały łatwo – musiały zakładać teczki, uaktualniać dane, śledzić,… A dzisiaj – ludzie sami się logują i dane uzupełniają!!! :D

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona